Köpeklerde Kuyruk Kısaltma (Kestirme) Nedir?

Kuyruk kısaltma işlemi kuyruğun bir parçası alınarak yapılan bir işlemdir. Genel olarak cerrahi makas ile kuyruğu kırparak yapılır. Kan akımını kesmek için kuyruğun üzerine özel bir bant yerleştirerek yapılır (kuyruğun düşmesini sağlar). Kuyruk kesme sakinleştirici olmadan yavru köpeğinin ilk 2- 8 gününde bir veteriner tarafından yapılır. Ancak, daha büyük yavru köpekler ve yetişkinler genel anesteziye ihtiyaç duyar ve majör kuyruk kesilmesi  daha fazla süreç gerektirir. Kuyruğun çok büyümüş olması ve kan damarları ve sinirlerin gelişmiş olması bunun nedenidir.

Kuyruk kesme genellikle yaralanmalardan kuyruğu korumak için yapılır. Bazıları kesiminin kuyruk çevresinde hijyeni sağlamaya yardımcı olduğuna inanmaktadır. Pek çok durumda, tür standardına göre kozmetik amaçlar için kuyruk kesilir. Kesimin uzunluğu türe bağlıdır. Tıbbi nedenlerden dolayı yapılmadıysa( mevcut hastalık, yaralanma vb.) kuyruk kesme seçime bağlı bir prosedürdür. Kesim kararı genelde yetiştiriciye bağlıdır. Diğer yaygın seçici kozmetik prosedürler  kulak kesme ve tırnak sökmedir. Kuyruğu kesilen en yaygın türler, Doberman pincher, Schnauzers bazı Spanieller(bir ingiliz köpek türü) ve çoğu Terrier’dir. 

Kuyruk kesme oldukça tartışmalıdır. Kesmeyi savunanlar bunun pratik ve az acılı rutin bir prosedür olduğunu düşünürler. Diğer yandan, aynı fikirde olmayan kişiler, kesme işlemini oldukça gereksiz acılı bir yaralama olarak tanımlamaktadırlar. Ancak Amerikan Köpek  Kulübü(AKC) alenen “ kulak kırpma, kuyruk kısaltma ve tırnak sökme, bazı cinslerin standartları olarak tanımlandığından, kabul edilebilir uygulamalardır” şeklinde belirtmektedir. Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği (AVMA)‘nın resmi tutumu, “sadece kozmetik amaçlı yapıldığında, kulak kırpma ve kuyruk kısaltmak yanlıştır” şeklindedir.