Kronik Böbrek Yetmezliği Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kronik Böbrek Yetmezliği, böbreklerin çeşitli sorunlar sonucu işlevini neredeyse gerçekleştiremeyecek duruma gelmesidir. Kronik böbrek yetmezliği sonucunda birçok yan etkiyle karşılaşılır. Bunun için kronik böbrek yetmezliği tedavisi şarttır. Hastalığın kaynağı olan sorunun türüne göre birkaç tedavi yolu mevcut. Aslında kronik böbrek yetmezliği tedavisi kesin olarak mümkün değil. Ama ona neden olan sorunların tedavisi ve ek tedavilerle böbrek yetmezliği kontrol altına alınıyor. Böylece hastalığın ilerlemesi ve organlara zarar vermesi önlenmiş oluyor. Böbreklerin fazlasıyla zarar gördüğü durumlardaysa hastalığın ileri seviyeleri için uygulanan tedavi yolları kullanılıyor.

Kronik böbrek yetmezliği bazı başka nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Bu durumda Doktor bu sorunları ortadan kaldırarak böbrek yetmezliğini de kontrol altına almış oluyor. Ama böbrek yetmezliği sadece böbreklere değil vücudun birçok yerine zarar verebiliyor. Yani yan etkileri çok fazla. Dolayısıyla yan etkileri ortadan kaldırmak için de bazı tedavi yolları var. Bakalım bunlar nelermiş:

Yüksek tansiyon ilaçları. Kronik böbrek yetmezliği çekenler yüksek tansiyonla da karşı karşıya gelebiliyor. Bu nedenle doktorlar tansiyon ilaçları kullanmanızı önerebilir. Bu ilaçlar aynı zamanda böbrek fonksiyonlarınızı da düşürebilir. Bu nedenle sürekli kontrol altında olmalısınız. Doktorunuz ayrıca tuzsuz besinler yemenizi de önerebilir.

• Kolesterol ilaçları. Kötü huylu kolesterol de böbrek yetmezliği sonucu kendini gösteren hastalıklardan biri. Tabii bu yüzden kalp sorunları riski de artıyor.

Anemi ilaçları. Kronik böbrek yetmezliğinin bir başka sonucu kansızlık. Dolayısıyla doktorunuz bu durumda size demir içeren ilaçlar verebilir. Bu ilaçlarla birlikte hem kansızlığı hem de yorgunluğunuzu yenebilirsiniz.

• Şişlikleri engelleyecek ilaçlar. Kronik böbrek yetmezliği tedavisinin bir başka aşaması hastalığın neden olduğu şişlikleri dindirmek için yapılıyor. Çünkü böbrek yetmezliği vücudun bazı bölgelerinde sıvı birikmesine neden oluyor.

• Kemikleri koruyacak ilaçlar. Kronik böbrek yetmezliğinin ilerleyen aşamalarında kemikler zayıflayabiliyor, hatta bazen kırılganlaşıyor. Bu nedenle doktorlar Kalsiyum ve D vitamini takviyeleri öneriyor. Ama bir yandan da kandaki potasyum miktarının dengede tutulması gerekiyor.

• Az proteinli bir diyet. Protein de kana zararlı maddelerin karışmasına yardım ettiği için az proteinli bir diyet gerekebilir.

Kronik böbrek yetmezliği tedavisinin ileri aşamaları diyaliz olarak bildiğimiz makine sayesinde yapılıyor. Bu makine kanınızı alarak içindeki zararlı maddeleri atıyor ve temiz kanı tekrar vücudunuza geri veriyor. Ancak maliyeti yüksek olduğu için çoğunlukla evde değil diyaliz merkezlerinde yapılıyor.

Böbrek yetmezliği artık hayatı tehdit eden bir seviyeye gelmişse ve böbrek işlevini tamamen yitirmişse doktorlar böbrek naklini öneriyor. Böbrek nakli bir donörden ya da kadavradan alınan uygun böbrekle yapılıyor.

Evde neler yapılabilir ?

Siz de böyle bir hastalığınız olduğunu öğrendiyseniz doktorun önerdiği kronik böbrek yetmezliği tedavisinin yanında evde kendiniz de önlemler alabilirsiniz. Doktorunuz büyük ihtimalle böbrek yetmezliğinin daha fazla soruna yol açmaması için size bir diyet programı önerecektir. Örneğin:

• Tuzlu gıdalardan uzak durmak. Tuzlu gıdalar böbrek yetmezliği için iyi değil. Bu yüzden işlenmiş gıdalar, çerezler, dondurulmuş gıdalar, konserveler mutfağınızda olmasa daha iyi olur.

• Potasyum miktarı az olan besinler. Potasyum seviyesi de kronik böbrek yetmezliği için kötü olan durumlardan biri. Portakal, patates, domates, muz ve ıspanak potasyum bakımından çok zengin olduğu için fazla tüketmemenizde fayda var. Bunun yerine az potasyum içeren elma, üzüm, çilek gibi meyveleri tüketebilirsiniz.

• Protein miktarını azaltmak. Kana zararlı maddelerin karışmasında proteinin de rolü var. Bu yüzden onu kısıtlamak da önemli. Süt ve et ürünlerini azaltmak, bol bol meyve ve sebze tüketmek, aldığınız hazır gıdaların etiketlerini okumak protein kısıtlaması için alacağınız önlemlerden.