Köpek Maması Nasıl Seçilir?

Doğru beslenmenin köpekler için en temel ihtiyaçlardan biri olduğu reddedilemez. Ayrıca, köpeğinizin sağlığını korumak için en iyi yollardan biridir. Köpekler için binlerce yiyecek seçeneği mevcuttur, bu yüzden köpeğiniz için birini seçmek oldukça zorludur. Köpek beslenmesi ile ilgili seçenekler veterinerler, yetiştiriciler, eğitimciler ve diğer köpek sahipleri için değişir.

Uzmanlar her zaman köpekler için en iyi gıda konusunda aynı fikirde değildirler, çünkü sadece tek bir cevap yoktur. 

Sonuç olarak, köpeğiniz için hangi gıdanın en uygun olduğuna karar vermeye ihtiyacı olan birisiniz. Bolca araştırma yapın, böylece bilinçli bir karar verebilirsiniz. Burada, seçim yapmadan önce yapmak için birkaç şey bulunmaktadır.

Beslenme Seçenekleri Hakkında Bilgilenin

İnternet üzerinde beslenmeyle ilgili çok fazla bilgi mevcuttur. Daima dikkatli olun, her şey güvenilir değildir. Veterineriniz kaynaklarınızdan en iyisidir. Eğer hala sorularınız varsa, bir beslenme uzmandan bir yönlendirme isteyebilirsiniz.

Genel olarak, köpek maması seçenekleri aşağıdaki kategorilere ayrılmıştır:

•Bütünsel/ Doğal Ticari Diyetler

•Veteriner Reçeteli Diyetler

Premium Köpek Maması

•Ekonomik/ Jenerik Köpek Maması

•Ev yapımı/ Çiğ Diyetler

Ticari diyetler genelde kuru ya da sulu olarak bulunur. Hangi kategorinin köpeğiniz için en iyisi olacağına karar verin, Daha sonra köpek maması üreten şirketleri araştırmaya başlayın. Ev yapımı diyetlerle ilgili bilgi için, evcil hayvan beslenmesi üzerine hazırlanmış bazı web sitelerini ziyaret edin.

Köpek Maması Etiketlerini Okuyun

Örneğin, Amerikan Yem Kontrolü Ofisleri Derneği( AAFCO), köpek ve yavru köpek beslenmesi için profiller geliştirmiştir. Bu standartlar köpek maması etiketlerinin üzerine yansıtılır. Bu bilgi gıdanın içeriği hakkında size bilgi verecektir, ancak dikkatli olun, etiketler yanıltıcı olabilir. Bir gıda sırf AAFCO’ nin gereksinimlerini karşılıyor diye, köpek için en iyi gıda olduğu anlamına gelmez. AAFCO kurallarını aşan ve mümkün olduğunca insan kalitesinde yüksek kalite içerik kullanan gıda şirketlerine bakın. Kimyasal koruyucu ve buğday, mısır ve soya gibi katkı maddeleri bulunduran gıdalardan kaçının. 

Köpek Mamaları İle İlgili Başkalarına Danışın

Araştırmanızı yaptıktan ve genel bir gıda kategorisi belirledikten sonra, özel marka ya da tariflerle ilgili fikirlerini almak için başkalarına danışın. Veterineriniz başlamak için güzel bir yerdir. Ayrıca daha fazla fikir için, köpek yetiştiricilerine, eğitimcilere ve uzmanlarına sorabilirsiniz. Yerel evcil hayvan gıda mağazasının özellikle de daha küçük, en iyi kalite gıdaları barındıran bir yerse yardımı olabilir. Eğitimli evcil hayvan uzmanları size önerilerde bulunabilirler, ancak köpek beslenmesi söz konusu olduğunda, tüm uzmanların aynı fikirde olmadığını unutmayın, bu yüzden çelişkili tavsiyelere karşı hazırlıklı olun. Aynı şey diğer evcil hayvan sahipleriyle konuşma konusunda da geçerlidir. Farklı köpeklerin aynı gıdaya farklı reaksiyon gösterebileceğini aklınızda bulundurun. Seçenekleri daha da daraltmak için edindiğiniz bilgiyi kullanın, fakat görüşlerin gerçekler olmadığını unutmayın.

Köpeğinizi Beslemek

Çoğu köpek maması şirketi, numune ya da para iade garantisi sunmaktadır, bu yüzden son kararınızı vermeden önce, köpeğinizin mamayı denemesine izin verin. En uygun olanını görmek için eve bir kaç çeşit getirin. 

Kararınızı verdikten sonra, birkaç gün boyunca her gün, eski mamaya biraz daha fazla yeni mama ekleyerek köpeğinizin beslenme programını yavaş yavaş değiştirin. Köpeğiniz sadece yeni diyetiyle beslendikten sonra, köpeğinizin genel görünümü ve davranışındaki değişiklikleri görmek için, 3-4 hafta olmuş olmalıdır. Ancak, köpeğiniz hastalık belirtileri gösterirse, veterinerinizle görüşün, durum aynen devam ederse, diyetini değiştirmeniz gerekebilir.

Uzun Vadede Köpeğinizin Beslenmesi

Çoğu uzman şimdi, eğer ticari bir köpek mamasıyla besliyorsanız, her 2- 6 ayda tekrarlanan bir diyet rotasyonu önermektedir. Bu tipik olarak yeni bir köpek maması şirketiyle değiştirilmesi demektir. Şirketle birlikte bir formül çeşitliliği sunmak çoğu köpek için yarar sağlayabilir. Ev yapımı diyetlerle beslendiğinde, bir gıda çeşitliliği sunulmaktadır. Ancak, dengeli ve tam bir köpek maması için, tarifler kullanmak her zaman önemlidir. Her zaman aynı mamayla beslemek köpeğiniz için sadece sıkıcı olmaz, aynı zamanda alerjilere ve diğer hastalıklara yol açabileceğine de inanılır. Köpeklerin bireysel ihtiyaçlarının değiştiğini unutmayın.  Her zaman olduğu gibi, köpeğiniz için en iyi beslenme seçenekleri ile ilgili olarak veterinerinize danışın.