Kronik ağrı için alternatif tedavi

Ağrılar en yaygın sorunumuz. Onları dindirmek için de yüzyıllardır birçok yol denemişiz. İlaçlar bir yana alternatif tıbbın etkisini de küçümsememek gerek. Zihin – beden terapisi, Akupunktur, aktarların kapısını aşındırmamıza neden olan bitkisel çözümler, masaj, Aromaterapi ve daha bir sürü alternatif tıp yöntemi bizi bekliyor. Peki çok can sıkıcı olabilen kronik ağrılara hangi alternatif tıp yöntemleri iyi geliyor?

Kronik ağrı için zihin – beden terapisi

Zihin – beden terapileri beynin işlevini kullanarak bedendeki sorunları çözmeye dayanır. Bu rahatlama teknikleri sayesinde kişi kendini daha iyi hisseder, rahatlar ve ağrılar da bu sayede azalır. Zihin – beden terapilerinden biri görselleştirme. Adı üstünde hayal ediyorsunuz, güzel şeyleri gözünüzde canlandırıyorsunuz. Üstelik hemen şimdi yapabilirsiniz. Gözlerinizi kapatın, ağrınıza bir şekil, renk, koku ya da hareket vermeye çalışın. Ağrınızı tanımladınız mı? Şimdi sıra onu güzel bir şeyle yer değiştirmeye geldi. Daha güzel, daha küçük, daha rahatlatıcı bir şey hayal edin. Kendinizi yavaş yavaş iyi hissetmeye başlayacaksınız. 

Elektromiyografi biyogeribildirim de ağrıyı kontrol etmenize yardımcı bir yöntem. Ağrıyı yok etme konusunda en etkili yöntemlerden birisi de hipnoz. İsterseniz bir uzman tarafından, isterseniz de kendi kendinize hipnoz yapabilirsiniz. Tabii nasıl yapıldığını iyice öğrenmek şartıyla. 

Kronik ağrı için akupunktur

Ağrıyı engelleyen hormonun adı endorfin. Akupunktur da vücudun endorfin salgılamasını sağlayarak ağrıyı azaltmaya çalışıyor. Akupunkturun uygulandığı noktaların çoğu sinirlerin yanında. Canlandıkları zaman sinirler kasların kendi iyi hissetmesini sağlıyor. Canlanan kaslar da beyne uyarı gönderiyor. Beyin ağrıyı artık daha az algılıyor. Akupunktur birçok ağrı için kullanılabile etkili bir yöntem. Örneğin baş ağrısı, sırt ağrısı, adet krampları, tenisçi dirseği, Karpal Tünel Sendromu, fibromiyalji gibi. 

Kronik ağrı için kiropraktik tedavi ve masaj

Kiropraktik tedavi özellikle sırt ağrısı için kullanılan oldukça yaygın bir yöntem. Ayrıca epey de etkili. Ama bu yöntemin sırt ve boyun ağrısına olan etkisi klinik olarak onaylanmış değil. Yani bu konudaki araştırmalar yetersiz. Kiropraktik tedavi gibi masaj da özellikle sırt ve boyun ağrısı konusunda popüler alternatif tedavi yöntemlerinden. Masaj stresi alıyor, kan akışını düzenliyor. Ayrıca ağrıya neden olan şeyleri de yok etmeye yardım ediyor. 

Kronik ağrı için Reiki tedavisi

Bu enerji kaynaklı bir tedavi yöntemi. Yani masaj gibi dokunuşa ihtiyaç duymuyor. Reiki uzmanı ve hasta arasında bedensel olarak yakınlık oluyor ama dokunuşa gerek kalmıyor. Yapılan araştırmalara göre Reiki’nin hem bedene hem de ruhsal problemlere etkisi büyük. Ama bazı araştırmalar da Reiki’nin yan etkileri olabileceğini savunuyor. Ama henüz çok fazla kanıt olmadığı için Reiki hakkında kesin yorumlar yapamıyoruz. 

Kronik ağrı için doğal besinler

Dizinde kronik osteoartrit ağrısı çekenler için glukozamin sülfat ve kondroitin sülfat takviyesi çok faydalı olabilir. Doğada bulunan bu maddeler hem acıyı azaltıyor hem de daha rahat hareket etmenizi ve dizinizi daha iyi bükebilmenizi sağlıyor. Ağrılara iyi gelen başka besin maddeleri de var. Örneğin balık yağının da çok faydalı olduğu söyleniyor. Ama daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. 

Kronik ağrı için bitkisel tedaviler

Konu bitkisel yöntemler olunca risk de beraberinde geliyor. Çünkü bitkisel tedaviler genellikle bitkisel karışımları içmek yoluyla oluyor. Bu da size çeşitli zararlar verebiliyor ya da ilacınızın yanında kullanıldığında ilacınızla etkileşime geçerek istenmeyen etkilere yol açabiliyor. Bu yüzden bitkisel bir tedavi yolunu seçerseniz yapacağınız en sağlıklı şey bu konuyu doktorunuza danışmak olur. 

Ağrıya yardımcı olacak beslenme değişiklikleri

Uzmanlara göre yediğiniz besinler de ağrınızın düzeyini etkiliyor. Örneğin fibromiyalji üzerinde sebze ağırlıklı Diyetler etkili. Ya da adet döneminde çok ağrı çeken kadınlar için az yağlı sebze ağırlıklı diyetler öneriliyor. Osteoartrit içinse kilo vermeye dayalı diyet programları etkili oluyor.