Kreatin Psikolojiye Nasıl Etki Eder Mi?

Düşünülen bazı şeylere rağmen, reatine anabolik steroidlerle aynı grup içine girmemektedir. Creatine kas oluşturulması için vücudun yeteneğini artırmaya yardımcı olsa da, testosteron hormonu salınımı artışını teşvik etmez. California Los Angeles Üniversitesi’ne göre, steroid tüketiminin yaygın yan etkileri olan saldırganlık ve ruh hali değişimleri,  testosteron üretimindeki bu maddenin etkileri nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Sizin için doğru olduğundan emin olmak için creatine takviyesi almadan önce doktorunuza danışınız.

İşlevi

Bir internet sitesine göre, vücudumuz Kreatin üretir ve bunun yüzde 95’i kas dokusu içinde saklanır. Vücuttaki kasların, vücudun ürettiğinden daha fazlasını depolayabilme kapasitesi vardır, kreatin takviyeleri burada devreye girer. UCLA’ya göre bu tür takviyeler, kas dokusunda yüzde 25 oranında depolanan kreatin fosfat olarak adlandırılan depolanan kreatin miktarını artırmaktadır. Kreatin fosfat, halter gibi zorlayıcı egzersizler sırasında kaslar için daha fazla enerji üretmektedir. Her egzersiz sırasında daha fazla tekrar ve kümeler yapmak için daha fazla kapasite ile sonuçlanır.

Farkı

Anabolik steroidlerden farklı olarak, kreatin hormonları etkilemez. UCLA’ya göre, steroidler genellikle ruh hali değişiklikleri ve saldırganlığa neden olabilir ve , “hormonlu-öfke” olarak adlandırılır. Bir internet sitesi, creatine insanları farklı şekillerde etkilediğini belirtmemektedir, kreatin takviyeleri kullanırken bazı insanlarda hafif saldırganlık veya sinirlilikle karşılaşılabileceğini belirtmektedir, ancak bu yan etkiler yaygın değildir. Eğer ruh hali değişikliği ya da saldırganlık belirtileri fark ederseniz kreatin kullanımını durdurarak hemen doktorunuza başvurunuz. Bu daha ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir.

Yan Etkileri

Kreatin takviyesi birkaç olası yan etki oluşturmaktadır. En sık görülen yan etkiler, mide rahatsızlığı, mide bulantısı, ishal ve kas kramplarıdır. UCLA’ya göre creatine takviyeleri kullanılırken, artan su tutma nedeniyle büyük olasılıkla vücutta kilo artması olacaktır. En fazla 4,5 kilo arasında kilo alımının nadir olmadığını belirtmektedir. Genellikle, bir hafta boyunca günde 20 gram veya bir defada bir hafta için önerilen dozdan daha az kullanıldığında kreatin ile ilişkili yan etkiler artmaktadır.

Değerlendirmeler

Kreatin bütün sporcular için değildir. Kreatin sadece vücut geliştirme sporcuları için faydalar sağlar, dayanıklılık sağlamaz. Kreatin takviyeleri yağsız vücut kütlesi ve gücünü arttırmaktadır. Kreatinin kaslara sağladığı depolanan enerji sadece, ağırlık kaldırma gibi, kısa vadeli ve şiddetli hareketler sırasında faydalıdır. Dayanıklılık egzersizi sırasında kullanılan enerji sağlama sistemi, kreatin kaslarda kullanıldıktan sonra devreye giren ve aerobik sistem olarak bilinen tamamen farklı bir vücut sistemidir.