Kronik Kabızlık Problemi İçin Öneriler

Kabızlık pek çok kez hastalık olarak değil geçici bir durum olarak görülür. Bu şekilde geçiştirilmeye çalışılsa da kabızlık pek çok hastalığın habercisi de olabilmektedir. Kabızlık sorunu nedeni ile çok sayıda kişi iş hayatında olumsuz durumlar yaşamaktadır. Doktora gidenlerin pek çoğu kabızlık şikayeti nedeni ile sabahları saha erken kalkmak zorunda hissettiklerini ve kahvaltı ettikten sonra çok uzun zaman tuvalette kaldıklarını söylüyorlar. Bazı durumlarda da bu gibi şikayetleri hekimlere anlattıklarında onlar tarafından yeteri şekilde ilgi görmediklerinden de şikayetçi olan sayısı bir hayli fazla.

Toplumda çok sık karşılaşılan kabızlık şikayeti modern çağın beslenme alışkanlıklarını da değiştirmesi ile beraber büyük artış göstermektedir. Bazı kişiler her gün tuvalete çıkamamaktan hatta birkaç günde bir dışkılamaktan şikayetçi oldukları gibi, boşaltım esnasında aşırı zorlandıklarını hatta bu nedenle kanamalar ya da sancılar yaşadıklarını da anlatıyorlar. Aşırı ıkınma nedeni ile bir takım sorunlar yaşayan kişilerin sayısı da hiç azımsanacak gibi değil. Tıkanıklık hissi, karın ağrısı ya da benzer şikayetler giderek daha da artmaya devam ediyor. Kabızlığı etkileyen çok sayıda faktörden biri de elbette beslenme şekli. Kişilerin hazır gıdalara daha çok yöneldiği günümüzde Lifli Gıdaların az tüketilmesi ve sulu yemek yerine daha katı ve pratik yiyeceklere yönelmek de kabızlık şikayetlerini artıran en önemli nedenlerden biri.

karın

Araştırmalar kadınların erkeklerden çok daha fazla kabızlık sorunu yaşadığını gösteriyor. Beslenmeyle ve yeterli sıvı alınmamasıyla da artan kabızlık şikayetinde egzersiz yapmamak ve hareketsiz bir yaşama sahip olmak da büyük öneme sahip. Bazı kişilerde görülen kalın bağırsak fonksiyonlarında oluşan sorunlar d ayine kabızlık işaretçisi olabiliyor. Gün içinde mutlaka yeterli miktarda su içmeli ve olabildiğinde katı beslememekten uzak durmalı, sebze ve meyve tüketimini artırarak, posalı ve lifli besinler almaya daha çok özen göstermeli diyen uzmanlar aynı zamanda kabızlık şikayetinde ciddi sorunlar yaşayanların kendi kendilerine çözüm aramak yerine mutlaka Doktor kontrolü altında çözüm aramaları gerektiğini de belirtiyorlar.

Bağırsakları harekete geçirmek için yapılabilecek şeyler arasında mutlaka gün içinde hareket etmek, egzersiz yapmak geliyor. Sabahları uyanınca içilen bir bardak ılık su da oldukça iyi gelmektedir. Ballı su ya da aç karnına yenilen kuru kayısı da barsak hareketlerine son derece yardımcı görülmektedir. Uzmanlar kişilere kabızlık sorununu giderebilmek için her öğünde mutlaka çiğ sebze ya da meyve yemeleri gerektiğini söylüyorlar. Baklagil tüketmek ve tam tahıllı gıdalara yönelmek de kabızlığa son derece iyi geliyor.

Çocuklarda Erken Tuvalet Eğitimi Kabızlığa Sebep Olabilir

Yapılan araştırmalar anne babaların çocuklara çok erken tuvalet eğitimi vermelerinin de çocuklarda kabızlık şikayetine yol açtığını göstermektedir. Her çocuğun tuvalete gitme sıklığı değişkenlik gösterdiğinden bu konuda ailelerin bilinçli davranmaları gerekiyor. Çocuklarının yeteri kadar tuvalete çıkmadıklarını düşünen ve erken eğitimde yanlış yönlendiren anne babalar farkında olmadan çocuklarının kabızlık sorunu yaşamalarına da neden olmaktadırlar. Özellikle 2 yaş dönemi tuvalet eğitiminin alındığı yaştır. Bu dönemde çocuğu tuvalet yapmaya zorlamak son derece yanlıştır. Asla zorlamadan ve çocuğunuzun tuvalete dışkısını rahat şekilde yapmasına izin verecek şekilde eğitim vermelisiniz. Tuvalet eğitimi verirken çocuğa dışkısına yönelik olumsuz ve kötü yorumlarda bulunmak da kabızlığa neden olabilmektedir. Çocuklar normal koşullarda iki hafta içinde tu8valet eğitimlerini tamamlarlar. Çocukları tuvalete gitmeyi reddettikleri zaman zorlamak da yine yanlı bir eğitim olduğu kadar kabızlığa neden olabilir. İki hafta içinde yanıt alınamayan çocuklar asla zorlanmamalı ve bu konuda çok fazla konuşulmamalıdır. Çocuğunuzda uzun süren ağrılı kabızlıklar söz konusu ise mutlaka bir hekime götürmekte fayda vardır.