Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

Aslında kuru cilt denince akla sorunsuz ciltler gelir. Yağlı ve sorunlu cildi olanlar kuru ciltlilere imrenir. Ama durum bu kadar basit değil. Kuru ciltli kişiler de en az yağlı ciltliler kadar şikayetçi. Çünkü kuru cilt rahatsız ediyor, soyuluyor, dökülüyor, çok daha çabuk kırışıyor. Kuru cilt bakımı çok zor. Kuru cilt sıcak havadan, soğuk havadan, nemden, hatta sık sık banyo yapmaktan bile etkileniyor. Dolayısıyla özel bir bakım istiyor.

Kuru cilt nedenleri

Cilt yağlarını kendisi salgılar, yani yağ dokusu doğal yollarla oluşur. Ama kuru cilt üzerinde dış faktörlerin etkisi de doğal faktörler kadar büyük. Kuru cilt üzerinde etkili doğal faktörler ve dış faktörlerden bazıları:

• Sert sabunlar

• Uzun süre banyo yapmak ve çok sıcak su kullanmak

• Aşındıran kıyafetler

• Soğuk ve rüzgarlı havalar

• Kuru hava. Örneğin kaloriferin oda havasını kurutması

• Yaşlılık

• Hormonsal değişimler

• Hipotiroidizm

• Diyabet

• Dengesiz beslenme

• Cilt tedavileri. Örneğin akne tedavisi

• Diğer hastalıklar

Kuru cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Kuru cilt bakımı için ihtiyaç duyacağınız ürünler her zaman nemlendirici etkili olmalı. Kuru cildinizi nemli ve sağlıklı tutmanın birkaç etkili yolu var.

Cildinizi nemlendirin. Nemlendiriciler ciltteki suyun dışarı çıkmasını engeller. Böylece cildiniz de susuz kalmaz. Daha yoğun nemlendiriciler bu yüzden kuru cilt bakımında daha etkili. Ayrıca kozmetik ürünlerinizin de nemlendirici etkili olmasına dikkat etmelisiniz. Cildinizin fazlasıyla kuru olduğunu düşünüyorsanız cilt yağlarından kullanmak da nemlendirici etki yaratabilir. Örneğin her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz bebe yağlarını gece yatarken kullanabilirsiniz. Üstelik kuru cilt bakımında yağ, nemlendiriciden daha etkili bir formül. Cildin suyunu tutma konusunda yağlara güvenebilirsiniz.

Ilık suyla kısa sürede duş alın. Kuru cilt bakımının önemli aşamalarından biri de cildinizi sıcak suyla yıpratmamak. Uzun süre sıcak suyun altında duş almak cildinizi kurutur. Bunun yerine 15 dakikalık ılık duşlar almayı tercih edin.

Tahriş eden ve kurutan sabunlardan uzak durun. Kuru cilt bakımında temizleyici kremler ya da hassas ciltlere özel nemlendirici etkili jeller kullanmalısınız. Yağ katkılı sabunlar da kuru cilt bakımı için ideal. Doğru temizleyici bulmak için birkaç sabun denemeniz gerekebilir, ama en sonunda kendi cildinize en uygun olanı bulacaksınız. Unutmayın, cildinizin kuru olması onu temizlemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Gün boyu kirler ve yağlar siz fark etmeden cildinize yapışıyor. Bu yüzden günlük cilt temizliği önemli.

Duştan sonra nemlendirici kullanın. Duşun kuru cildi daha da kuruttuğundan bahsetmiştik. Bu yüzden duşun ardından nemlendirici kullanmak kuru cilt bakımın önemli bir aşaması. Cildinizi bir havluyla bastırmadan, hafifçe sildikten sonra cilt tipinize uygun nemlendiriciyi sürün.

Hava nemlendiricisi kullanın. Kuru cilt bakımı sadece cildinize süreceğiniz ürünlerle bitmiyor. Odanızı nemlendirmek de kuru cilt bakımının olmazsa olmazı. Klima, kalorifer, hava şartları derken odanın havası kuruyor. Odanıza koyacağınız bir nemlendirici bu sorunu çözecektir. Kış aylarında odanızı nemlendirmenin en basit ve ucuz yoluysa ısıtıcınızın yakınına bir kap su koymak. Su buharlaşarak nemli bir hava sağlayacaktır.

Cildinizi tahriş etmeyen kıyafetler seçin. Pamuklu ve ipekli kumaşlar cildinizin nefes almasını sağlar. Biliyorsunuz ki kuru ciltler çok hassas. Bu yüzden nefes almasını sağlayacak kumaşları seçmeniz de kuru cilt bakımınızın bir parçası. Ayrıca giysilerinizi yıkarken parfümlü deterjanlardan da uzak durmalısınız.

Cilt bakımı özen istiyor, kuru cilt bakımı ile ilgili tüm sorularınızı uzman yorum olarak sorabilirsiniz.