Kronik prostat iltihabı nasıl tedavi edilir?

Prostatınız iltihaplandı. Bir türlü de geçmiyor. O zaman kronik olabilir. Peki kronik prostat iltihabı nasıl tedavi edilir?

Kronik prostat iltihabı – kronik bakteriyel prostatit – tekrarlayan prostat iltihabı. Hepsi aynı şey. Uzun süre iyileşmeyen ve tekrarlayabilen prostat iltihabına deniyor. Bu enfeksiyona prostat bezindeki bir bakteri neden oluyor.

Kronik prostat iltihabı çoğunlukla 50 yaşın altındaki erkeklerde görülüyor. İdrar yaparken yanma, idrarı mesaneden tam olarak boşaltamama, alt karında ağrı gibi etkileri oluyor. Tedavi sürecinde ise sabır şart. Kronik olduğu için uzun bir tedavi süreci sizi bekliyor.

Genellikle antibiyotik tedavisi uygulanıyor. Prostatitin tek türü bu değil. Başka türleri de var.  Tekrarlıyorsa kronik oluyor. Çünkü antibiyotik prostat dokusunun içine girerek tüm bakterileri öldürmekte zorlanabilir. Ya da kullandığınız antibiyotik prostatite neden olan bakteriye karşı yeterince etkili olmayabilir.

Antibiyotikle bir türlü iyileşemeyen ya da iyileşse bile tekrarlayan prostatit tedavisi için neler yapılabileceğine bakalım:

Başka bir antibiyotik türü denemek: Kronik prostat iltihabının iyileşmeme nedenlerinden biri de antibiyotiğin türü. Kullandığınız antibiyotik sizde bulunan bakteri için yetersiz kalmış olabilir. Ya da o bakteri türüne karşı fazla etkili olmayabilir. Bu durumda doktorunuz başka bir antibiyotik türü önerebilir. Çünkü bir başka antibiyotik türü belki sizin kullandığınızdan daha etkili olabilir.

Uzun süreli antibiyotik kullanmak: Kronik prostat iltihabını iyileştirmek için haftalarca antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Bazı durumlarda antibiyotik tedavisi iki ya da üç ay sürebiliyor. İyileştim diye tedaviyi yarıda bırakmak ya da ilaçlarınızı düzensiz almak her şeyi başa sarar. Unutmayın antibiyotik tedavisinde düzen çok önemli.

Rahatsızlık veren belirtileri azaltmak ya da yok etmek için ilaç kullanmak: Kronik prostat iltihabınız varsa bunun neden olacağı durumlar da aylarca sizinle olacak. Dolayısıyla onlar için de rahatlatıcı çözümler gerekli. Alfa blokerlar ilaçlar idrara çıkmada kolaylık sağlıyor. Yani prostatitin idrar yollarınıza olan etkisini hafifletiyor. İltihap sökücü ilaçlar da acıyı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı.

Antibiyotik kullanıyorsanız en temel kural şu: mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. İyi hissetmeye başlasanız bile.

Kronik prostat iltihabı yaşıyorsanız doktorunuza düzenli gitmeyi ihmal etmeyin. Üroloğunuz problem yaratan bakterinin türünü belirlemek için prostatınızdan sıvı örneği alabilir. Buna göre size en uygun antibiyotiği verir.

Bunun dışında bir de prostatınızı veya boşaltım sisteminizi etkileyen herhangi başka bir sorun olup olmadığına da bakar. Çünkü başka problemler de sizi kronik prostat iltihabına karşı hassas hale getirmiş olabilir.

Kronik prostat iltihabına yakalanma riskinizi arttıran birçok sorun olabilir. Bazıları: 

•    Böbrek taşları
•    Mesane taşları
•    Prostat genişlemesi yüzünden mesaneyi tam olarak boşaltamamak