Kulak kanamasına nasıl ilk yardım yapılır?

Kulak zarı oldukça hassas bir doku. Bu nedenle zarar görme ihtimali oldukça yüksek. Kulağa kaçan ufacık bir cisim ya da ters bir darbe kulak zarının yaralanmasına, yırtılmasına hatta kanamasına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olmak şart. 

Kulak zarının delindiğini anlamak zor. Bu nedenle belirtileri doğru okuyabilmek önemli. Bakalım kulak zarı delinmesinin belirtileri nelermiş:

Aniden duran ciddi kulak ağrısı

Kulağın içinden berrak, pas renkli ya da kanlı bir sıvı akması

Duyma kaybı

Kulak çınlaması

Vertigo

Vertigo sonucu mide bulantısı veya kusma

Kulak kanaması nedenleri

Kulak zarının iki önemli işlevi var: duymak ve korumak. Ses dalgaları kulak zarına çarptığı zaman kulak zarınız titreşime geçiyor. Bu sayede orta kulak ve iç kulak ses dalgalarını sinir sinyallerine dönüştürebiliyor. Dolayısıyla ilk işi yapan kulak zarı olmazsa kulağın diğer bölgeleri de işini yapamaz hale geliyor. Kulak zarının işlevi bu kadarla da kalmıyor. Orta kulağınızı bakterilerden, sudan ve diğer yabancı maddelerden koruyor. Ancak bazı durumlarda zarar görüyor ve kanamaya başlıyor. Zaten çoğu kulak kanamasının nedeni de kulak zarının zarar görmesi oluyor.

Peki kulak için bu kadar önemli olan kulak zarı ne gibi nedenlerden dolayı delinir ve kanamaya başlar bakalım:

Orta kulak iltihabı. Orta kulağın içinde iltihap dolu bir sıvının birikmesi orta Kulak iltihabına neden oluyor. Bu sıvı çok baskı yaparsa kulak zarı delinmesine neden olabilir.

Barotravma. Basınç travması olarak da bilinir. Kulağınızda aşırı hava basıncı oluşursa kulak zarı delinmesine neden olabilir. Bu özellikle uçak seyahatleri sırasında oluşabilir. Onun dışında dalış yapanlarda ya da otomobilin hava yastığı yüzünden basınca maruz kalanlarda da görülebilir.

Akustik travma. Aşırı miktarda sese maruz kalırsanız kulak zarınız delinebilir. Örneğin bir patlama ya da çok yakınınızda silah sesi patlaması gibi.

Kulağa giren yabancı maddeler. Kulağa giren yabancı madde herhangi bir şey olabilir. Ama çoğunlukla kulak temizleme çubuğunun çok derine itilmesi sonucu oluşan vakalarla karşılaşılıyor. 

Kafa travmaları. Özellikle kafatasının zarar görmesi gibi ciddi travmalarda kulak zarı zarar görebilir. 

Kulak kanamalarına ilk yardım nasıl yapılmalı?

Kulak kanamasına neden olan pek çok acil durumla karşılaşabileceğimizi öğrendik. Şimdi bakalım bu durumlarda ne yapmak gerekiyormuş:

Hastayı sakinleştirin. Kulak kanaması çoğu durumda çok ciddi sorunlara açmaz. Ancak yine de korkutucu olabilir. Bu nedenle ilk yardıma başlamadan önce hastayı sakinleştirmek şart. 

Hastayı doğru pozisyona sokun. Kulak kanamasını durdurmaya çalışmayın. Öncelikle hastayı bir sandalyeye oturtun. Ardından kanayan kulak altta kalacak şekilde başı eğin. Bu şekilde kanın kulak içine dolmasını önlersiniz. 

Temizlemeye dikkat edin. Kulak kanaması hafif şiddetteyse kulağı ılık suyla ıslatılmış nemli ve temiz bir bezle temizleyin. Ancak kanama ciddiyse kan akışını durdurmaya çalışmadan temiz bir bezle kulağın üzerini kapatın. Çok fazla bastırmayın. Bu kanın kulak içine dolmasına neden olabilir.

Acil tıbbi yardım alın. Kulak kanaması travma ve yabancı cisim batması nedeniyle olmuyorsa genellikle acil yardıma ihtiyaç duyulmaz. Ancak siz yine de önleminizi alın ve en yakın hastanenin acil servisine başvurun.

Kulak kanaması ve kulak kanamasına uygulanacak ilk yardım yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman yorum olarak