Kuru Saçların Bakımı Nasıl Olur?

Saçların yıpranması ve cansızlaşması için pek çok neden var. Bunlardan en bilinenleri: ısı, sabun ve kimyasallar. Isı, saç yüzeyindeki pürüzleri düzleştiriyor. Dolayısıyla saçlar pırıl pırıl parlıyor. Ancak aşırı ısı nem kaybetmesine, kırılmasına ve cansızlaşmasına neden oluyor. Sabunlar da aynı şekilde saçların tüm canını çekip alıyorlar. İçlerindeki petrol bazlı maddeler saça yapışıyor ve dokusunu bozuyor. Sonuçsa: kuru saçlar. Kimyasallarsa en yıkıcıları. Boya, perma, röfle, açma. Bunların hepsinde kimyasal maddeler kullanılıyor. Saç tellerinin dokusu bozuluyor, inceliyor ve yıpranıyorlar. Sonuçta saçlar kuruyor, cansızlaşıyor ve kırılıyor. 

Kuru saçları nasıl kurutmalı?

Sizin de saçlarınız kuruysa nemlendirmenin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Tıpkı bu nedenle saçlarınızı ısıtıcılardan, kimyasallardan ve petrol bazlı ürünlerden uzak durmanız gerektiğini bildiğiniz gibi. Ancak siz her ne kadar kararlı olsanız da saçlarınız tüm bu saydığımız zararlı şeylerle karşılaşmak zorunda kalabilir. Örneğin bazı durumlarda saçlarınız ısıyla karşılaşmak zorunda. Örneğin diyelim ki kış ve siz de dışarı çıkacaksınız. Ancak önce mutlaka duşa girmeniz gerekiyor. Islak saçla dışarı çıkamayacağınıza göre yapacak tek seçenek var. O da saçınızı kurutmak. Ancak korkmayın. Çünkü şimdi size saçlarınızı ısının etkisinden neredeyse tamamen korumanızı sağlayacak birkaç tavsiye vereceğiz. Bakalım bunlar nelermiş:

Havluyla iyice suyunu alın. Banyodan sonra saçınıza sardığınız havluyla fazla suyu olabildiğince alın. Çünkü saçınız ne kadar kuru olursa ısıya o kadar az maruz kalır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. O da, saçlarınızı havluyla kurulamayı mutlaka bastırarak yapmak. Başınızı öne eğin havlunun iki ucunu iki elinizle tutun ve saçlarınızı arasına alıp bastırarak kurulayın. Bu şekilde çok daha az sürtünme olur ve saçlarınızın yıpranması azalır.

Fırça seçimine dikkat edin. Saçlarımızı kurutmadan önce ve sonra mutlaka tarıyoruz. Taramak da tıpkı ısı gibi saça zarar verir. Yıpratır hatta kopartır. Bu nedenle fırça seçimine dikkat etmeliyiz. Mümkün olduğunca yumuşak kıllı fırçalar almalıyız. Plastik olanlardan tercih ediyorsanız da mümkün olduğunca geniş dişlilerden kullanmalısınız. 

Kuru saçlar

Fön makinasını fazla yaklaştırmayın. Diyelim ki saçlarımızdaki fazla suyu havluyla aldık. Daha sonra da yumuşak kıllı fırçamızla bir güzel taradık. Şimdiyse sıra kurutmaya geldi. Bunun için fön makinası kullanıyoruz. Fön makinasının ısısı çok yüksek olabilir. Bu nedenle saçlarımız kuruyup yıpranabilir. Bu durumda bizim yapmamız gerekense fön makinasını saçlarımıza çok yaklaştırmamak. Çünkü makinayı fazla yaklaştırırsak üflenen hava hala çok sıcakken saçımıza gelir ve yanmasına neden olabilir. Siz siz olun saçlarınızın kuruyup cansızlaşmasını, hatta yanmasını istemiyorsanız saç kurutma makinanızı saçlarınızdan yaklaşık 50 cm uzakta tutun.

Isıya karşı koruyucu ürünler kullanın. Maşa, düzleştirici hatta fön makinası 200 – 250 dereceye kadar ısınabilen cihazlar. Saçınız içinse bu ısı çok yüksek. Bu nedenle saçınıza şekil verecekseniz mutlaka ısıya karşı koruyucu ürünler kullanmalısınız. Günümüzde marketlerde bu tür ürünler bulmak çok kolay. Tek yapmanız gereken bir markete uğramak.

Saç spreylerinden uzak durun. Saç spreyi ve jöleler bazı günler hayat kurtarıyor, bir türlü söz dinlemeyen saçlarımızı yola getiriyorlar. Ancak bunun bedeli ağır olabiliyor. Çünkü saç spreyleri uzun süre kullanıldığında saçları kurutuyorlar. Bu nedenle bu ürünleri kullandıktan sonra saçlarınızı mutlaka yıkayın. Bu şekilde saçlarınızın kuruyup kırılmasını önleyebilirsiniz.