Köpek Sahibi Olmanın Maliyeti Nedir?

Köpek sahibi olmanın maliyeti, sadece mama giderlerinden daha fazlasıdır. Ne yazık ki, çoğu insan bir köpek almadan önce, bütçe ayarlayamaya zaman ayırmaz, bu da sorunlara yol açar. Bir köpek sahibi olmayı göze alabilir misiniz? Bir köpek almadan önce, doğru kararları verebilmenize yardımcı olmak için sınırlarınızı öğrenin. Mali açıdan köpeğinizin yanında olmak, köpek sahibi olmanın sorumluluğunun büyük bir parçasıdır.

Bir köpek sahibi olmanın maliyeti yılda 1.300-5.400 TL olarak tahmin edilebilir. Yaptığınız seçimlere bağlı olarak paranızı korumanın yolları vardır. Etkileyen faktörler, köpeğinizi boyutu ve yaşı, yaşadığınız bölge, yaşam tarzınız ve köpeğinizin bireysel ihtiyaçları gibi faktörlerdir.

İlk Harcamalar

Bir köpek seçerken maliyetini düşünün. Herhangi yeni bir köpek ya da yavru köpek önemli giderleri ile birlikte gelecektir. Eğer üreticiden safkan bir köpek almaya karar verirseniz, 900-3.600 TL harcamayı bekleyebilirsiniz. “Bir arka bahçe üreticisi” dışında, profesyonel üretici ya da yetiştiriciden nitelikli bir köpeğe ekstra para harcayabilirsiniz. Bu size uzun vadede daha az paraya mal olacaktır çünkü köpek daha sağlıklı olacaktır. 

Eğer karma cins köpeklerden hoşlanıyorsanız ve muhtaç köpeklere yardım etmek için size düşeni yapmak istiyorsanız, köpeğinizi tanınmış bir sığınak ya da kurtarma gruplarından alın. Eğer hala bir safkan istiyorsanız, kurtarma gruplarında çok fazla tür çeşitliliği mevcuttur. Sığınaktan ya da bir kurtarma grubundan köpek sahiplenmek 90- 360 TL gibi az bir paraya mal olabilir. Bir sığınaktan ya da kurtarma grubundan köpek sahiplenirken sağlıklı bir köpek almak isteyebilirsiniz. Hastalıklı, bilinmeyen öyküleri olan köpeklerden kaçının, bu yüzden ilk başta “şüpheli” bir barınaktan sahiplenirseniz veteriner bakımına ekstra harcama yapmanız gerekebilir.

Yeni köpeğinizi nereden alırsanız alın, yapmanız gereken ilk şey, köpeği iyi bir veterinere götürmektir. Aşı, koruyucu ilaçlar ve özel tedavilere bağlı olarak ilk ziyaret büyük olasılıkla 90-540 TL civarında olacaktır, bu yüzden hazırlıklı olun. Genç bir yavru için veteriner gideri yavrunun sağlığı ve yaşadığınız bölgeye bağlı olarak 180-540 TL arasında değişecektir.

Bir sonraki önemli gider köpek malzemeleri olacaktır. Bunlar, köpek maması, tasmalar, yataklar, oyuncaklar ve benzeri şeyler sayılır. Ayrıca itaat eğitim sınıfları ve/veya eğitim kaynaklarını da düşünmeniz gerekir. Yavrunuzu kısırlaştırma zamanı geldiğinde, 270-1300 TL civarında bir harcama bekleyin. Dip not, yeni köpeğinizle ilk yıl daha sonraki yıllara göre iki kat fazla harcama gerektirebilir, hazırlıklı olun.

Mama ve İkramlar (Bisküviler)

Köpeğinizi yüksek kalite köpek maması ve sağlıklı köpek ikramları(bisküvileri) ile beslemeniz önemlidir. Bu büyük olasılıkla ayda 35-110 TL (yılda 450-1300 TL) ye mal olacaktır. Mamalar, mamanın kalitesi kadar köpeğinizin enerji seviyesi ve boyutuna bağlı olarak değişir. 

Oyuncaklar

Köpek oyuncakları, köpeğinizin zihinsel gelişimi ve egzersizinin önemli bir parçasıdır. Bazılarımız gereksiz olarak görse de, siz muhtemelen yılda 45-300 TL harcamayı düşünebilirsiniz. Eğer sevimli bir oyuncak almaktan kendini alamayan biriyseniz, bu rakam ortalama 180 TL artış gösterebilir. Oyuncağa daha fazla harcama yapmanız için bir başka neden: çok agresif bir köpek, oyuncakları hızlı bir şekilde kırıp dökebilir, bu yüzden bu tür köpeklerden birine sahipseniz, “sert çiğneme oyuncağı” olarak tasarlanmış oyuncaklara yatırım yapın.

