Kreatin ve Alerjik Reaksiyonlar Hakkında

Kreatin profesyonel ve öğrenci sporcular tarafından kullanılan performansı geliştirici bir amino asittir. Bir internet sitesinde, vücuttaki kreatinin yaklaşık yüzde 95’inin, iskelet kaslarında bulunduğu belirtilmektedir. Creatine, vücut tarafından sentezlendiğinden olduğundan, yan etki riski olmadan performans artırma aracı olarak ideal görünmektedir. Avantajlarına rağmen, kreatin takviyesi kullanımı, solunum ve cilt ile ilgili sorunlar gibi alerjik reaksiyonlar ile ilişkilendirilmiştir. Daima, olası olumsuz etkileri önlemek için kreatin takviyeleri kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Ciltte Alerjik Reaksiyonlar

Bir internet sitesinde, kreatin takviyesi kullanımının bazen kaşıntı ve döküntü gibi cilt etkileyen alerjik reaksiyonları tetiklediği belirtilmiştir. Bazen kreatin kullanımı kurdeşene neden olmaktadır. Bu, alerjik reaksiyon, deri yüzeyi boyunca ortaya çıkan çıkıntı şeklinde, kırmızı ve kaşıntılı izler ile karakterize edilir. Reaksiyon hafif ve orta şiddette devam ederse, sorunlu alanlar için soğuk kompres uygulamak ve antihistaminikler kullanmak olası ilk yardım şekilleridir.

Solunumun Bozulması

Bir internet sitesinde, alerjik reaksiyonların tipik olarak solunumu olumsuz etkileyebileceğini çünkü bunların boğaz ve fasiyal alanlarda şişmeye neden olduğu belirtilmektedir. Bazen boğaz da kreatin takviyesi kullanımının sebep olduğu alerjik bir reaksiyon olarak kapanabilmektedir. Şiddetli alerjik reaksiyonlar bazen solunumu tamamen engelleyebilir. Daha şiddetli alerjik reaksiyonlar yaşıyorsanız, ağırlığı ne olursa olsun riskini en aza indirmek amacıyla tıbbi yardım alınız. Bu durum, solunum özellikle de solunumun değer düşüklüğüne uğradığı durumda geçerlidir.

Kreatinin Yan Etkileri ve Anafilaksi 

Kreatinin şiddetli alerjik reaksiyonları, anafilaksiye yakalanma riskini önemli ölçüde yükseltebilmektedir. Ulusal Sağlık Enstitüleri bir servisi, anafilaksinin ciddi bir alerjik reaksiyon olduğunu ve tüm vücudu etkilediğini belirtmiştir. Anafilaksi belirtileri genellikle birkaç saniye veya dakika içinde gelişir. Anafilaksi ile ilişkili bazı belirtiler bilinç kaybı ve düşük kan basıncı çarpıntı, bulantıdır. Anafilaksi, bazen pulmoner ödeme ya da akciğerlerde sıvı birikmesine neden olur ve tedavi edilmediği takdirde potansiyel olarak ölümcüldür. Creatine kullanımı ile ilişkili yan etkiler, mide rahatsızlığı, iştah kaybı, sinirlilik, saldırganlık, sinirlilik ve ishali kapsadığı bir internet sitesinde belirtilmiştir.

Alerjik Reaksiyonu Etkileyen Faktörler

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, aile öyküsünün yanı sıra alerjene maruz kalma sayısı gibi faktörlerin, kreatin için vücudun cevabını etkileyebileceğini belirtmiştir. Alerjiler genellikle ailede kalıtsaldır, ailesinde alerji öyküsü olan bireylerin kreatin alerjisi olmaya yatkın olması daha muhtemeldir. Aynı alerjene tekrar tekrar maruz kalmak, potansiyel olarak daha şiddetli alerjik reaksiyonlara yol açar. Kreatin için önerilen günlük doz bulunmamaktadır. Bununla birlikte, atletik güç ve performansı artırmak için, yaklaşık bir hafta süreyle günde 20 gramlık bir doz kullanılmıştır. Bir hafta sonra, devam dozu olarak bu doz 2 ila 5 grama düşmektedir.