Kurumsal SEO Danışmanlığı Nedir?

Kurumsal SEO Danışmanlığı, SEO konularında uzmanlaşmış firmaların kurumsal firmalara verdiği hizmete denir. SEO, yani arama motoru optimizasyonu, kurumsal firmaların ürünlerini ve hizmetlerini internet üzerinden doğru bir şekilde tanıtabilmeleri ve görünebilirliği açısından çok önemlidir.

SEO, bazı internet firmaları için hayati önem taşımaktadır ve bu hizmet şirket içeresindeki bir ya da bir kaç kişinin üstlendiği görevle devam ettirilir. Fakat diğer bir çok firma açısından böyle bir pozisyon yaratmanın maliyetli olabileceği ve pozisyona uygun kişileri tedarik etmekte zorluk yaşanabileceği göz önünde bulundurularak bu hizmeti dışardan almak daha uygun olabilir.

SEO Danışmanın Görevi

Ülkemizde SEO, e-ticaret yapan firmaların sayısının artmasıyla beraber popüler olan ve sıkça duyulan bir terim olmaya başlamıştır. Fakat bu terim genellikle memleketimizde yanlış algılanıyor. Örneğin, SEO denilince akla gelen ilk şey arama motorunda bir kelime için en üst seviyeye çıkmaktır. Genelde de hep uygulanan teknik bu kelime veya kelime gruplarını içeren linkleri başka sitelerden satın alarak ana siteye yönlendirmektir. Yani bu aktiviteyi başarıyla tamamlayan kişi ya da kuruluşlar SEO’yu çözmüş olurlar. Bu gerçekten saçmalıktan ibarettir.

Fakat ülkemizde teknoloji ile alakalı bir çok konuya böyle bakılmaktadır. “Adam YemekSepeti.com’u kurdu, hemen para basmaya başladı.”, “5 tane link alalım hemen birinci yaparız seni”, “Bir iPhone oyunu yapalım, hemen para kazanırız” gibi cümleler kullanan, vizyon sahibi olmayan bir çok insan bulmak mümkün.

Kurumsal SEO Danışmanlığı da bu anlamda basite indirgenmesi imkansız olan ve gerçekten bilgi ve deneyim gerektiren bir uzmanlık alanıdır. Yani bir firmada, 1-2 sene bu görevi almak danışman olmak için yeterli değildir. Bu yüzden de danışmanlık verecek kişilerin iyi bir eğitim alması ve bir çok bilgi teknolojilerine hakim olması gereklidir. Google, SEO ile konular hakkında bilgi verirken Matt Cutts adlı yazılım mühendisini görevlendirmektedir. Kurumsal SEO Danışmanı olan bir kişinin de yazılım sektöründen gelmesi bizce şarttır.

Kurumsal Firmaların En Büyük Sıkıntısı

Türkiye’de internet üzerinde faaliyet gösteren Hepsiburada.com, Markafoni.com, Trendyol.com ve benzeri bir çok büyük firmanın SEO’sundan görevli kimseler bu firmalar için tehdit oluşturabilir. Genellikle bu firmalarda 2000-5000 TL arasında maaş alan bu kişiler, kendi şirketlerini kurma hevesine girip, “Ben hepsiburada.com’un SEO’sundan sorumluydum, ayda bana 3000 TL verirseniz size birinci yaparım” diyerek kendilerini pazarlamaya çalışmaktadır. Bu büyük firmaları referans göstermek onlar için mantıklı olsa da olay bu kadar basit değildir. Kimse 1-2 sene tecrübeyle SEO danışmanı olamaz. Bu kişilerin hemen bu firmalardan ayrılma isteği de firmalar açısından pek hoş bir durum değildir.

SEO Danışmanlığı Nasıl Verilmelidir?

Deloitte ya da McKinsey gibi büyük danışmanlık firmalarından birinin bir şirkete gidip, sadece 1-2 saat takıldığını hiç duydunuz mu? Sizinle yaşamayan, firmanızın havasını koklamayan, kullandığınız teknolojilerden haberdar olmayan bir kişi nasıl danışmanlık hizmeti verebilir? Fakat iş SEO danışmanlığı olduğu zaman durum böyle gözükmektedir. Kişi ayda 1-2 defa gelecek ya da 10-15 dk sizinle telefonda konuşacak ve sonra ayda sizden 3000 TL talep edecek. Böyle bir mantık olabilir mi?

SEO danışmanı olan kişinin şirket politikalarınız ve hedefleriniz doğrultusunda sizinle beraber çalışması gerekmektedir. Eğer şirketiniz bir içerik üretmeyi planlıyorsa bu konuda editörlerinize yol göstermeli, sosyal medyada nelerin paylaşılması gerektiğini anlatmalı ve en önemlisi size raporlar sunabilmelidir.

Paranızı Sokağa Atmayın

Google Adwords ve SEO danışmanı olduğunu iddia eden bir çok kişi piyasada türemeye başlamıştır. Bu piyasa onlar için vur-kaç taktiğini uygulayabilecekleri bir durumdadır. Türkiye’de SEOMoz gibi bir firmada görev alabilecek ve SEO’dan gerçekten anlayan kişi sayısı çok azdır. İngilizce konuşamayan ve anlamayan insanların danışman olması bu kadar dinamik ve sürekli öğrenmeyi gerektiren bir alanda imkansızdır. Sağdan soldan duydukları ve gördükleri bir kaç taktiği pazarlamak danışmanlık değildir.