Köpeklerde Uyuz Nasıl Tedavi Edilir ?

Köpeklerde uyuz sık karşılaşılan iltihaplı, yangılı bir hastalıktır. Köpeklerde uyuz olmasının temel nedeni derilerinde fazla mayt birikmesidir. Maytlar köpeklerin tüy köklerinde birikir, bunun sonucunda ise köpeklerin derilerinde lezyonlara, genetik sorunlara, bağışıklık sisteminde oluşabilecek problemlere ve tüy kaybına neden olur. Bu belirtilerin ne derece ciddi olacağıysa tamamen tüy köklerindeki maytların türüne bağlıdır.

Köpeklerde Uyuz Türleri ve Belirtileri

Uyuz, köpeklerin vücudunda yalnızca belirli bölgelerde yer alabileceği gibi vücudun tamamını da kaplayabilir. Eğer yalnızca bazı bölgelerdeyse belirtileri de daha hafif olacaktır. Böyle durumlarda genellikle belirtiler yüz, bacak ve maytların yoğun olduğu diğer bölgelerde gözlemlenebilir. Eğer uyuz tüm vucudu kaplamışsa belirtiler de vücudun birçok noktasında görülecektir. Bu belirtiler çoğunlukla tüylerin dökülmesi, deride kızarıkların oluşması ve lezyonların görülmesi şeklindedir.

Köpeğinizde uyuz hastalığı olup olmadığını tıpkı köpekler tüylerinde pire olduğu zaman yaptıkları gibi sürekli kaşınması ile de anlayabilirsiniz. Uyuz hastalığının bulaştığı bölgelerde fazlasıyla kaşınma görülecektir.

köpeklerde uyuz

köpeklerde uyuz

Köpeklerde Uyuz Neden Olur?

Köpeklerde uyuzun nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte uzmanlara göre bağışıklık sistemi sorunları uyuzu tetikleyen temel sebep olarak düşünülmektedir. Köpeklerde uyuza yol açan üç tür mayt bulunmaktadır ve bunlar anne köpeklerden yeni doğan yavru köpeklere de bulaşabilir.

Uyuz Bulaşıcı Mıdır?

Herkesin bildiği genel yargıya göre bir köpekte uyuz hastalığı varsa çevresindeki herangi bir köpeğe de bulaşabilir. Fakat bu yargı çok da doğru sayılmaz. Çünkü eğer sağlıklı bir köpeğiniz varsa maytlar köpeğinizin tüyleri arasına yerleşse bile orada uyuza neden olabilecek bir boyuta erişemezler. Ayrıca kökepten köpeğe bulaşması mümkün olsa bile uzmanlara göre bir köpekte bulunan uyuz hastalığının kedilere ya da insanlara bulaşması mümkün değildir.

Nasıl Teşhis Edilir ?

Veteriner tarafından yapılacak bir deri muayenesi ile köpeğinizde uyuz hastalığı olup olmadığı teşhis edilebilir. Ayrıca eğer yapılabiliyorsa idrar testi yoluyla diğer metabolik sorunlar da belirlenebilir.

Köpeklerde Uyuz Tedavisi Nasıl Olur ?

Vakaların yaklaşık %90’ında bölgesel uyuz hastalığı görülmektedir. Bu durumda hastalık kısa sürede kendi kendisine iyileşebilmekte ve belirtiler kısa sürede yok olabilmektedir. Tüm vücudu kaplayan ciddi vakalarda ise uzun süreli ilaç kullanımı gerekmektedir. Kireç sülfür adı verilen ilaçla uyuzun etkilediği bölgelere yapılacak olan uygulama ile de belirtiler hafifletilebilir. Hastalık sonrasındaki bakım ile de deri döküntüleri azalacak köpeğinizin derisi zamanla eski halini alacaktır.

Hem uyuzun türüne göre hem de köpeğinizin cinsine göre tedavi uygulaması da değişecektir. Ağızdan verilen ilaçların yanı sıra kimi zaman enjeksiyon, şampuan ya da deriye uygulanan başka ilaçlara da ihtiyaç olabilir.

Köpeklerde uyuzun iyileşmesinin köpeklerin yaşıyla da alakası oluyor. Genç köpeklerde uyuz daha kolay iyileşirken yaşlı köpeklerin uzun süreli terapilere ihtiyacı olabiliyor.

Köpeklerde Uyuz Önlenebilir Mi ?

Köpeklerde uyuzu önlemek için yapılması gerekenler de tabii ki var. Özellikle köpeğinizin sağlığının yerinde olması uyuza yakalanmasını önlemenin ilk yollarından. Tüm vücudu kaplayan kronik uyuz vakaları görüldüğünde veterinerler köpeklerin yavrulamasını uygun bulmazlar. Çünkü böyle durumlarda hastalık yavrulara da bulaşabilir.

Uyuz için alınabilecek bir diğer önlem de köpeğinizin uyuz olduğunu öğrendikten sonra yatağını ya da sürekli oturduğu yeri temizlemek, hatta eğer mümkünse değiştirmek olmalıdır.

Eğer köpeğinizin hastalığı bir başka köpekten kaptığına dair şüpheleriniz varsa köpeğinizi bu süreç boyunca diğer hayvanlardan uzak tutmakta fayda var.

Köpeğiniz uyuz hastalığına hiç yakalanmamış olabilir, ya da uyuz hastalığına yakalanıp iyileşmiş olabilir. Her iki durumda da köpeğinizi düzenli olarak veterinere götürmek uyuzu önlemenin bir diğer yolu.