L-Carnitine Gerçekten İşe Yarıyor Mu ?

L-carnitine carnitinenin bir türüdür ve et, balık, kümes hayvanı eti ve süt dahil hayvansal ürünlerde bulunur. Uzun zincirli yağ asitleri mitokondriyaya taşınırken, vücudun nasıl enerji oluşturacağı konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, toksik bileşiklerin hücrelerden uzaklaştırılmasına yardım ederek vücut fonksiyonuna yardımcı olmaktadır. Bu önemli fonksiyonlardan dolayı, L-carnitine yararınıza çalışmaktadır.

Yaşlanmayı Geciktirici

Beslenme Takviyeleri Başkanlığı, L-carnitinenin yaşlanma sürecinin yavaşlamasına yardım ettiğini bildirmektedir. Çalışmalar, L-carnitine konsantrasyonuyla birlikte mitokondriyal fonksiyonun yaşla azaldığını göstermiştir. Bu azalma yaşlanma sürecine karşılık gelmektedir. L-carnitine takviyelerinin etkisine ilişkin araştırma, ek L-carnitine verilmiş hayvanlarda mitokondriyal bozulmanın azaldığını ortaya çıkarmıştır.

Sağlıklı Kalp

University of Maryland Medical Center, UMMC’ye göre; L-carnitinenin, anjinaya ilişkin semptomları azalttığı ve bu durumda yapılan egzersizlerle ilişkili ağrıyı iyileştirebildiği gösterilmiştir. Anjina, kalp kasındaki oksijen yetersizliğinden kaynaklanan bir ağrıdır. UMMC’ye göre, ilk kalp krizinden kısa bir süre sonra L-carnitine alanlarda sonraki kalp krizlerinde olası bir düşül ortaya çıkaran ilgili küçük çalışmalar da bulunmaktadır.

Periferal Arter Hastalığı

Periferal arter hastalığı, kasların oksijen ihtiyacının karşılanmadığı noktaya kan akışında düşüş bulunan bacak arterlerindeki bir durumdur. Oregon State University’deki Linus Pauling Institute tarafından yapılan bir çalışmada; L-carnitine takviyesi alan insanların almayanlara kıyasla daha uzun mesafe yürüyebildiklerini ve yürürken daha az ağrı yaşadıklarını bildirmektedir.

Erkek Fertilitesi

L-carnitinenin erkeklerde sperm motilitesini artırdığı gösterilmiştir. Linus Pauling Institute; düşük sperm motilitesi tanısı konulmuş bir grup erkek üzerinde yapılmış 1994 ve 1995 tarihlerinde yürütülen iki çalışmanın, L-carnitinenin üç ila dört ay boyunca alındığında sperm motilitesinde artış etkisine sahip olduğunu gösterdiğini bildirmektedir. Ayrıca, daha yüksek L-carnitine seviyeleri daha yüksek sperm sayımlarıyla ilişkilidir.