Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve nefes darlığı

Kronik obstrüktif akciğer hastalığınız varsa ya da sevdiğiniz biri bu hastalığa yakalanmışsa nefes darlığı hayatınıza giren en can sıkıcı şey olabilir. Nefes darlığı bu hastalığın olmazsa olmazı. Hepimizin yaşamak için nefese ihtiyacı var. Ama bazılarımız diğerleri kadar şanslı değil. Yeterli nefes alamamak boğulmanın alarmı. Boğulma hissinin doğal sonucuysa endişe ve panik. Ama siz panikledikçe vücut daha da kasılıyor, bu da nefes almayı daha zor hale getiriyor. 

Kronik obstrüktif akciğer hastalığına sahip birinin daha iyi nefes alabilmesi için bazı ipuçlarımız var. Önemli olan nasıl rahatlayacağınızı bilmek. Gelin birlikte bakalım:

Endişeyi atın. Yeterli oksijen alamayan birinin doğal tepkisi endişe. Ama endişeyle birlikte kaslar çok fazla kasılıyor ve nefes darlığı artarak devam ediyor. Biz korktuğumuz zaman soluk alış verişimiz de hızlanır. Bu yüzden derin ve yavaş nefes almak sizi rahatlatacak ve stresinizi alacak. Stresi yok etmek önemli. Çünkü stresle birlikte solunum sistemi hızlı çalışıyor. Kalp atışları hızlanıyor. 

Hava yolları daralıyor, rahatlayın. Nefes almak zorlaştığı zaman panik yapmayanınız var mı? Araştırmalara göre endişe duymak asetilkolin adlı bir kimyasal üretiyor. Asetilkolinin etkilerinden biri nefes yollarını daraltmak. Dolayısıyla siz nefes alamadığınız için endişelendiğiniz sürece nefes yollarınız daralıyor ve nefessizlik artıyor. Bu yüzden endişenizi kontrol etmek daha rahat nefes almanızı sağlayacak. Kendinize şunu hatırlatın: nefes darlığı geldiği anda boğulup ölmeyeceksiniz. Ama endişelenirseniz bu kötü süreç daha da uzayacak. 

Bir hobi edinin. Kendinizi bir hobiyle meşgul etmek korkuları yenmenize yardımcı. Çünkü hobiler bir tür rahatlama terapisi. Ama hobi edindiğiniz şeyin alerjileri ve astımı tetiklememesine dikkat edin. Örneğin evcil hayvan beslemek sizin için pek uygun olmayabilir. 

Beden – zihin terapileri yapın. Nefes ve paniği kontrol edebilmeniz için yoga ya da tai chi gibi rahatlama teknikleri size uygun olabilir. Bu hem korkunuzu hem de Nefes Darlığınızı kontrol etmenize yarayacak, üstelik de rahatlamanızı sağlayacak. Hatta kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi sorunlar için tedavi masajları da işe yarayan tekniklerden.

Nefes teknikleri öğrenin. Yeni nefes teknikleri öğrenmek nefes darlığınızı neredeyse sıfıra indirebilir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan kişiler için büzük dudak solunumu adlı teknik öneriliyor. Bu yöntemle burundan alınan nefes ağızdan verilir. Biraz fazladan zamana gerek duyulduğu için bu yöntemle nefes yolları daha açık hale geliyor. Bu yüzden uzmanlara göre nefes darlığı anlarında büzük dudak tekniği kullanılarak daha rahat nefes alınabilir. Bunun işe yaradığını gördükçe siz de zamanla endişe ve panikten kurtulacaksınız. 

Rahatladığınızı hayal edin. Uzmanlara göre hayal kurmak yaşam kalitenizi arttırıyor. Hayal kurma pratikleri yaparak nefes darlığı anlarını en az hasarla atlatmanız mümkün. Kendinizi huzurlu, sakin ve bol havalı bir yede hayal edin. Örneğin mis gibi bir dağ havasını solurken veya püfür püfür bir deniz kenarında. Stresli zamanlarda hayal kurmak hem sizi rahatlatır hem kalp atışlarınızı düzenleyerek kan basıncını dengeler. 

Nefes darlığını kolay atlatmak için: Nefes darlığı krizlerinde rahat olmak ve endişe duymamak altın kural. Bunu artık biliyorsunuz. Ama tabii ki bu konuda doktorunuzla birlikte hareket etmek, onun önerdiği ilcaları kullanmak iyileşmeniz açısından çok daha önemli. İşte size nefes darlığı anlarında uygulayabileceğiniz bazı başka öneriler:

Yaptığınız işi bırakın ve rahat bir pozisyonda oturun.

Ağızdan nefes alıp verin.

Nefesiniz yavaşlamaya başladıysa uzun süre nefes alın ve büzük dudak tekniğini uygulayın.

Mümkün olduğu zaman burundan nefes almayı deneyin.

Nefesiniz normale dönmeye başladığında yaklaşık 5 dakika olduğunuz yerde dinlenin. 

Hem nefes teknikleri hem de nefes darlığıyla baş etmenin diğer yolları için doktorlarımızdan bilgi alabilirsiniz.