Kreatin Takviyesi Kullanılırken Kaçınılması Gereken 10 Şey

Vücut, yeni proteinleri oluşturmak için amino asit zincirleri yapar ve Kreatin böyle bir amino asittir. Vücut kendi kreatin kaynağını üretebilir ve ayrıca bu besin elementi etlerde bulunmaktadır. Bazı durumlarda, doktorunuz tıbbi bir duruma yardımcı olması ya da bir eksikliği tedavi etmek için kreatin takviyeleri verebilir. Tıbbi gözetim altında olmadan creatine takviyesi kullanmayınız ve potansiyel sağlık sorunlarını önlemek için doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

Doz Aşımı

Creatine kullanırken, doz ve sıklığı konusunda doktorunuzun reçetesine uygun olarak kullanınız. Bir internet sitesinde belirtildiğine göre, bu konu halen araştırma aşamasında olmasına karşın, kreatinin doz aşımı böbrek, kalp ve karaciğer hasarına neden olmaktadır.

Tedavi Süresinin Aşılması

Kreatin takviyesi Doktor reçetesi olmadan kullanılabilir, ancak bunu doktorunuzun tavsiye ettiğinden daha uzun süre kullanmayınız. Genellikle kas ağrısı, ishal, kilo alımı, hipertansiyon, karaciğer ve böbrek sorunlarının yanı sıra baş dönmesini kapsayan yan etkilerin engellenmesi için maksimum süre altı aydır.

Düşük Miktarda Su Alımı

Kullandığınız kreatinin büyük bir miktarı vücutta kaslarda birikmektedir. Burada ise, vücudun diğer bölgelerinden kas lifi içerisine su çekmektedir. Sıvı kaybını telafi etmek ve dehidratasyonu önlemek için günlük en az 64 ons su içilmelidir.

Fazla Terlememelidir

Creatine takviyeleri kullanılırken, sıcak koşullarda çalışmaktan kaçınılmalıdır. Klimalı bir spor salonuna gidilmeli veya sabah çok erken ya da geç saatte gün batımında egzersiz yapılmalıdır. Çünkü kreatin vücudun diğer bölgelerinden suyu kaslara çeker, bundan dolayı sıcak ortamlarda çalışıldığında vücut çok çabuk dehidrate olabilmektedir.

Gebelik ve Emzirme Dönemi

Bilimde fetus ve bebekler üzerine kreatinin etkileri konusundaki bilgiler eksiktir. Bir internet sitesi, tedavi süresince güvende olabilmek için gebelik ve emzirmeden kaçınılmasını önermektedir.

Açık Olmayan Marka İsimleri

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi kontamine kreatin takviyeleri raporlarına değinmiştir. Klinik kusurlu bir ürün alma riskini en aza indirmek için ürünleri tanınmış firmalardan satın almanızı önerir. Marka veya satıcı hakkında tavsiye için doktorunuza danışınız.

Steroid Olmayan Anti Enflamatuar İlaçlar (NSAID’ler)

Steroid olmayan anti enflamatuar ilaçlar (Non-steroid anti-inflamatuar drugs yani NSAID) aynı zamanda ateş ve inflamasyonu azaltan, ağrı kesicilerin bir sınıfıdır; ibuprofen böyle bir ilaçtır. Kreatin kullanırken bu gruptan ilaçların kullanılması böbrek hasarı potansiyelini artırır. İhtiyaç duyduğunuzda hangi ağrı kesicinin güvenli olacağı konusunda doktorunuza danışınız.

Kafein ve Efedra

Bir internet sitesi, altı hafta için kreatin, kafein ve efedra aldıktan sonra felç olan bir sporcunun durumunu bildirmektedir. Diğer ekler de aynı zamanda hastanın beslenme programının bir parçasıydı. Yine de, aynı kombinasyon alınmadan önce dikkatli olunmalı ve bir doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Diüretikler

Diüretik ilaçlar, damar duvarlarına karşı baskıyı hafifletmek için kan dolaşımına gelen fazla suyu çıkarmak için formüle edilmiş ilaçlardır. Kreatin de aynı zamanda, vücuttaki sıvıları kas içine yönlendirir. Böylece, aynı anda diüretik ilaçlar ve kreatin alınması, dehidratasyon ve böbrek hasarı potansiyelini artırmaktadır.

Diğer İlaçlar

Ülser ve gut için kullanılan probenesid ve simetidin isimli ilaçlar, kreatin ile birlikte kullanıldığında böbrek hasarı riskini yükseltir. Bu tür zararlı etkileşimleri önlemek için aldığınız tüm reçeteli ve reçetesiz ürünleri doktorunuza açıklayınız.