Kreatin Yüklemesinin Tehlikeleri Nelerdir?

Ulusal Sağlık Enstitüleri internet sitesinde belirtildiğine göre, creatine Amerikalıların yılda 4 milyon kilogram oranında kullandıkları popüler bir takviyedir. Vücut bu amino asidi üretir; ayrıca et ve balık tüketilerek küçük miktarlarda elde edilir. Kreatin vücut içinde, kas dokusunda fosfokreatin olarak depolanır. Ağırlık kaldırma gibi yoğun egzersizler sırasında, kaslara ekstra enerji sağlar. Kreatin takviyesi kullanımı bazı sağlık riskleri taşımaktadır, bu yüzden ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Yükleme Aşaması

Kreatin takviyesi, ilki yükleme fazı olan iki aşamada tüketilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, bu aşama, günde 5 gramlık artışlar ile toplam 20 ila 25 gram kreatin alınması aşamasıdır. Tüm faz yedi gün kadar sürer ve günlük 5 gram ya da daha az dozun alındığı bakım fazı bunu takip eder. Kreatinin nispeten yüksek dozlarda tüketilmesi sağlık riskleri oluşturabilir ve bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

Kreatin Tozu

Yan Etkileri

Kreatin yüklemesi sırasında yan etki olarak, mide rahatsızlığı, kramp, ishal ve mide bulantısı görülebilir. Kreatin yüklemesinin en yaygın yan etkisi kilo alımıdır. Bu, vücuttaki suyun korunması için vücudun tepkisi nedeniyle oluşmaktadır. Eğer yükleme aşamasında su alımını artırmak istemezseniz, dehidratasyon riski ile karşı karşıya kalırsınız. Kreatin böbrek fonksiyonlarında bozulmaya neden olduğundan, zaten böbrek hastalığı bulunan bireyler kreatin takviyesi kullanmamalıdır.

Aşırı Tüketim

Kasların bir doygunluk noktasına geldiğinde, önerilen dozdan daha fazla kreatin alınması daha iyi sonuçlara yol açmayacaktır. Aynı zamanda tehlikeli de olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, çok fazla creatine (Altı hafta boyunca günde 10 gram) tüketen en az bir olguda, böbrek yetmezliği ve rabdomiyolize (Kas dokusunda bozulmaya neden olan bir durumdur) yol açar. Yükleme fazı daha uzun süren örnek, normal yükleme aşaması süresinden daha uzun süre alınan kreatinin, büyük dozlarda tehlikeli olabileceğini kanıtlamaktadır.

Etkileşimler

Bazı ilaçlar kreatin takviyesi ile etkileşime girebilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar, diüretik ilaçlar, Tagamet ve Probenicid kullanılıyorsa, kreatin takviyesi kullanılmasından kaçınılmasını önermektedir. Kafein ve efedra da aynı zamanda kreatin yararlı etkilerini inhibe edebilir ve ayrıca dehidratasyon riskini artırabilir. Doktorunuz kreatin takviyesi başlamanızı önermeden önce kullandığınız tüm ilaçlar, otlar ve diğer takviyeleri bilmelidir.