Kreatin İnsanları Agresif Yapar Mı?

Vücudumuz, kas dokusunda kreatini saklar. Vücut Kreatin üretmek için gerekli olan amino asitleri sentezleyerek kreatin seviyelerini muhafaza eder. Kreatin elde etmek için başka bir yol ise takviyelerinin kullanılmasıdır. Kreatin, steroidler gibi ama agresif eğiliminin potansiyel belirtileri olmadan, istikrarlı bir direnç eğitim programının bir parçası olarak kas oluşturmanıza yardımcı olabilir. Kreatin takviyeleri kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Nasıl Çalışır?

Kasların başlıca enerji kaynağı ATP’dir. ATP, ağır kaldırma ya da güçlü hareket sırasında, birkaç saniye içinde yakılır. Bu yok olduğu zaman, kaslar daha zayıf ve gergin olabilir. Bu, spor salonunda setlerin ve tekrarların sınırsız sayıda yapılamamasının nedenidir. Kreatin, depolardaki fosfokreatinin değeri düştüğünde fosfokreatinin öncüsü rolü ile başka ATP oluşturmak için kaslarda parçalanarak, kas dokusundaki enerjinin uzatılması yardımcı olur. Spor salonunda daha fazla tekrarlar ve setler daha fazla güç ve kas artışı anlamına gelmektedir.

Yan Etkileri

Illinois McKinley Üniversitesi Sağlık Merkezi’ne göre, kreatin takviyesi kullanılmasının ilk iki haftasında çok az yan etki görülmektedir. Uzun vadeli takviye kullanımında görülen yan etkileri ishal, kusma ve Mide bulantısıdır. Ayrıca artan su tutma sonucunda, kreatin takviyesi kullanılırken kilo alma muhtemeldir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, kreatinin diğer olası yan etkileri olarak; kas krampları, mide bozulması ve Dehidrasyon sayılabilir. Her iki üniversite de, kreatin takviyeleri kullanmanın yan etkisi olarak hiçbir saldırgan davranış veya sinirlilik semptomlarına değinmemişlerdir.

Dozaj

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, kreatin alımının ilk aşaması 5 g’lık artışlarla günde 20 gram kreatin tüketilmesini içerir. Bu aşama bir haftaya kadar sürer. İkinci hafta ve daha sonraki haftada, uygun seviyede muhafaza edilmesi için günde 2 ila 5 gram kreatin alınır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, bir defada altı ay için kreatin takviyesi kullanımının genellikle az ya da hiç yan etkisi yoktur. İstisna olarak, eğer karaciğer veya böbrek rahatsızlığı mevcutsa, kreatin takviyesi kullanılmamalıdır.

Değerlendirmeler

McKinley Sağlık Merkezi ve Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, kreatin alımının potansiyel bir yan etkisi olarak saldırgan davranışlara sebep olduğunu belirtmemiş olsalar da, kreatin takviyeleri bu üniversitelerde belirtilmeyen yan etkilere neden olabilir. Kreatin takviyesinin uzun süreli tüketim için kesin olarak güvenli olup olmadığını söylemek için henüz erkendir ve gelecekte bu konuda daha fazla çalışmalar yapılması gerekmektedir. Gelecekteki araştırmalar, altı aydan daha uzun süren uzun süreli kullanımla ilişkili yeni yan etkiler keşfedebilir. Kreatin takviyeleri kullanırken kendinizde agresiflik eğilimi fark ederseniz, hemen doktorunuza danışınız.