Kreatin Kolona Ne Yapar?

Kreatin vücutta doğal olarak oluşan ve karaciğer tarafından yapılan bir amino asittir. Et ve balık gibi bazı gıdalar da bunların yanı sıra kreatin içermektedir. Creatine, enerji üretiminde önemli bir rol oynamaktadır, ama aynı zamanda da belirli tıbbi koşulları tedavi etmek için kullanılır. Bir kolon rahatsızlığı tanısı varsa, kreatin tedaviniz için faydalı olabilir. Sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için doktorunuz ile kreatin avantaj ve dezavantajlarını tartışınız.

Kreatin

Kreatin kaslarda doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Takviye formunda da kullanılan bu kimyasal, genellikle fiziksel olarak aktif olunduğunda, atletik performansı artırmak için enerji üretimine yardımcı olur. Bu kimyasal madde, bunlardan herhangi biri için kreatin etkinliği hakkındaki araştırmalar ikna edici olmasa da, kalp hastalığı, kronik obstrüktif pulmoner hastalık, müsküler distrofi ve Parkinson hastalığı tedavisine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Kreatin sağlıklı bir kolon için ekstra bir şey yapmaz iken, araştırmalar kreatinin kolon kanserini inhibe etmek için faydalı olabileceğini göstermektedir. Bunların yanı sıra, creatine belli durumlarda zararlı olabilir.

Kolon Tümörleri

Sağlıklı kolon hücreleri mutasyona uğradıkları zaman, kolon kanseri gelişebilmektedir. Prekanseröz hücreler olarak da adlandırılan polipler, genellikle kolon kanseri gelişmeden birkaç yıl önce ortaya çıkmaktadır. Kolon kanseri belirtileri bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, dışkıda kan, karın ağrısı, halsizlik ve açıklanamayan kilo kaybıdır. Eğer kanserli bir kolon tümörü tanısı varsa, tedavi genellikle cerrahi, kemoterapi, radyasyon veya bunların üçünü bir arada içerir. “Fizyolojik İncelemeler” dergisinde 2000 yılında yayınlanan bir çalışma, kreatinin kanser kolon tümörlerin büyümesini inhibe edebileceğini düşündürmektedir. Kreatin aynı zamanda normal hücre büyümesini düzenlemeye yardımcı olabilir böylece kanser tüm kolona yayılmaz. Ayrıca 1999 çalışma “Kanser British Dergisinde” yayınlanan benzer bir çalışma da creatine takviyelerinin kolon kanseri büyümesini inhibe edebileceğini göstermektedir.

Dezavantajları

Kreatinin uzun süreli kullanımı kolon için zararlı olabilir. Kreatinin kullanımının yan etkilerinden biri kilo alımıdır. 2011 yılındaki” Amerikan Fizyoloji Dergisi” ’nin içindeki bir makaleye göre, yükselmiş vücut kitle indeksi veya Obezite kolon kanseri oluşması riskini artırabilir. Kreatin kolon kanserine neden olmazken, kreatin kullanımının bir yan etkisi olarak meydana gelen sağlıksız kilo alımı, kolon kanseri riskini artırabilmektedir. Sindirim sorunları, creatine kullanımının bir diğer yan etkisidir. Kolon, bağırsak sisteminin bir parçası olduğundan, çok fazla kreatin bu bölgede rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Değerlendirmeler

Doktorunuza danışmadan kreatin takviyesi kullanmayınız. Eğer kolon kanseri tanısı varsa, kreatin sizin için uygun bir tedavi yöntemi ise, doktorunuz belirleyecektir. Kreatin kullanımı sizin için uygun ise, doktorunuz, yaş ve sağlık geçmişine göre uygun dozu belirleyecektir. Herhangi bir ilaç, takviye veya bitkisel ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Bunların bazıları kreatin ile etkileşime neden olabilmektedir.