Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir ?

Kulak iltihabı özellikle çocuklar ve bebeklerde çok sık rastlanan bir hastalıktır. Çünkü onların bağışıklık sistemi bizimkinden çok daha fazla zayıf ve kulakları da sıvıyı yetişkinlerinki kadar kolaylıkla dışarı atamıyor. Bu da bizden çok daha kolay şekilde hasta olmalarına ve enfeksiyon kapmalarına neden oluyor. Ama kulak iltihabı yalnızca çocuklarda değil zaman zaman yetişkinlerde de rastlanan bir problem. Tüm rahatsızlıklar gibi kulak iltihabı da bir takım belirtilerle geliyor. Önemli olan bu belirtileri iyi anlayıp bir an önce doktorunuza görünmeniz.

Yetişkinlerdeki Kulak İltihabı Belirtileri

  • Kulak iltihabı kendini ilk olarak kulak ağrısı ile gösteriyor. Bu ağrı anlık keskin bir ağrı olarak da gelebilir, uzun süreli bir ağrı olarak da rahatsızlık verebilir.
  • Ansızın gelen keskin ağrılar ve bunlara eşlik eden kulak akıntısı da yetişkinlerde görülen kulak iltihabının belirtilerinden.
  • Kulakta doluluk ve baskı hissinin oluşması ve rahatsız etmesi de bir diğer kulak iltihabı belirtisi.
  • Zaman zaman mide bulantısı da kulaktaki sorunlara eşlik edebilir.
  • Duymada zorluk yaşarsanız da kulak iltihabından şüphelenebilirsiniz,  bunu kulak tıkanıklığı gibi de düşünebilirsiniz.

Çocuklar ve Bebeklerde Kulak İltihabı Nasıl Anlaşılır ?

kulak iltihabı

kulak iltihabı

Yetişkinlerde kulak iltihabı belirtileri kendini kulak ağrısı, akıntı, mide bulantısı ya da tıkanıklık hissi gibi belirtilerle gösterirken çocuklarda ya da bebeklerde kulak iltihabı olup olmadığını anlamak çok daha zor.

Bu nedenle de çocukların ve bebeklerin sergilediği davranışları iyi takip etmek ve beklenmedik durumlar olduğunda doktora gitmek gerekiyor.

Çocuk ve bebeklerde en sık rastlanan kulak iltihabı belirtileri aşağıdaki gibidir:

 

  • Çocuğunuz ya da bebeğiniz sürekli kulağını tutuyorsa ya da çekiyorsa bu kulağının ağrıdığına bir işaret olabilir.
  • Normalden daha az uyuması ve sürekli uykudan uyanması da belirtilerden biri. Ayrıca ağlayarak uyanması ya da gün içerisinde daha sık ağlaması da şüphelenmeniz gereken nedenlerden.
  • Bir diğer kulak iltihabı belirtisi de çocuğunuzun ateşinin yükselmesi.
  • Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar ve bebeklerde de kulak akıntısı kulakta iltihaplı bir sorun olduğunun göstergesi oluyor.
  • Ağrılar, ateş ve diğer nedenlerden dolayı çocuğunuz daha huysuz ve daha mızmız olmuş olabilir, normalden daha garip davranışlar sergileyebilir.

Tüm bu belirtilere hastalık döneminde gelen iştahsızlık da eşlik ediyor olabilir.

Kulak İltihabı İle Soğuk Algınlığını Ayırt Edebilir Miyiz?

Kulak ağrısı çekiyorsanız bunu yalnızca kulak iltihabına bağlamak çok doğru olmaz. Çünkü çoğu zaman soğuk algınlığı da kulak ağrısı nedenleri arasında yer alıyor ve bunun iltihaptan dolayı olup olmadığını anlamak çok zor oluyor. Soğuk algınlığından kaynaklanan kulak ağrıları genellikle keskin ve yangılı şekilde gerçekleşiyor. Hatta soğuk algınlığı sırasında da iltihapsız bir kulak akıntısı oluşabiliyor ve bu akıntı kulak zarına baskı yaparak kulakta tıkanıklık hissi yaratıyor.

Soğuk algınlığı yüzünden gerçekleşen kulak ağrısının diğer belirtileri de kulak iltihabı ile çok benzer şekilde. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda uyku zorluğu, sık sık uykudan uyanma, ateş, kimi zaman bulantı, burun akıntısının yeşile yakın renkte ve koyu olması gibi birçok belirti kendini gösteriyor. Soğuk algınlığı çoğu zaman buna neden olan virüsle birlikte gelmesine karşın bazen orta kulak iltihabı da soğuk algınlığı ile aynı anda oluyor. Diğer bir deyişle biri diğerini tetikliyor.

Kulak iltihabı belirtilerinden bir kısmı birçok hastalık ile ortak. Buna rağmen özellikle kulaktaki rahatsız edici ağrı en büyük belirti. Siz de kendinizde ya da çocuğunuzda bu tip belirtiler gördüğünüzde bir an önce doktorunuza başvurmanız en doğrusu. Doktorunuz size ya da çocuğunuza en uygun ilaçları önererek hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlayacaktır.