Kortizon iğneleri ne işe yarar?

Kortizon, vücut kendini Stres altında hissettiğinde böbreküstü bezleri tarafından salgılanır. Doğal kortizon direkt olarak kana karışır ve etkisi kısmen kısa sürelidir.

İğne yoluyla vücuda enjekte edilen kortizonsa sentetik olarak üretilmiştir ve piyasada birçok farklı isimle (Celestone, Kenalog vb.) bulunmaktadır; fakat vücudumuzdaki doğal kortizonun çok benzer bir türevidir. Sentetik ve doğal kortizon arasındaki en büyük fark; sentetik kortizonun dolaşım sistemine (kana) değil, yalnızca iltihaplanmış bölgeye uygulanmasıdır. Ayrıca, sentetik kortizonun etkisi daha kuvvetlidir ve etkisini daha geç göstermeye başlar. (birkaç dakika yerine birkaç gün).

Kortizon iğneleri tedaviye nasıl yardımcı olur?

Kortizon çok kuvvetli bir iltihap gidericidir. Kortizon ilaçları ağrı kesmeye değil, sadece iltihap gidermeye yöneliktir. Kortizon iğneleri sonrasında hissedilen ağrının azalması kortizonun ağrı kesici özelliğinden değil, iltihabı iyileştirmesinden kaynaklanmaktadır. Kortizon iğnelerinin sadece iltihaplı bölgeye uygulanması ve bu bölgeye etki etmesi ise tedavide kullanılabilecek dozajı defalarca arttırdığı gibi olası yan etkileri de en aza indirmektedir. Kortizon iğneleri, etkilerini birkaç gün içerisinde göstermeye başlar fakat bu etkiler birkaç hafta boyunca devam eder.

Kortizon iğneleri niçin yapılır?

İltihap kökenli rahatsızlıkların hepsinde kortizon iğneleri kullanılabilir. Aşağıda kortizon tedavisinin uygulanabileceği bazı durumlar gösterilmiştir.

•    Omuz keseciği iltihabı
•    Eklem iltihabı
•    Tetik parmak hastalığı
•    Tenisçi dirseği
•    Karpal Tünel Sendromu

Kortizon iğneleri ağrıya neden olur mu?

Özellikle ekleme uygulandıklarında kortizon iğneleri hafif ağrıya neden olabilir. Fakat iğneyi yapan kimsenin tecrübeli olması da hissedilen ağrıyı oldukça azaltır. Kortizon iğneleri genellikle çok hafif ağrıya neden olan ufak iğneler yoluyla yapılır. Fakat, özellikle iltihaplı bölgedeki sıvının boşaltılması gereken durumlarda daha büyük iğneler kullanılabilir. Lidocaine ve Marcaine gibi uyuşturucu ilaçlar da bölgesel ağrıları dindirmek için kullanılır. Ayrıca, yüzeysel anestezi de enjeksiyonun yapıldığı bölgedeki deriyi uyuşturmada kullanılır.

Kortizonun yan etkisi var mı?

Evet. Kortizonun enjeksiyonları sırasında sıklıkla karşılaşılan sorun, kortizonun kristalleşmesi ve bunun sonucunda enjeksiyon sonrasında çok ciddi ağrılara sebep olmasıdır. Bu durum genellikle bir ya da iki gün sürer ve en iyi tedavi yöntemi enjeksiyonun yapıldığı bölgeye buz uygulamaktır. Sıklıkla görülen bir başka yan etkiyse, enjeksiyonun yapıldığı bölgede deri beyazlamasının görülmesidir. Fakat bu durum sadece koyu ten rengine sahip insanlarda görülür ve zararlı değildir. Gene de hastalara bu yan etkiden bahsetmekte fayda var.
 
Kortizon iğnelerinin başka yan etkileri de bulunmaktadır; bu yan etkiler çok ender görülür fakat ciddi tehlikeye yol açabilirler. Bunlardan en bilineni yapılan enjeksiyonların, özellikle eklem bölgelerinde, yol açtığı iltihaplardır. Bu durumdan kaçınmanın en kolay yolu ise deriyi iyodin ve alkol yoluyla sterilize etmek ve iğneyi düzgün ve dikkatli bir şekilde vurmaktır. Ayrıca, kortizon iğneleri diyabet hastalarının kan şekeri seviyesini ölümcül noktalara kadar arttırabilmektedir.

Kortizon, insan vücudunda doğal olarak bulunan bir madde olduğundan; vücudun enjekte edilen maddeye gerçek bir alerjik tepki vermesi de mümkün değildir. Fakat, enjeksiyon sırasında kullanılan diğer maddelere alerjik tepkilerin verilmesi mümkündür; özellikle deriyi sterilize etmede kullanılan betadine maddesi bu maddelerin başında gelmektedir.

Kortizon iğnesi birkaç defa kullanılabilir mi?

Evet. Kortizon iğnelerinin kullanım sayısını kısıtlayan bir sebep bulunmamaktadır. Doktorlar genellikle kortizon iğnelerinin üç kereden fazla kullanılmasını tavsiye etmezler; fakat kaç defa kullanılabileceğine dair kısıtlayıcı bir sebep de bulunmamaktadır. Fakat, kortizonun uygulaması ile ilgili kısıtlamalar olması muhtemeldir. Örneğin, kortizon iğnelerinin etkileri kısa sürdüğünde enjeksiyonu tekrarlamak iltihabın giderilmesine yardımcı olmayacaktır. Ayrıca, hayvanlarda yapılan bazı araştırmalar kortizon iğnelerinin kıkırdak doku yumuşamasına ve tendonların zayıflamasına neden olduğunu göstermiştir. Kortizon iğnelerinin tekrar tekrar yapılması da bu etkileri katlayacak ve ileride başka sorunlarla karşılaşılması riskini arttıracaktır. Bunlar, doktorların kortizon iğnelerini sınırlandırmalarının başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.