Köpeklerde Gaz ve Şişkinlik Nedenleri

Köpeğinizin gaz sorunu, sizin hava almanıza izin vermiyor mu? Köpeğiniz çok mu gaz çıkarıyor? Gazı olan köpekler bazen komik olabilir, fakat onsuz da yaşayabileceğimiz bir şeydir. Bazı köpeklerin nende çok gaz çıkardığını ve köpeklerde bununla nasıl baş edildiğini öğrenin.

Köpeklerde Gaz Çıkarma Nedenleri

Köpekler temel olarak insanlarla aynı nedenlerden dolayı gaz çıkarırlar. Gaz(şişkinlik), tamamen durdurulamayan normal bir vücut fonksiyonudur. Ancak, aşırı gaz kesinlikle azaltılabilir ve nedenini bulmak ilk adımıdır.

Şişkinlik, sindirim sistemi içinde biriken gazın bir sonucudur. Bu gazlar genellikle Şu sebeplerle ortaya çıkar:

•Aşırı miktarda hava yutmak( özellikle kurt gibi acıktığı zaman) aşırı gaz miktarına neden olabilir. Unutmayın, ne giderse, o çıkmak zorundadır. Köpeğiniz yuttuğu havayı geğiremiyorsa, o da diğer ucundan çıkacaktır. Ancak, hava yutma sonucu şişkinlik genellikle güçlü bir koku yaratmaz.

•Sindirim sisteminin normal süreci bağırsak sisteminde gaz üretir. Kötü kokulu gaz genellikle midede ve ince bağırsakta tamamen sindirilmemiş yiyeceklerin sindirimine yardımcı olan kolondaki bakteriler tarafından ortaya çıkmaktadır. 

•Gastrointestinal enfeksiyonlar, hastalıklar ve rahatsızlıklar aşırı gaz üretimine nende olabilir. 

Bir köpeğin kötü kokulu aşırı gazı varsa, suçlu muhtemelen beslenme programıdır. Bununla birlikte bir enfeksiyon ya da hastalığın sonucu olabilir.

Köpeklerde Gaz Nasıl Azaltılır?

Her şey sırasıyla: Köpeğiniz hastalık belirtisi gösteriyor mu? Eğer öyleyse, gazı gidermeye çalışmadan önce veterineriyle görüşün. Gaz ile birlikte kusma, iştahsızlık ve ishal gibi belirtiler bir mide-bağırsak sorunu olduğu anlamına gelebilir. Köpeğiniz gaz ile ilişkisi olmayan hastalık belirtileri gösteriyor gibi görünse bile, yine de ilaç ve/veya beslenmesini değiştirmeden önce veterinere gitmelisiniz.

Köpeğiniz gaz dışında iyi görünüyorsa, sonraki adım köpeğin genel sağlık durumunun iyi olduğuna emin olmaktır. Tüm köpekler her 6- 12 ayda bir veteriner tarafından muayene olmalıdır. Köpeğiniz son 6-12 ayda veterinere göründüyse ve temiz sonucunu aldıysa, bu iyi. Eğer değilse, gazı kendiniz gidermeden önce, kontrol için randevu almak en iyisi olur. Aşırı gazı olan köpeğinizi veterinere getirebilir ve tavsiyeleri alabilirsiniz.

Köpeğinizin sağlığı iyi görünüyorsa, gazı azaltmak için değiştirebileceğiniz bir kaç şey burada mevcut:

•Köpeğinizin beslenme programını değiştirin. Beslediğiniz köpek maması onun gazlı olmasına yol açıyor olabilir. Düşük kaliteli, yan ürünleri olan ve dolgu maddeleriyle dolu  “ekonomik” diyetle besliyorsanız, tüm gıda maddelerini bulunduran daha iyi kaliteli diyetle değiştirmeyi deneyin. Doğal, tam bir köpek maması deneyin. Ayrıca ev yapımı yiyeceklerle beslemeyi de düşünebilirsiniz. Soya, süt, bezelye, fasulye ve meyve gibi aşırı gaza neden olabilecek içeriklerden uzak durun.

•Köpeğinizin yemek yemesini yavaşlatın. Gün boyunca daha küçük öğünlerle besleyebilirsiniz ya da onu yavaşlatmak için, köpek maması kabının içine bir engel koymayı deneyebilirsiniz ( daha küçük bir kase ya da top gibi) . Yemeyi yavaşlatmak için tasarlanmış bir kase denemeyi düşünün.

•Probiyotikleri deneyin. Probiyotiklerin yararları uzmanlar tarafından hala tartışılıyor olsa da, köpeğinizin sindirim yoluna iyi bakteri eklemeyi denemenin bir zararı yoktur. Köpekler için uygun olan yüksek kalite bir Probiyotik kullandığınıza emin olun. Öneri için veterinerinize danışın.

•Diyet takviyeleri deneyin. Avize ağacı ve/veya çinko asetat kullanımının gaz kokusunu azalttığı bilinmektedir. Aktif kömürün de gaz kokusunu azalttığı düşülmektedir. Herhangi bir takviyeye başlamadan önce, köpekler için kullanılan bir ürünü seçtiğinizden emin olun.

Yukarıdaki değişiklikleri yaptığınızda, hangisinin daha çok işe yaradığına karar vermek için her seferinde bir seçeneği denemek en iyisidir. Hiçbiri işe yaramazsa, metotları aynı zamanda birleştirmeyi deneyebilirsiniz. Unutmayın, herhangi bir noktada köpeğinizde, ishal, kusma, iştahsızlık ya da diğer hastalık belirtileri gelişirse, veterinerinize danışmalısınız.

Bu yöntemlerin işe yarayıp yaramadığını görmek için beklerken, köpeğinizin gaz problemini çözebilmenin en basit yolu, egzersizdir. Yemek yedikten sonra 30 dakikalık basit bir yürüyüş, daha az fark edilebilir olan açık havada kokunun yayılmasına izin vererek gazın daha çabuk hareket etmesine yardımcı olur.