Yataklar

Her köpek, rahat bir yatağı hak eder ve Evin etrafında bir ya da iki tanesini bulundurmak size 90-360 TL ye mal olacaktır. Fiyatlar boyut ve kaliteye bağlı olarak artar. Dayanıklı, yüksek kaliteli, kolay yıkanabilir olan köpek yatakları almak yatakların ömrünü uzatabilir ve uzun vadede maliyeti azaltabilir.

Tasma Kayışları ve Tasmalar

Köpeğinizin en az bir tane tasma kayışı ve tasması olmalıdır (Kimlik etiketi ile). Boyuta ve kaliteye bağlı olarak, çoğu köpek sahibi, tasma kayışı ve tasmalara yılda 36-90 TL harcamaktadır. 

Bakım

Köpeğinizin bakım ihtiyaçları büyük ölçüde tüylerinin türüne bağlıdır. Sürekli uzayan tüylü köpeklerin rutin bir şekilde köpek kuaförünü ziyaret etmesi gerekirken, pürüzsüz, kısa tüylü köpekler bakıma daha az ihtiyaç duyacaktır. Bakım araçları ve kuaför ziyaretleri arasında herhangi bir yerde yılda 50-900 TL harcama düşünebilirsiniz.

Rutin Veteriner Bakımı

Rutin veteriner bakımı, köpek sağlığını korumanın büyük bir parçasıdır. Yılda bir ya da iki kez en az 180-540 TL bir ücret karşılığında bir sağlık check-up’ı için veterinere gitmeyi planlayın. Yıllık kan tahlilleri yaklaşık 180-360 TL ekleme yapabilir. Diş temizliği genellikle en az 360 TL maliyetle yılda bir kez olmak üzere önerilir. Elbette eğer köpeğinizin bir sağlık problemi olursa, veteriner maliyetleri artacaktır. Bu özellikle köpeğinizin yaşlandığı durumda geçerlidir. Veteriner masraflarının belirli bir yüzdesini kapsayacak köpeğiniz için bir evcil hayvan sigortası almayı düşünün. Genel olarak, veteriner masrafları için önleyici ilaçlarla takviyeler hariç yılda yaklaşık 900-1800 TL bütçe ayırmalısınız.

Önleyici İlaçlar ve Takviyeler

Tüm köpekler kalp kurdu, pire, kene ve diğer parazitleri önlemek için ilaçlara ihtiyaç duyarlar. Veterineriniz köpeğinizin ihtiyaçlarına ve ortamınıza bağlı olarak en iyi ürünleri doğru şekilde önerecektir. Bazı köpekler vitamin ve takviyelerden de faydalanabilir. Genel olarak, köpeğinizin boyutu ve özel ihtiyaçlarına bağlı olarak bu ürünler için muhtemeln yılda 180-540 TL harcayacaksınız. 

İtaat (bağlılık) Sınıfları ve Eğitim Kaynakları

Çoğu köpek ilk bir ya da iki yılında itaat okuluna gitmesine rağmen, eğitim hayatı boyunca devam etmesi gereken bir şeydir. Eğer evde eğitim için kitaplar ve DVD’ler satın alıyorsanız ve köpeğinizi itaat sınıflarına yolluyorsanız, eğitim ihtiyaçları için yılda 45-540 TL bütçe ayırın.

Evcil Hayvan Bakıcısı ya da Yatılı Bakım

Çoğu insanın, yılda bir ya da iki kez köpeklerini bir yere bırakması gerekir. Genel olarak, bunun yılda yaklaşık 180-540 TL bedeli olacaktır. Ancak, eğer sık sık seyahat ediyorsanız, daha fazla harcamayı bekleyebilirsiniz. Yatılı bırakma, bir evcil hayvan bakıcısı tutmaktan daha az maliyet gerektirir, fakat çoğu köpek sahibi bireysel dikkat ilgiyi gösteren bir köpek bakıcısını sağlayabilmeyi tercih eder ve bunun ekstra masrafına değeceğini düşünür. Alternatif olarak, eğer köpeğinizle seyahat etmeye karar verirseniz, seyahat masrafınızın artması muhtemeldir.

Acil ve Diğer Beklenmeyen Durumlar

Kimse geleceği öngöremez, umulmadık şeyler hayatta her zaman meydana gelir. İyi bir köpek sahibi olarak, hayatınızdaki küçük sürprizlere karşı en iyi şekilde hazır olmalısınız. 

Acil durumlar, kronik hastalıklar, afetler ve diğer planlanmamış giderler yılda yüzlerce ve hatta binlerce liraya mal olabilir. Hazırlıklı olmanın en iyi yolu, eğer mümkünse, kenarda fazladan para bulundurmaktır. Mükemmel bir dünya dünya olsaydı, köpek sahiplerinin köpekleri için asla paraya bağlı olarak seçimler yapmaları gerekmezdi, bunun yerine köpekleri için en iyi olanın ne olduğu önemlidir. Doğru bir planla(ve biraz da şansla) köpeğinizle birlikte mutlu ve uzun bir hayat sağlayabilirsiniz.