Kulak çınlaması tedavisi nasıl yapılır?

Konser, düğün veya parti fark etmez. Kulaklar yüksek sese maruz kaldı mı çınlar. Ancak çınlama geçmiyorsa sorun çok daha ciddi olabilir, tıbbi müdahale bile gerekebilir. Şimdi gelin kulak çınlaması tedavisi nasıl yapılır bakalım.

Kulak çınlaması tedavisi nasıl yapılır?

Uzun süreli kulak çınlamasının tedavisi, çınlamanın altında yatan nedene göre değişir. Bunun için doktorunuz öncelikle çınlamanın nedeni üzerine odaklanır ve sizi bir dizi kontrol ve testten geçirir. Bunlar:

İşitme testi: Bu testte sizi sessiz bir odaya sokarlar. Ardından kulağınıza özel bir kulaklık takmanızı isterler. Bu kulaklı çok düşük seviyelerden yüksek seviyelere kadar olan sesleri kulağınıza verir. Siz de hangi noktada ve frekansta çınlamanın başladığını doktorunuza söylersiniz. Doktorunuz bu verilere bakarak çınlamanın ve varsa işitme kaybınızın derecesini belirler.

Hareket testi: Bu testte Doktor sizden bazı hareketler yapmanızı ister. Bu testteki amaç hareketler sırasında çınlamada değişiklik olup olmadığını belirlemek ve çınlamanın altında yatan başka bir sebep varsa ortaya çıkartmaktır. 

Görüntüleme testleri: Doktorunuz çınlamanın altında yatan sebebi belirlemek için x ışını, ses dalgası, radyoaktif parçacıklar ya da manyetik alanlarda kullanan çeşitli görüntüleme testleri isteyebilir.

Çınlamanın altında yatan neden belirlendikten sonra atılacak ilk adım asıl nedeni ortadan kaldırmak. Şimdi nedenlerine göre kulak çınlaması tedavilerine bakalım:

Kulak kirine bağlı kulak çınlaması: Bu tür çınlamaların tedavisinde ilk olarak birkaç gün düzenli damla kullanılır. Bu şekilde sertleşmiş kulak kiri yumuşatılır. Ardından kulak içi doktor tarafında yıkanır. Bu işlem acısıdır. Ancak rahatsız edici olabilir. Kulak kiri temizlendikten sonra azalma zamanla yok olur.

Meniere hastalığına bağlı kulak çınlaması: İç kulak tansiyonu olarak da adlandırılan bu hastalığın kesin bir tedavisi yok. Dolayısıyla tedavi sonucu çınlamanın yok olması gibi seçenek de ne yazık ki bulunmuyor. Ancak kulak içi basınç yükselmesine neden olan Maniere hastalığına karşı düşük tuz diyeti ve ödem söktürücü ilaçlar büyük oranda çınlamanın önüne geçebilir. 

Kan damarlarındaki bozukluklara bağlı kulak çınlaması: Yüksek kan basıncı, kalp ritminde dengesizlik ve kapiller malformasyon gibi kan damarlarını etkileyen sağlık sorunları nadir de olsa çınlamaya neden olabilir. Bu hastalıkların tedavisi çınlamanın önüne geçebilir. 

Stres ve depresyona bağlı kulak çınlaması: Kulak çınlamasının en yaygın nedenlerinden biri stres ve Depresyon. Çözümüyse tipik Depresyon tedavisi. Aynı zamanda stres giderici Meditasyon, yoga ve Akupunktur gibi alternatif tedavi yöntemleri de stres ve depresyona bağlı kulak çınlamasında etkili olabilir. 

Akustik nöromaya bağlı kulak çınlaması: Dengeyi sağlayan sinirlerde gelişen ancak kanser olmayan kitlelere akustik nöroma denir. Bu durum genellikle tek kulakta çınlamaya neden olur. Kitlenin alınması büyük oranda çınlamanın önüne geçer ancak Denge sinirleri zarar görürse denge sorunları ortaya çıkabilir.

Kulak çınlamasına karşı kullanılan ilaçlar?

Bazı kulak çınlamalarının nedeni bulunamıyor. Bu durumda kullanılan bazı ilaçlar var. Bunlar:

Amitriptilin, amitriptilin ve trisiklik bazlı antidepresanlar: Bu tür ilaçlar nedensiz kulak çınlamasında etkili olabilir. Ancak bu ilaçların ağız kuruluğu, Kabızlık ve kalp ritmi bozuklukları başta olmak üzere pek çok yan etkisi olduğundan doktor kontrolü dışında kullanılması önerilmiyor. 

Alprazolam bazlı ilaçlar: Bu tür ilaçlar nedensiz kulak çınlamasında kullanılan ilaçlardan. Ancak tıpkı amitriptilin, amitriptilin ve trisiklik bazlı antidepresanlar gibi yan etkileri var. Yan etkilerden en dikkat çekici olanları bağımlılık yapması, yorgunluk ve uyuşukluk hissi ve mide bulantısı.