Kreatin Büyümeye Yardımcı Olur Mu?

Kreatin piyasadaki, en popüler ve araştırılmış takviyelerden biridir. Eğer gelişmeye çalışıyorsanız, dayanıklılık eğitimi ile kreatin birleştirerek vücut kütlesi ve yağsız kas kütlesi artırabilir. Kreatinin besin maddelerinde bulunmasına ve aynı zamanda vücut tarafından üretilmesine karşın, istenilen sonuçları elde edilmesinde yeterince alınması için kreatin takviyeleri kullanılmaktadır. Kreatin takviyesi almadan önce doktorunuza danışınız.

İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü

Kreatinin kas kütlesini artırma veya kas geliştirme yollarından biri, insülin benzeri anabolik olan peptid hormonu olan büyüme faktörü düzeylerinin artırılması yoluyladır. Kanada St Francis Xavier Üniversitesi bilim adamları yetişkinlerde dayanıklılık eğitiminde, insülin benzeri büyüme faktörü üzerinde kreatin desteğinin etkisini araştırmışlardır. Bu çalışmada, ağırlık eğitim programında iki ayrı gruba ayrılan bireyler sekiz hafta boyunca günlük kreatin veya plasebo almışlardır. “Spor Beslenme ve Egzersiz Metabolizması Uluslararası Dergisi” Ağustos 2008 sayısında yayınlanana çalışmanın sonunda, bilim adamları kreatin grubunda olanlarda, plasebo olan grupla karşılaştırıldığında insülin benzeri büyüme faktöründe önemli artışlar yaşandığını bulmuşlardır.

Vücut Kompozisyonu

Connecticut Üniversitesi’nden araştırmacılar direnç eğitimindeki erkeklerde, vücut kompozisyonu üzerine kreatin desteğinin etkisini incelemişlerdir. Katılımcılar, dört hafta boyunca haftada beş gün ağırlık çalışması yaparken günlük 0,3 g /kg kreatin ya da plasebo almak üzere iki gruba ayrılmışlardır. Bilim adamları, “Uygulamalı Fizyoloji Avrupa Dergisi” ’nin Mayıs 2004 sayısında da bildirildiği gibi, plasebo alanlarla karşılaştırıldığında, kreatin grubunda vücut kütlesi ve yağsız kütlede artış gözlemlemişlerdir.

Meta-Analiz

Old Dominion Üniversitesi bilim adamları vücut kompozisyonu üzerine kreatin desteğinin etkilerine ilişkin bilimsel kanıtların bir meta-analiz, ya da yorum yapmışlardır. Kreatinin artan yağsız kas kütlesi üzerine etkisinin plasebodan daha üstün olduğu sonucuna varmışlardır. Araştırma, Haziran 2003 sayısında bildirilen “Spor Beslenme ve Egzersiz Metabolizması Uluslararası Dergisi” ’nde yayınlanmıştır.

Güvenilirliği

Kreatinin güvenilirliği özellikle için karaciğer ve böbrek fonksiyonları açısından bir endişe kaynağı olmuştur. Memphis Üniversitesi bilim adamları “Moleküler ve Hücresel Biyokimya” Şubat 2003 sayısında, 19 ay ortalama için creatine alan sporcuların plasebo alanlarla karşılaştırıldığında, karaciğer ve böbrek fonksiyonu üzerinde herhangi bir yan etki yaşamadıklarını bildirmişlerdir.