Kreatin ve Protein Birlikte Alınabilir mi?

Kreatin ve protein takviyesi yaygın olarak, kas büyümesini teşvik enerji sağlamak ve performansı artırmak için halterciler tarafından alınmaktadır. Bir internet sitesine göre kreatin amino asidi, özellikle sprint veya halter gibi yoğun egzersiz yapan genç ve sağlıklı insanların atletik performanslarına faydalı olabilmektedir. Ancak, kreatin ve protein içerenler gibi besin takviyeleri, bazı sağlık riskleri ile ilişkilidir. Doktor onayı olmadan kreatin ya da protein takviyesi alınmamalıdır.

Bilinen Riskler

Ne MedlinePlus ne de Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, proteinin kreatin ile zararlı olacak biçimde etkileşime gireceğinden bahsetmezler. Kreatin için tek besin kontrendikasyonu, kreatin ve uyarıcı efedra büyük dozlarda tüketildiğinde ciddi yan etkileri olan kafeindir. Yine de protein takviyeleri ile kreatin takviyelerini birlikte kullanırken dikkatli davranmak önemlidir, çünkü her ikisi de, yetersiz su alımında ve büyük dozlarda alındığında dehidratasyona yol açabilir, bu durumun da böbreklere zarar vermesi olasıdır.

Örnek Çalışmalar

Her iki maddenin sağlıklı bireyler tarafından alınıp belirtildiği şekilde kullanıldığı zaman, protein ve kreatin sağlıklı genç insanlara zarar verebildiğini göstermektedir. Özellikle, 2008 yılında “Karaciğer Hastalığı Seminerleri” tarafından yayınlanan bir olgu raporunda,  peynir altı suyu protein ve kreatin takviyeleri kombinasyonu ile ilişkili olan akut karaciğer hasarına sahip 27 yaşındaki bir erkek hasta sunulmuştur. 2006 yılında “Böbrek Beslenme Dergisi”’nde yayınlanan bir başka vaka çalışmasında, Akut Böbrek Yetmezliği ve proteinüri (idrarda aşırı protein) rahatsızlığı olan, kreatin ve diğer vücut geliştirme takviyelerini kullanan 24 yaşındaki bir diğer olgu sunulmuştur.

Potansiyel Faydaları

Destekleyici protein ve kreatin kombinasyonunun, bazı sağlık riskleri oluşturabilmesine rağmen, bir egzersiz programı kapsamında karbonhidratlar ile birlikte alındığında, bu kombinasyon aynı zamanda atletik avantajlar da sunabilmektedir. Illinois Üniversitesine göre, bir protein ve / veya karbonhidrat takviyesi ile egzersiz sonrası kreatin almak, kaslarda kreatin depolarını artıran kreatinin terapötik yararını artırabilir. 2007 yılında “Spor ve Egzersizde Tıp ve Bilim” dergisinde yayınlanan bir çalışmada, kreatin, protein ve karbonhidrat kombinasyonunun direnç eğitimi görmüş kişilerde, kas hipertrofisi veya artmış kas hücresi hacmini artırdığı sonucuna varılmıştır.