Kozmetik göz makyajı ile ilgili sorunlar

Göz civarınıza yaptığınız makyaj ile göz sağlığınızı tehlikeye mi atıyorsunuz?  Kadınlar (ve bazen erkekler) yüzyıllardır, gözlerinin ve göz kapaklarının güzel gözükmesi için makyaj yaparlar. Makyajların olabildiğince cezbedici görünmesi için her çeşit renk ve boya kullanılır. Eskiden, göze makyaj olarak uygulanan maddeler tehlikeli yoğunlukta kurşun içermekteydi.

Bugün, kimyasal göz makyajı ürünleri olağanüstü bir gelişme sağladı. Yıllar boyunca yüz ve göz makyaj malzemelerinin kalitelerini arttırmak adına şirketler tarafından milyarlarca dolar harcandı. Sadece rimel, bütün dünyadaki kozmetik endüstrisine yılda yaklaşık 3,7 milyar dolarlık bir kazanç sağlıyor.

Bütün bunların yanında, göz sorunlarının genel sorumlusu makyajdır. Makyaj, aşağıdaki göz sorunlarının yaşanmasına yol açabilir:

 • Alerjik deri iltihapları
 • Enfeksiyonlar
 • Göz sulanması
 • Göz kuruluğu
 • Göz travması
 • Kronik iltihap
 • Arpacık

Koruyucular Zararlı Olabilir

Araştırmalara göre sıradan bir göz doktorunun hastalarının yaklaşık olarak %25’inin kullandığı makyaj malzemeleri, hastaların gözünde tehlikeli tepkilere sebep oluyor; ancak, hastaların çoğunluğu bu durumdan haberdar bile değil. Çünkü makyaj malzemeleri reçete ile satılmıyor. Makyaj malzemeleri, sadece içeriğindeki koruyucular konusunda, Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli denetimlere tabi tutulur. Bununla birlikte, koruyucu maddeler havayla tepkimeye girdiklerinde ve tekrar tekrar kullanıldıklarında bozulmaya başlarlar. Rimel gibi birçok göz makyajı malzemesi, malzemeyi sürmeye yarayan bir aparat yardımı ile kullanılır. Tüpün içine sıklıkla daldırılıp çıkarılan bu aparatlar, mantar ve bakteri oluşumuna oldukça elverişlidir.

Makyaj Malzemeleri Kesinlikle Paylaşılmamalıdır

Makyaj malzemelerinin aile ve arkadaşlar ile paylaşılması kirlenme ihtimalini arttıran bir faktördür. Alışveriş merkezlerinde makyaj malzemesi deneyen kadınları ne sıklıkla görürsünüz? Araştırmalara göre; makyaj malzemesi numuneleri, bakteriler için son derece elverişli bir yaşam alanıdır. Numune makyaj malzemelerinde oluşabilecek bakteriler aşağıdaki gibidir:

 • staphylococcus aureus
 • staphylococcus epidermis
 • mikrokoküs
 • pseudomonas aeruginosa

Makyaj Güvenliği Araştırması

Rowan Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Elizabeth Brooks’un mağazalarda kullanılan makyaj malzemesi numunelerinin üzerinde yaptığı 2 yıllık araştırmaya göre; bu makyaj malzemelerinin %67’si yoğun bakteri popülasyonuna sahip. Brooks, araştırmasında koli basili ve fazla sık rastlanmayan bir streptokokus çeşidi dahil birçok bakteri ile karşılaşmıştır. Kornea ile ilgili bir hastalığa, göz kuruluğuna ya da kontak lens kullanım geçmişine sahip bir bireyin gözünün bakterilere maruz kalmasının, ciddi göz enfeksiyonlarının oluşma riskini arttırdığı unutulmamalıdır.

Göz Makyajını Dikkatli Bir Şekilde Yapın

Göz doktorlarının bir diğer endişesiyse insanların, makyaj malzemelerini göz kapağı bölgesine uygulama şeklidir. Göz makyajı, genellikle gözkapağının tepe bölgesinde bulunan meibomian bezlerin üzerine uygulanır. Bu salgı bezleri, sağlıklı bir göz ortamının oluşabilmesinde önemli bir rol oynar; bu yüzden, meibomian bezlerin tıkanması;  gözde tahriş, ağrılı arpacık ve göz kuruması gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bazı insanlar, makyaj malzemesinin içerisindeki koruyuculara veya herhangi bir kimyasala karşı alerjik olabilir ve bunun sonucunda alerjik deri iltihaplarıyla karşılaşabilirler. Sık rimel kullanımı da, gözakında doku bozulmalarına sebep olabilir.

Bir göz doktoru olarak, yanlışlıkla göze temas eden rimel fırçaları dolayısıyla oluşan kornea aşınmalarına hiç yabancı değilim. Kirpik düzelticiler de korneada yanmalara sebep olabilir. Kirpik düzeltmek ya da rimel temizlemek için; toplu iğne, ataç veya kürdan gibi sivri cisimler kullanmayınız; çünkü bu tarz sivri cisimlerin gözünüzü incitmesi işten bile değildir.