Küçük İşletmeler İçin Arama Motoru Optimizasyonu

Site içi (onsite) SEO tartışmaları içerisinde, genellikle arama motorlarının ne şekilde analiz yaptıkları ve HTML depoladıkları konularındaki teknik tartışmalar yer almaktadır. Küçük işletme sahipleri için bu tartışma, çok daha pratiğe dayalı ve endişe vericidir. Özellikle küçük işletmeler, web siteleri için ya hiç site içi SEO yapmıyorlar ya da bu konudaki uygulamaları yetersiz kalıyor. Böylece sitelerinde trafiği sağlayamıyor ve müşterileri yönlendiremiyorlar.

Site içi SEO açısından küçük işletmelerin eksiklikleri daha çok disiplin, zaman yönetimi, tanınırlık eksikliği ya da nasıl yapılacağını bilmemekten kaynaklanmaktadır. Burada küçük işletmelerin web siteleri için ayda en az 2 kez tekrarlanması gereken ve site trafiğini yükselten 4 basit SEO uygulamazsından bahsedeceğiz.

Talebi Belirleme

Her web site sayfası, genellikle SEO araçları ile talebe göre kendisini konumlandırılmalıdır. Bu da, kullanıcıların çeşitli kategorilerde nasıl arama yaptıklarını görmek için anahtar kelime kullanmak anlamına gelmektedir.

Küçük bir işletmenin yeni kurulurken, bir sonuç elde edene kadar arama-sonuç sıralamasına kolayca etki edebilecek anahtar kelimeler kullanması oldukça önemlidir. Diğer birçok aracın da yapabileceği gibi Google AdWords, ücretsiz anahtar kelime aracı ile size pazardaki talebi gösterecektir.

Yeni başlayan kişilerin, hakkında aylık 300‘den daha fazla arama yapılmayan ve Google tarafından “düşük” rekabet olarak işaretlenen kelimeleri seçmeleri gerekir. Ayrıca işin bulunduğu alan için değeri olan kelimeler seçilmelidir. Çünkü siteyi ziyaret edenlerin site içerisinde zaman geçirmeleri önemlidir.

İyi İçerikler Oluşturma

Muazzam pratik deneyimi sayesinde küçük işletme sahipleri kendi alanlarında en fazla bilgi seviyesine sahipken, site içi SEO’daki eksiklikleri yüzünden web siteleri genellikle düşük performans sağlamaktadır.

İyi içerik; videolar, bloglar, podcastler, tartışmalar, görsel bilgi sunumları, beyaz kağıt, web seminerleri ve metinler aracılığı ile sağlanır. Bunların tümü kullanıcıları hedef almaktadır. Bu bir bilgi arış verişidir.

Alanı her ne olursa olsun içeriğin zorlayıcı olması gerekir. Takip ediciler ile etkileşim kurabilmek için aşağıdaki taktikleri kullanabilirsiniz:

• Mizah

• Tartışmalar

• Güncel olaylar / haberler

• Politika

• Talimat

• Teknik açıklama

İçeriği Ayarlama

Site içi SEO metinlerinin çoğu bu başlık üzerine odaklanır ve içeriği ayarlama oldukça önemlidir.

• Anahtar kelime yoğunluğu (evet, bu hala önemlidir), başlık etiketi, URL, resim alt öznitelikleri ve meta etiketlerini gözden geçirin

• İçeriği tamamlayan resimler ile sayfayı çekici hale getirin

• Son derece yetkin web sitelerinde olduğu gibi diğer site içi içerikleri ile uygun ve bilgilendirici bağlantılar kurun. Bu durum, ortak alıntılı SEO sağlar ancak oldukça doğal ve kullanıcı dostu bir yöntemdir.

• Video gibi sayfadaki özel nitelikler için kod yazımı ve schema.org özelliklerini kullanın

Takibatını Yapın ve Tanıtın

Tüm projeler gibi site içi SEO’nun da ölçülebilir olması gerekir. SERPlerde yeni sayfa performansını izleyiniz.

Eğer domain yetkisi yeterince yüksek ise ve düşük rekabetli anahtar kelime seçildiyse, yeni içerik 1. sayfaya atlar. Eğer gerçekleşmediyse 2 hafta kadar bekleyin ve işlemi tekrarlayın.

Eğer 1. sayfada sıralamaya girilmemiş ise (ki bu oldukça muhtemel bir durumdur) bağlantı oluşturma, içerik pazarlaması, sosyal medya, sendikasyon, RSS, konuk blog, infografik, uygun tartışmalara katılma gibi site dışı SEO yöntemlerini uygulayın.

Yeni başlatılan sayfada izleme ve tanıtım, 1. sayfaya yükselinceye kadar devam ettirilmelidir. Fakat diğer taraftan da bir sonraki SEO projesine engel olmamalıdır.

Sonuçlar

Site içi içerik ayarlama, SEO bloglarındaki yer açısından aslan payına sahiptir. Çünkü bu oldukça önemlidir. Ancak küçük işletme sahiplerinin daha büyük bir problemi var: Tutarlı şekilde SEO içeriği oluşturma süreci eksikliği.

Yukarıda bahsedilen 4 adım, sıralamanızı ve internet müşterisi potansiyelinizi yükseltecek düzenli ve yüksek kalitede içerik oluşturulması ve tanıtımını sağlamaktadır. Herhangi bir küçük işletmeye ait bir web sitesini canlı tutmak için bu uygulamalar ayda en az 2 kere tekrarlanmalıdır.