Köpek İtaat Eğitim Programı Nasıl Uygulanır?

Uygun bir köpek itaat eğitim programı köpeklerde iyi davranışın temel taşıdır. Genellikle iyi köpek yoktur, eğitimsiz sahip vardır, denir. Çoğu köpek sahibini memnun etmek ister, fakat eğitimsiz köpekler sadece nasıl yapacaklarını bilmezler. Burada köpek itaat eğitim programını uygulamak için bazı kurallar vardır.

Köpek İtaat Eğitim Ekipmanları

Etkili köpek itaat eğitimi genelde malzeme gerektirmez, fakat süreci kolaylaştıracak birkaç temel malzeme vardır. Köpeğiniz için uygun ve rahat bir köpek tasması seçin. Daha sonra eğitim için hangi tasmanın daha iyi olduğuna karar verin. Köpeğiniz için en iyi donanımı edinin ve nasıl düzgün kullanıldığını öğrenin.

Köpek İtaat Eğitimine Başlarken

Köpek itaat eğitimine başlamadan önce, sizin ve köpeğiniz için en iyi metodu seçin. Eğitim teknikleri değişir, fakat çoğu eğitimci, övmek, iyi davranmak gibi pozitif pekiştirmelerin en iyisi olduğunu kabul eder. Bir yaygın eğitim çeşidi, şartlı pekiştirici kullanılan Clicker Eğitimi’dir. Eğitim metodunu planlayınca, sosyalleştirmeyi unutmayın.

Köpek İtaat Eğitim Zamanları

Başarıya genellikle küçük adımlarla ulaşılır. Köpekle yapılan eğitim zamanları günde 2- 3 kere 10- 15 dakika sürmelidir. Çok kısa dikkat süreleri olması sebebiyle, bu özellikle yavru köpekler için geçerlidir. Daha uzun zaman bir yetişkin köpeğin bile sıkılmasına neden olabilir. Temel komutları öğretmekle başlayın. Genelde, otur komutu köpeğinizin öğrenmesi için en kolay komutlardan biri olacaktır. Daha sonra köpeğinizi yatması için eğitebilirsiniz. Aynı zamanda, köpeğinizin durması(kalması) üzerine çalışın. Ek olarak, köpeğiniz çağırıldığında mümkün olan en kısa sürede gelmek için eğitilmiş olmalıdır. Bu en önemli temel komutlardan biridir. Köpeğiniz bu köpek itaat temellerine hakim olduktan sonra, eğlenceli numaralar ve gelişmiş komutlara geçebilirsiniz.

İtaat Eğitimi Sırasında Çıkabilecek Sorunları Giderme

Köpek itaat eğitimi zaman alır ve siz ve köpeğinizin bu yol boyunca hata yapması muhtemeldir. Saldırganlık ya da meydan okuma görülmesi gibi bazı yaygın davranış problemleri görülmesi beklenir. Sorunu gidermenin en doğru yolu, köpeğin dikkatini pozitif bir şeylere kaydırarak onu durdurmaktır. Ödüllerle birlikte hakim olduğu komutları deneyin. Tavrınızı soğukkanlı ve kendine güvenli tutun ve demek istediğinizle ilgili açık olun. Pozitif pekiştirme başarının anahtarıdır. Köpeğinizi cezalandırmayın ya da sinirlenmeyin, bu sadece kafasının karışmasına neden olacaktır. Coşkuyla ve ikramlarla köpeğinizin dikatini çekmeyi deneyebilirsiniz, fakat köpeğiniz sıkıldığında ya da yorulduğunda bitirmenin zamanı geldiğini bilin. Dersi olumlu bir notla bitirin. Sonunda, başarılı eğitim sabır ve tutarlılıkla sağlanacaktır. 

Köpek İtaat Eğitim Kaynakları

Bazı insanlar eğitimi uzmanlara bırakmayı tercih eder. Profesyonel bir köpek eğiticisi evinize gelebilir ve köpeğinizi bir ücret karşılığında eğitebilir. Köpeğinizi bir süreliğine pahalıya mal olan bir köpek itaat eğitim okuluna göndermeye karar verebilirsiniz. Çoğu köpek sahibi yerel bir köpek eğitim sınıfına katılmayı tercih ediyor, böylece köpeklerini başka birine bırakmadan, bir köpek eğitmeni gözetimi altında olabiliyorlar. Unutmayın, eğitim aşamalarına doğrudan katıldığınızda, köpeğinizin sizi patron olarak görmesi daha muhtemeldir. Artı olarak, köpek- insan bağını uygulamanın başka bir yoludur.