Kronik Öksürük Nedenleri Neler ?

Kronik öksürük sadece bir sağlık sorunundan çok daha fazlası. Haftalarca uyuyamamak, yiyememek, içememek demek. Peki neden oluyor? Gelin yanıtını birlikte arayalım.

Öksürüğünüz kronik hale geldiyse, yani en az 8 haftadır uyutmuyor, yedirmiyor, içirmiyorsa sorun sandığınızdan ciddi olabilir. Öksürmenin pek çok farklı nedeni var. Ancak genel olarak akciğerlerinizin kendini temizleme çabası olarak tanımlanabilir. Akciğer kanallarının iltihaplanması (Bronşit), çeşitli alerjiler ya da zehirlenme gibi durumlara tepki olarak verilen öksürük, çok ileri seviyelere ulaşırsa sersemlik, kusma, baş ağrısı, boğaz tahrişi hatta kaburga kırıklarına bile neden olabilir. 

İnsan neden öksürür?

Her insan arada bir öksürür. Biraz önce de söylediğimiz gibi bu, ciğerlerin ve solunum yollarının kendini temizleme çabası.  Bu şekilde yabancı ve istenmeyen maddeleri dışarı atıyoruz. Ancak öksürük kronik hale gelirse hayat kurtarıcı özelliğinden çok, zarar veren bir şeye dönüşüyor. Bu nedenle 8 haftadan uzun süren kronik öksürüklerin altında yatan sebepler araştırılmalı. Şimdi bakalım insan neden öksürürmüş?

Geniz akıntısı: Çoğu kişi için hastalıkların en kötü tarafı. Haksız da sayılmazlar. Çünkü geniz akıntısının asıl nedeni aşırı çalışan sinüsler. Sinüsler ürettikleri mukusu burun yoluyla atamayınca mukus boğaza akmaya başlıyor bu nedenle geniz akıntısı oluyor. Çoğu kişi için mide bulantısı anlamına geliyor.

Astım: Astım hastaları için kronik öksürük çok bilinen bir sorun. Oda parfümleri, tozlu halılar, kediler, köpekler, çiçekler hemen her şey astım krizine neden olabiliyor. İnsanın ciğerlerini acıta acıta öksürmesini sağlıyor.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH): Mide asitinin soluk borusuna kaçmasına neden olan bu hastalık öksürmenin bir diğer nedeni.

Enfeksiyonlar: Hepimiz boğaz enfeksiyonlarından sonra öksürük krizlerine girmişizdir. Bu durum genellikle geçici ve zararsızdır. Ancak çocuklarda boğmaca dediğimiz bir hastalığa dönüşebilir. Bu nedenle çocuklarda görülen öksürüklerde mutlaka en kısa sürede bir doktora başvurulmalı. 

Kan basıncı ilaçları: Yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği sorunu olan kişilerin çoğuna anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) içerikli ilaçlar verilir. Bu ilaçların çoğu da öksürüğe neden olur.

Kronik bronşit: Öksürüğe neden olan bir diğer neden de kronik bronşit. Kronik bronşit akciğer kanallarının iç zarlarının iltihaplanmasıyla gelişiyor. Kanallar tıkanınca soluk almak güçleşiyor. Dolayısıyla öksürmeye neden oluyor.

Sigara: Kronik öksürüğün en büyük nedeni hepimizin bildiği gibi sigara. Sigaranın içinde 4000’e yakın kimyasal madde var. Bunlardan yaklaşık 40 tanesinin çok tehlikeli olduğu kanıtlanmış. Yani sigaranın akciğerlere verdiği zarar çok büyük. Bu nedenle hem aktif hem de pasif içici olmamak için mutlaka sigaradan uzak durmalısınız.

Kronik öksürüğün belirtileri neler?

Kronik öksürüğün başlıca belirtileri:

Burun akıntısı

Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Hırıltılı nefes

Nefes darlığı

Mide yanması

Ağızda ekşi tat

Nadir durumlarda ağıza kan gelmesi

Öksürükleriniz sizi uykunuzdan uyandırıyorsa ya da kanlı balgam atıyorsanız en kısa sürede bir doktora görünün ya da uzmanlarımıza danışın.

Kronik öksürük bana ne yapar?

Kronik öksürük çok yorucu bir sağlık sorunudur. İnsanı uykusundan eder, yemek yemesini, su içmesini güçleştirir. Bu nedenle psikolojik bir yönü de vardır. Bunun dışında başlıca etkileri:

Baş ağrısı

Baş dönmesi

Aşırı terleme

İdrar kaçırma

Kaburga kırıkları

Doktora gitmeden önce neleri bilmeliyim?

Öksürüğünüz sizi rahatsız etmeye başladıysa öncelikle aile hekiminizle görüşün. Sonrasında doktorunuz uygun görürse sizi bir göğüs hastalıkları uzmanına yönlendirebilir. 

Doktorunuza gitmeden önce şu soruların yanıtlarını bir kağıda not edin:

Ne zamandır öksürüyorsunuz?

Belirtileri ayrıntılı açıklar mısınız?

Sigara kullanıyor musunuz?

Sigara tüketilen yerlerde çok bulunuyor musunuz?

Öksürük krizleriniz ne kadar sürüyor?

Ne zaman öksürüyorsunuz? Yemeklerden önce mi sonra mı artıyor?

Tansiyon ilacı kullanıyor musunuz?

Öksürüğünüzü rahatlatan bir şey kullanıyor musunuz?

Soğuk havada daha mı fazla öksürüyorsunuz?

Daha önce geçirdiğiniz sağlık sorunları neler?

Yakın zaman önce geçirdiğiniz sağlık sorunları neler?

Aile bireylerinizin genel sağlık sorunları neler?

Hangi ilaçları kullanıyorsunuz?