Kreatin Yüklemesi Nedir ? Tehlikeleri Var Mıdır ?

Kreatin Amerikalıların yılda 4 milyon kilogram oranında kullandıkları popüler bir gıda takviyesidir. Özellikle vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişiler sıklıkla kreatin takviyesi almaktadır. Kreatin bir amino asittir ve vücut tarafından üretilmektedir. Et ve balık tüketilerek de az miktarlarda almak mümkündür. Bir çok sporcu bu amino asidi takviye olarak almanın daha yararlı olduğuna inanmaktadır. Tıbbi araştırmalar ve makalelerde ise bazı görüş ayrılıkları vardır. Bu amino asidin gıda takviyesi olarak tüketmenin beyine yararı bile olduğunu söyleyenler var. Bir araştırmaya göre Hafıza problemlerine bile iyi geliyor.

Kreatin vücut içindeki kas dokusunda fosfokreatin olarak depolanır. Ağırlık kaldırma gibi yoğun egzersizler sırasında, kaslara ekstra enerji sağlar. Araştırmalara göre antreman performansını arttırmakta ve antreman sonrası toparlanma sürecini hızlandırmaktadır. Bazı makalelere göre de kemiklerin mineral yoğunluğunu arttırdığı için kas dokusunun büyümesini hızlandırmaktadır. Tabi bu bağlamda kemiklerin kırılma riskini de azalttığı iddia edilmekte.

Kreatin Yüklemesi Nasıl Yapılır ?

Kreatin takviyesi, ilki yükleme fazı olan iki aşamada tüketilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, yükleme aşamasında günde 5 gramlık artışlar ile toplam 20 ila 25 gram kreatin alınmalıdır. Tüm yükleme fazı yedi gün kadar sürer ve günlük 5 gram ya da daha az dozun alındığı bakım fazı bunu takip eder. Kreatinin nispeten yüksek dozlarda tüketilmesi sağlık riskleri oluşturabilir ve bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

Bodybuilding.com sitesine göre bir kişi vücut ağırlığının %8’inin gramajı kadar kreatin almalıdır. Yani 100 kg ağırlığındaki bir sporcu günde 8 gram tüketmelidir. Yine bu siteye göre sürekli takviye olarak almanın herhangi bir sakıncası yok. Bu biraz iddialı bir açıklama gibi gelebilir fakat bu takviye üzerinde o kadar fazla pozitif yorum ve araştırma var ki insanın gerçekten inanası geliyor.

Kreatin içmek

Kreatin ve Yan Etkileri

Kreatin yüklemesi sırasında yan etki olarak, mide rahatsızlığı, kramp, ishal ve mide bulantısı görülebilir. Yüklemenin en yaygın yan etkisi kilo alımıdır. Bu durum vücuttaki suyun korunması için vücudun tepkisi nedeniyle oluşmaktadır. Eğer yükleme aşamasında su alımını artırmak istemezseniz, susuzluk riski ile karşı karşıya kalırsınız. Kreatin böbrek fonksiyonlarında bozulmaya neden olduğundan, zaten böbrek hastalığı bulunan kişiler tarafından kesinlikle kullanmamalıdır.

Aşırı Tüketim

Kasların doygunluk noktasına geldiğinde, önerilen dozdan daha fazla kreatin alınması daha iyi sonuçlara yol açmayacaktır. Aynı zamanda tehlikeli de olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, çok fazla kreatin (Altı hafta boyunca günde 10 gram) tüketen en az bir kişide, böbrek yetmezliği ve rabdomiyolize (Kas dokusunda bozulmaya neden olan bir durumdur) yol açar. Yükleme fazı daha uzun süren bir kişide normal yükleme aşaması süresinden daha uzun süre alınan kreatinin büyük dozlarda tehlikeli olabileceğini kanıtlamaktadır.

Etkileşimler

Bazı ilaçlar kreatin takviyesi ile etkileşime girebilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre non-steroid anti-inflamatuar, diüretik, Tagamet ve Probenicid gibi ilaçlar kullanan kişilerin kreatin takviyesi kullanmamalıdır. Kafein ve efedra da aynı zamanda kreatinin yararlı etkilerini yok edebilir ve ayrıca susuzluk riskini artırabilir. Doktorunuz kreatin takviyesi başlamanızı önermeden önce kullandığınız tüm ilaçlar, otlar ve diğer takviyeleri bilmelidir.