Köpeklerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpekler de diş bakımına ihtiyaç duyar! Ne yazık ki, diş hijyeni bazen ihmal edilir. Çoğu insan köpeklerinin kötü nefes kokusuna sahip olmasını bekliyor gibi görünüz, çok azı köpeklerinin dişlerini düzenli sıklıkla fırçalar. Diş hijyeni köpeğinizin beslenme, uygun egzersiz ve rutin bakımı gibi şeyler kadar önemlidir. Köpeğinizin sağlığını korumaya yardım edin, o beyaz incileri önemseyin!

Köpeğinizin Diş Sağlığını Takip Etme

Diş sorunlarını erken tespit etmek çoğu diş rahatsızlığını önlemeye yardım edecektir. Köpeğinizin dişlerinin durumunu takip etmenin en basit yolu, düzenli olarak onlara bakmak ve bir problemi işaret edebilecek bulguların farkında olmaktır. Köpeğinizin arka ve ön dişlerini incelemek için, olabildiğince yakın şekilde bakarak ağzının etrafındaki dudaklarını kaldırın. Nazik olun ve dikkatli olun, böylece yanlışlıkla ısırılmazsınız! Veterineriniz ayrıca rutin muayene süresince, köpeğinizin dişlerine bakacaktır, bu yüzden muayenelere uyduğunuzdan emin olun, veterinerinizi her 6-12 ayda genel bir sağlık kontrolü için ziyaret edin. Eğer bir problem ortaya çıkarsa, veterinerinizle iletişim kurun. Aşağıdaki bulguları takip edin:

•Ağzı kokusu(kötü nefes)

•Çiğneme isteksizliği/ çiğnediğinde bağırmak

•Artan tükürük salgısı

•Kırmızı ve/veya kabarık diş etleri

•Diş etlerinde kanama

•Tartar/ Diş taşı( diş plağı birikmesi sonucu, genellikle kahverengi ya da sarı dişlerde sert kaplama

•Eksik ve/veya sallanan diş

•Ağızda olağandışı görünen herhangi bir şey

Diş Rahatsızlıklarının Tehlikeleri

Plak dişin üzerinde ortaya çıkar ve tartara, diş taşına dönüşür. Bu alanlarda bakteriler gelişir, dişi ve diş etlerini kemirirler. Ağız kokusu, periodontal hastalık, oral ağrı ve diş kayıpları ortaya çıkar. Ancak, bakteri sadece ağızda hastalıklara neden olmaz, ayrıca kalp ve böbrek gibi vücudun diğer bölümlerini de etkileyebilir. Yapılacak en önemli şey diş hastalığını olabildiğince çabuk tespit etmektir, ne kadar küçük olduğunun bir önemi yoktur, Daha da iyisi, sıkı çalışın ve onu engelleyin!

Köpeklerde Diş Hastalıklarını Önleme

İyi durumdaki köpek dişlerini korumaya yardım etmek için yapacak çok şey vardır. Köpeğinizin yaşamında olabildiğince erken bir diş bakım rutinine başlayın, böylece fırçalanmış ve bakılmış dişlere sahip olma hissine alışır. Yavru köpekler genellikle 6 ayda dökülen 28 süt dişine sahiptir. Bu zamana kadar köpeğinizin dişleri düzenli olarak fırçalanıyor olmalıdır. Eğer köpeğinizin dişlerini fırçalamaya karar verdiyseniz, akılda tutulması gereken bazı önemli ipuçları burada mevcuttur:

1.Köpeğinizin dişlerini asla insan diş macunuyla fırçalamayın. Bu köpeğinizi hasta edebilir! Özel enzimatik diş macunu kullanın, özellikle köpekler için. Aynısı ağız gargarası için de geçerlidir.

2.Plak 24-48 saat içinde tartar/diş taşına dönüşmeye başlar, bu yüzden diş fırçalama önerilmektedir. Köpeğinizin dişlerini kendi rutin fırçalamanızla birlikte fırçalamaya çalışın, dişlerini kendinizinkilerle aynı zanda fırçalamayı deneyin, böylece hatırlamak daha kolay olacaktır.

3.Bir “parmak fırçası” ya da köpekler için özel tasarlanmış uzun diş fırçası kullanın. Fırçalamaya başladığınızda, bu fırçalar sert fırçalar gibi uygunsuz olmadığından, parmak fırça köpeğinizin ağzının içine girmeyi kolaylaştırmaya yardım edebilir. 

4.Başlamadan önce, veterinerinizden, siz ve köpeğiniz için diş fırçalamayı kolaylaştıracak bazı teknikler göstermesini isteyin.

Köpeğinizin dişlerini fırçalayamıyorsanız, başka seçenekler mevcuttur. Özellikle köpekler için yapılmış ağız gargaralarını kullanmayı düşünün. Ayrıca özel diş ürünleri de satın alabilirsiniz. Gerçek kemikten uzak durun, sadece sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açmaz, ayrıca diş kırılmalarına da neden olabilir.

En önemlisi: Veteriner muayenelerini takip ettiğinizden emin olun. Zaman zaman profesyonel bir diş temizleme tavsiye edilebilir. Bu durum genel anestezi gerektirir. Prosedür süresince, köpeğinizin dişleri ve diş etleri problemleri yakından incelenecektir. Dişler daha sonra ölçeklenecek ve temizlenecektir. Diş problemi tespit edilirse, diş çekimi gerekli hale gelebilir. Alternatif olarak, özel prosedürler için bir veteriner diş hekimine yönlendirilebilirsiniz. Çoğu daha uzun süre idare ederken, bazı köpekleri yılda bir ya da daha fazla diş temizliğine ihtiyacı vardır. Veterinerinizin tavsiyelerini takip ettiğinizden emin olun. Ve unutmayın, evde yaptığınız şey, gerçekten büyük bir fark yaratabilir.