Kürtaj hakkında neleri bilmelisiniz?

Evlilik dışı gebelik, birden çıkan sağlık sorunları, gelişmeyen bebek. Bunlar istenmeyen hamilelik nedenlerinden sadece birkaçı. Bir hamileliği sonlandırmanızı gerektiren çok sayıda gerekçe olabilir. Bazı durumlar istediğiniz gibi gelişmeyebilir. Bu durumda size en az zarar verecek şekilde bebeği aldırmak en iyi çözüm. İstenmeyen hamileliklerin yok edilmesinin yolu: kürtaj. Uygulanacak yöntem, riskler ya da zorluklar değişiyor. Örneğin her hastanenin kendine göre yöntemi var. 

Bunun sizi psikolojik olarak etkileyeceğini biliyoruz. Öncelikle birçok insanın başına geldiğini bilmelisiniz ve hayata küsmek yerine bunu atlatmak için neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Nedeni ne olursa olsun bunun sizin kararınız olduğunu asla unutmayın. Siz istemediğiniz sürece doktorunuz bunu gizli tutacaktır.

Kürtaj için ülkemizde uygulanan bazı gereklilikler var. Evli değilseniz, 18 yaşın altındaysanız ailenizin onayı gerekir. Evliyseniz eşinizin ve sizin onayınız yeterli olur. 18 yaşın üzerindeyseniz ve evli değilseniz sadece sizin onayınız yeterli.

Kürtajın temelde iki yolu var: ilaç ve operasyon. İlaç yöntemi ülkemizde uygulanmıyor. Bu ilaçların satılması da yasak. Ama birçok ülkede hamileliğin erken evrelerinde kullanılan bir yöntem.

Eski dönemlerde kürtaj çoğunlukla küret denilen bir aletle yapılıyordu. Fakat günümüzde kürtaj için çok daha basit ve acısız bir yöntem var. Vakum yöntemi denen bu yolla vajinadan içeri sokulan bir vakumla fetüs dışarı çıkarılır. İşlem sadece 5 – 10 dakika sürer. İşlem sırasında çoğunlukla genel anestezi yapılır. Bu normal ameliyatlarda kullanılan anestezi gibi ağır bir tür değildir. Onlardan çok daha hafif bir etkiye sahiptir; sizi sadece 20 – 25 dakika uyutur. 

Vakum yöntemi acısız. Uyandığınızda adet ağrısından daha hafif bir ağrı hissedersiniz. Doktorunuzun muayenehanesinde bir süre dinlendikten sonra aynı gün evinize gidebilir, gündelik hayatınıza geri dönebilirsiniz. Kürtaj sonrası 2 hafta kendinize dikkat etmenizde yarar var. Doktorunuzun size söyleyeceği süreler içerisinde cinsel ilişkiye girmemeniz gerekiyor.

Kürtaj olmayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken kurallar:

•    Öncelikle yasal olarak hamileliğinizin en fazla 10. haftasında kürtaj olabiliyorsunuz.
•    Sağlığınızı ya da bebeğin sağlığını tehdit eden bir durum varsa 10. haftadan sonra doktorun onayıyla kürtaj yapılabilir.
•    Kaç haftalık hamile olduğunuzu doktorunuz son adet gününüze bakarak hesaplıyor.

Kürtaj ne kadar erken olursa o kadar sağlıklı ve güvenli.

Kürtajın riskleri

Tüm tedavilerde olduğu gibi kürtajda da bazı riskler var. Ama ne kadar erken evrede yapılırsa o kadar güvenli.

Kürtaj sonrasındaki 2 hafta kendinize dikkat etmelisiniz. Çünkü enfeksiyon kapma riski var. Başka sorunlar da çıkabilir:

•    Kürtajın hemen sonrasında kanama
•    Karında hafif ağrı hissi
•    Serviksin zarar görmesi
•    Karnın zarar görmesi

Kürtaj ya işe yaramazsa?

Kürtaj bazı durumlarda işe yaramıyor. Kürtaj yapılıyor ama hamilelik devam ediyor. Dolayısıyla tekrar müdahale gerekiyor. Bu durumda tekrar kürtaj oluyorsunuz. Kürtaj sonrası mide bulantısı veya baş dönmesi gibi hamilelik belirtileri yaşıyorsanız doktorunuza danışsanız iyi olur. Hamileliğiniz sürüyor olabilir.