Kulak Çınlaması ve Nedenleri

Elin kaşınır para gelir, ayağın kaşınır yola gidersin. Bu konularda hurafe çok. Bunlardan biri de kulağın çınlayınca birinin seni andığı. Tüm hurafeler gibi bu da yanlış. Kulak çınlamasının dedikoducu arkadaşlarla hiçbir ilgisi yok. Bu da kaşınmak gibi bir sağlık sorunu. Gelin şimdi kulak çınlamasının asıl nedenine bakalım.

Kulak çınlaması her 5 kişiden 1’inin başına gelen yaygın bir sağlık sorunu. Pek çok farklı sağlık sorununun belirtisi de olabilir. Örneğin işitme kaybı, bazı dolaşım sistemi sorunları kulak çınlamasına neden olabiliyor. 

Kulak çınlaması çok rahatsız edici olabilir. Ancak genellikle tek başına ciddi bir sorun olmaz. Genellikle yaşla birlikte artış gösterir. Tedavisiyse kolay. Ancak altta yatan sebebe göre biraz inatçı olabilir.

Kulak çınlamasının nedenleri

Önceden de söylediğimiz gibi pek çok sağlık sorunu kulak çınlamasına neden olabiliyor. Ancak genellikle çınlamanın nedeni belirlenemiyor. Bazı doktorlar nedensiz çınlamanın kulaktaki hücrelerin hasar görmesinden kaynaklandığı görüşünde. Durumu şöyle örnekliyorlar: Diyelim ki bir konsere gidiyorsunuz. Yüksek sesli müzik nedeniyle kulağınızdaki hücreler zarar görüyor. Konserden çıktığınızda ses kesiliyor. Hücreler iyice şaşırıyor. Sonucunda kulağınız çınlıyor. Tabii tek neden yüksek ses değil. Kulağınızdaki hücrelere zarar vermenin pek çok yolu var. Şimdi çınlamanın bilinen nedenlerine bakalım:

Yaşa bağlı çınlama: 60 yaşını devirenler için işitme sorunları yaşamak normal. Çınlama da bu sorunlar arasında. Bazense başka sorunlara bağlı olarak görülebiliyor. Yani yaşlanma kulak çınlamasının başlıca nedenlerinden.

Gürültü: Biraz önce bu durumun örneğini gördük. Kulaktaki işitme hücreleri, aldığı sesleri elektriksel akıma çevirir ve bu şekilde beyine sinyaller yollar. Yüksek seviyedeki ses ise bu hücrelere zarar verdiğinden sinyal trafiğinde karışıklığa neden olur. Çınlama başlar. 

Gürültüye bağlı kulak çınlamasından korunmak için yüksek sesli yerlerde kulak içine yerleştirilen ses azaltıcı tıkaçlar takabilirsiniz. Kulaklıkla müzik dinlerken ise çok yüksek seslerden kaçınabilirsiniz.

Kulak kiri birikmesi: İğrenç gibi gelmesin. Kulağınızdaki o sarı sıvı olmazsa olmaz. Ancak fazla olursa sıkıntı yaratabilir. Kulağınızı tıkayabilir. Bu da hem çeşitli nedenlerle işitme güçlüğüne, hem de kulak çınlamasına neden olabilir. 

Kulak kemiği sertleşmesi: Özellikle çocuklarda görülen kulak kemiği sertleşmesi kulak çınlamasının bir diğer nedeni.

Meniere hastalığı: Kulak ve işitme sorunlarının çoğunun ardındaki asıl neden yine sahnede. Meniere hastalığı iç kulak basıncını etkilediğinden çınlamanın asıl nedeni olabilir.

Stres ve Depresyon: Stres acısını nereden çıkaracağını bilemediğinde tercihini kulaklardan yana yapabilir, onları çın çın çınlatabilir. 

Çene eklemi bozuklukları: Çenenin kafatasına bağlandığı noktalarda sorun yaşanırsa kulaklarda çınlama görülebilir. 

Kafa ve boyun travmaları: Bazı kafa ve boyun travmaları geçici ya da kalıcı olarak işitmeyle bağlantılı sinirlere zarar verebilir. Bu nedenle travma sonrası kulak çınlaması oldukça yaygın bir sorundur. Genellikle geçici olur. Ancak bazı durumlarda çınlama kalıcı olabilir. 

Akustik nevroma: Dengeyi sağlayan sinirlerde gelişen ancak kanser olmayan kitlelere denir. Bu durum genellikle tek kulakta çınlamaya neden olur.

Kan damarlarındaki bozukluklar: Yüksek kan basıncı, kalp ritminde dengesizlik ve kapiller malformasyon gibi kan damarlarını etkileyen sağlık sorunları nadir de olsa çınlamaya neden olabilir.

Bazı ilaçlar da kulak çınlamasına neden olabilir. Bunlar:

Antibiyotikler (kloramfenikol, eritromisin, gentamisin, Vankomisin ve bleomisin bazlı antibiyotikler)

Kanser ilaçları ( nitrojen mustard ve vinkristin bazlı ilaçlar)

Su hapları (bumetanide, etakrinik asit ve furosemid bazlı ilaçlar)

Kinin ilaçları (sıtma tedavisinde kullanılan ilaçlar)

Aspirin (aspirin bazlı ilaçlar yüksek dozda alınırsa çınlama yapabilir)