Köpeklerde Diş Temizliği ve Maliyeti Nedir?

Her muayenede, veterinerinizin köpeğinizin dişlerine batlığını fark etmiş olabilirsiniz. Diş temizliği, her köpeğin iyi olması için gereken önemli bir parçadır. Veterineriniz diş sorunu tespit ettiyse, köpeğinizin sağlığını korumak için profesyonel temizlik önerilebilir. Fakat diş temizleme tam olarak nedir?

Profesyonel Diş Temizliği Hakkında

Profesyonel bir diş temizliğine hafif rahatsızlık vakalarında bazen “dental profilaksi” adı verilir (çünkü bu önleyici bir işlemdir). Diş rahatsızlığı önemliyse, profesyonel diş temizliği, “peridontal tedavi” olarak kabul edilir. Çoğu veteriner ofisi işlemi “dental” adı altında yapacaktır.

Veterinerinize yaptığınız kendi rutin ziyaretleriniz gibi, profesyonel bir diş temizliği, dişlerin ölçeklenmesi, ağız, diş ve diş etlerinin yakın denetimi ve dişlerin parlatılması şeklinde olur. Ancak, biri bir köpeğe ağzını açtırıp “aaa” demesini bekleyemez. Hiçbir köpek, hiçbir insanın metal araçlar ve suyla ağzının etrafını onarmasına izin vermez. Bu nedenle, aneztezi oral muayenede ve doğru bir diş temizleme yapmada gereklidir.

Dişi Temizlemeden Önce

Veteriner mümkün olduğunca iyi bir şekilde anestezi yapmak için gayret gösterse de, bu risksiz değildir. Altta yatan sağlık sorunları olan hayvanlar anestezi için daha büyük bir risk grubunun içinde olacaktır. Bu nedenle, çoğu veteriner bir diş temizliğinden önce laboratuar çalışmasını önermektedir. Normal laboratuar sonuçları, veterinere en düşük riskin mümkün olduğu durumu sağlar. Anormal laboratuar sonuçları, veterinerinize, anestezi işleminin ayarlanmaya ihtiyacı olduğu bilgisini sağlar, ya da köpeğinize anestezi kullanmak o kadar da güvenli olmayabilir. Ayrıca, veterinerinize, çok geç olmadan asla öğrenemeyeceğiniz bazı şeyleri tedavi edebilme olanağı sağlayacaktır.

Dental Anestezi

Anestezi için köpeğinizin laboratuar sonuçları temiz çıktıktan sonra, bazı hazırlıklar yapılacaktır. Veteriner teknisyenleri süreç boyunca köpeğinize ilaç ve sıvı sağlamak için intravenöz sonda(damar içi sonda) yerleştireceklerdir. Süreç başlamadan önce, biraz rahatlatıcı ve ağrı kesici olarak bir “ön-ilaç” verilebilir. Köpeğinizin dental işlemi başlamak üzere olduğunda, köpeğinizin hemen uyumasını sağlayacak anestezik bir ilaç enjekte edilecektir. Daha sonra, bir solunum tüpü köpeğinizin ağzından trakea içine doğru yerleştirilir. Bu tüp süreç boyunca anestezik gaz ve oksijen gönderilebilen açık bir hava yolu sağlar. Ayrıca, ağız içine hava yoluyla sıvı ve bakteri girmesini de engeller.

Süreç boyunca, köpeğinizin anestezi seviyesi veteriner kadar teknisyenler tarafından da muhafaza edilecek ve ayarlanacaktır. Ek olarak, tüm vital bulgular, köpeğinizde komplikasyon riski olmadığına emin olmak için, yakından ölçülecektir, fakat uyanmayacak ve süreci hissetmeyecektir.

Dental Temizleme

Veteriner teknisyenleri genellikle dental profilaksi ya da peridontal tedavi(bir diş sağlığı uzmanının dişlerinizi temizlemesi gibi) gerçekleştirirler. Çoğu veteriner kliniği sürece diş röntgen filmleriyle(x-ışınları) başlar. Bu veterinere ağzın sadece görünen kısımlarını değil, diş kökünü de değerlendirmesi olanağı verir. 

Teknisyen, ağzı çalkalayarak ve genel bir muayene yaparak başlar. Sonra, diş plağı ve diş taşı ultrasonik küretaj ve el aletleri kullanılarak kaldırılır. Özel bir peridontal ölçekleyici ağız bakterilerinin en fazla zarar verdiği yerler olduğu için, diş eti çizgisinin altından temizlemek için kullanılır. Ölçekleme işlemi tamamlandıktan sonra, teknisyen peridontal hastalık ve diğer anomalileri aramak için, bir peridontal sonda kullanır. Veteriner radyografileri inceleyecek ve görünüm açısından ağzı muayene edecektir. Eğer hiçbir ekstrasyon ve özel tedavi ihtiyacı yoksa, teknisyen uçlu bir lastik, rotatif parlatma aracı ve yapıştırıcı ile dişleri temizlemeye devam edecektir( yine, dişçilerin yaptığı gibi). Ağız durulanır ve kurutulur. İşlem sonunda, genellikle bir florür köpük dişlerin üzerine yerleştirilir.

Diş Çekimi ve Özel Tedaviler

Bazı durumlarda, veterineriniz dişte(ya da bir çok dişte) çok fazla hastalık olduğunu ve çekilmesi gerektiğini düşünecektir. Bu, sallanan, kırık ya da diğer sağlıksız dişler içindir. Bir dişi çekmek hızlı ve basit olabilir(zaten sallanıyorsa) ya da cerrahi bir işlem gerektirebilir.

Veteriner, çekilecek kadar ağır durumda olmayan dişin rahatsız bölgesini bulabilir. Bu gibi durumlarda, özel bir antibiyotik ya da diğer tedaviler alana uygulanabilir ve diş kurtarılabilir.

Veterineriniz tam bir diş muayenesini tamamladıktan sonra, köpeğiniz için önerilerini size bildirecektir.

Profesyonel Diş Temizliğinin Maliyeti

Birçoğunuz, bir köpek sahibi olmanın ucuz bir şey olmadığını zaten biliyorsunuz. Ancak, köpeklerimizi seviyoruz ve onlar için en iyisini istiyoruz. Profesyonel diş temizliğinin maliyeti bölgeye ve veterinerden veterinere değişir. Köpeğinizdeki diş sorununun gerekliliğine de bağlıdır. Genel olarak, köpeğinizin yaşına ve diş rahatsızlığının şiddetine bağlı olarak tam bir diş temizliğinin maliyetini 500-900 TL arasında bekleyebilirsiniz. Özel tedavilerin ve diş çekimlerinin ek bir maliyet getireceğini de unutmayın.

Maliyet çok gibi görünebilir, fakat çoğu evcil hayvan sahibi ve uzman, uzun vadede iyi bir para olduğu konusunda hem fikirdir. Diş rahatsızlıkları, köpeklerde kalp ve böbrek rahatsızlıkları gibi sistemik sağlık sorunlarına yol açabilir. Neden bunu önlemek için elimizden geleni yapmayalım?