Kronik sırt ağrısı ve uyku

Kronik sırt ağrınız her gece uykunuzu bölmeye başladıysa iyi bir gece uykusu konusunda umutsuzluğa düşmeye başlamış olmalısınız. Hemen üzülmeyin, uzmanlar tedaviyle kronik sırt ağrısından kurtulabileceğinizi ve normal uykularınıza geri dönebileceğinizi müjdeliyor.

Kronik sırt ağrısında uyumak neden önemli?

Uykuya dalmakta çekilen güçlük gerçek anlamda canınızı yakan bir süreç olabilir. Kronik sırt ağrısı yüzünden iyi bir uykudan mahrum kalabilirsiniz. Uyanık olduğunuz süreleri de daha yoğun ağrıyla geçirmeniz gerekebilir.

Ağrı yüzünden uykunuzun normal döngüsü sekteye uğrayabilir. Vücudunuzun kendini yenilemesi için hafif ve derin uykuya ihtiyacı var. Ancak sırt ağrısı devreye girdiğinde bu sıra biraz şaşabilir. Sonuç olarak da yorgun kalkarsınız. Uyku döngüsündeki bozulmalara verilen isim ‘alfa delta uyku bozukluğu’. Sırt ağrınız derin uykuya Dalmanızı engellerse sabah olduğunda yorgun ve ağrılar içinde uyanabilirsiniz.

Uyku problemlerinin nedenleri

Kronik sırt ağrısının kendisi bir uyku problemi zaten. Ancak bununla kalmıyor başka uyku problemleri de mevcut.

Endişe ve Depresyon. Uyumada güçlük çekmeye ve uykusuzluğa neden olabilir. Böylece ağrı şiddetini arttırır. Endişe ve depresyon kişinin hassasiyetini arttırır. Uykusuzluk ise ağrıyı ve endişeye bağlı depresyonu arttırabilir. 

Nefes almaya bağlı uyku bozuklukları. Bu sorunların kaynağı genellikle Obezite. Örneğin Uyku Apnesi uykunuzdan uyanmanıza ve daha fazla ağrı çekmenize neden olabilir. Ayrıca normal uyku döngüsünü de olumsuz olarak etkiler.

Huzursuz bacak sendromu. Bacak hareketleri de normal uyku döngüsünü etkileyen etkenlerden. Bu durumun nedeni endişe, depresyon ve Stres olabilir.

Alkol. Bazı ilaçlar ve alkol rahatça uykuya dalmanıza yardımcı olabilir ancak büyük ihtimalle yorgun ve ağrılar içinde uyanırsınız.

Reçeteli ilaçlar. Uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Uykuyu arttıran, sırt ağrısına iyi gelen ilaçlar

Kronik sırt ağrısını iyileştirirken bazı ilaçlar rahatça uyumanıza da yardımcı olabilir. Ancak bu ilaçların yan etkileri olduğunu da unutmayın. Genellikle de bağımlılık yapıyorlar. Bu yüzden ağrıyı gidermede başka bir tedavinin bir parçası olarak kullanılmalılar.

Sakinleştiricilerin uykunuza olumsuz bir etkisi olmaz.

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler (Aspirin, Paracetamol, ibuprofen gibi) kısa süreli olarak etkili olabilir. Tavsiye edildiği şekilde kullanılmalı ve bu ilaçları kullandığınızı doktorunuza mutlaka bildirmelisiniz.

Reçeteli ilaçlar (antidepresanlar ya da kas gevşeticiler) çok ciddi sırt ağrıları için kullanılabilir.

İlaç sadece çok gerekli olduğu zamanlarda kullanılmalı. Uzun süreli ilaç kullanımı bazı ilaçlara bağımlılığa neden olabilir. İlaçların amacı size daha normal bir uyku döngüsü sağlamak olmalı.

Kronik sırt ağrısı ve uyku problemleri için yaşam tarzı değişiklikleri

İyi bir uyku ve ağrısız bir sırt için yaşam tarzınızda yapabileceğiniz bazı değişiklikler şunlar:

Stresten uzak durun. Stres insomnianın başlıca nedenlerinden. Ayrıca kronik sırt ağrısıyla da bağlantılı.

Kafeine limit koyun. Çok az miktarda kafein bile insomniaya ya da uyku bozukluklarına neden olabilir.

Yatmadan önce fazla yemeyin. Yatmadan önce yiyeceğiniz ağır yemekler reflüye ve uyanık kalmanıza neden olabilir. Sizi rahatlatıyorsa bir bardak ılık süt içebilirsiniz. Yalnız hatırlatalım sütün uykuyu daha kaliteli getirdiğine dair elimizde herhangi bir kanıt henüz yok.

Alkol almayın. Alkolün uyku kalitenizi düşürmesindense uyanık kalmayı tercih edebilirsiniz.

Rahatlama egzersizleri yapın. Yatmadan önce birkaç dakikanızı egzersize ayırabilirsiniz.

İki dizinizi de göğsünüze doğru çekin.

Önce bir dizinizi daha sonra diğer dizinizi göğsünüze doğru çekin.

Her iki dizinizi de göğsünüze çektikten sonra sırayla dizlerinizi uzatın.

Rahat bir yastık ve yatak alın. Zamanınızı rahatsız yataklarla harcamayın. Orta sertlikteki yatakların çoğu insan için ideal olduğunu gösteren birçok araştırma var. Ancak asıl önemli olan kendiniz için en rahatının ne olduğuna karar verip almak.

Yatma zamanını programlayın. Her gece aynı saatte uyumaya çalışın. Bunun için alarm kurabilir, pijamalarınızı giyebilir, dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bir süre sonra pijamalarınızı giymek uykunuza davetiye çıkaracak. Yatakta kitap okumayın ya da televizyon seyretmeyin. 

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum yazın.