Kreatin Alımı Nasıl En Üst Düzeye Çıkarılır?

Kreatin karaciğer, böbrekler ve pankreas tarafından üretilen doğal bir amino asittir. Vücudumuzun ürettiği kreatine ek olarak, beslenme programına bol kırmızı et ve balık ekleyerek ekstra kreatin alınabilir. Sonunda enerjiye dönüştürülen creatine,  kaslarda depo edilir. Bazı araştırmalar, kreatin takviyesi alımının, vücut geliştiriciler ve diğer sporcuların performansını artırdığını göstermektedir. Kreatin alımını maksimize etmek için, ilk bir hafta boyunca biraz fazla bir doz kullanılarak yükleme yapılır, daha sonraki haftalarda doz düşürülerek kreatin seviyesi muhafaza edilir.

1.Adım

Vücutta emilimini daha kolay hale getirmek için takviye alınmadan 35-40 dakika önce sağlıklı protein ve karbonhidrat tüketilir. Örneğin, yağsız et, balık ya da kümes hayvanları gibi sağlıklı bir öğün, bir porsiyon pirinç ve yeşil yapraklı salata ile tüketilebilir.

2. Adım

12 oz  (29,4 mililitre=  1,00 oz) % 100 meyve suyu ya da peynir altı suyu proteini içeceği içine kreatin takviyesi tozunu karıştırın. Tamamen çözülene kadar tozu karıştırın ve hızlı bir şekilde için.

3. Adım

Vücudunuzdaki kreatin düzeyinin yükseltilmesi için 7 ilâ 10 gün boyunca her gün 20 gram kreatin takviyesi 20 g alın.

4. Adım

Kreatin yükleme seviyesi olan 7 ila 10 günlük süre sonrasında idame seviyesine gelindiğinde kreatin alımını azaltın. Günde 5 ila 7 g arasında kreatin takviyesi tozu kullanın.