Köpek Bakımında Beslenmenin Önemi

Köpek sahibi olanların dikkat etmesi gereken en önemli unsur hiç şüphe yok ki beslenmedir. Köpek bakımının olmazsa olmazı olan beslenme konusunda hassas ve dikkatli davranmak gerekir. Yanlış beslenmenin köpeğinize zarar verebileceğini ve sağlığını bozabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Köpek bakımı elbette ki büyük bir sorumluluktur ve onun sağlıklı, mutlu bir hayat sürmesi için size bir takım görevler düşmektedir. Tüm bunları eksiksiz yerine getirerek köpeğinizin mutlu olmasını ve kalitesi yüksek bir hayat sürdürmesini sağlayabilirsiniz. Beslenme konusunda yapılan yanlışlıklar sonucu pek çok köpeğin sağlığının bozulduğu da bir gerçektir. 

Cinsine ve Yaşına Uygun Mama

Doğru köpek beslenmesi öncelikle onun yaşına, kilosuna ve cinsine uygun şekilde olmalıdır. Beslenmesi asla aksatılmalıdır ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Özellikle köpek sahibi kişilerin doğru beslenme açısından nelere dikkat etmeleri gerektiğini veteriner hekimlere danışarak öğrenmeleri büyük önem taşımaktadır. Köpek beslenmesinde sıklıkla karşılaşılan tablolardan biri eksik beslenme ya da aşırı beslemedir. Bu iki durum da kepeklerin sağlıklarını bozmaktadır. Pek çok köpek sahibi verdikleri mamayı bitiren köpeklerine sık sık yemek vermeye devam etmektedir. Az miktarda verilen mamanın onları beslemediğine inanan kişiler yanlış tutumlarını sürdürerek daha fazla yemek verirler. Bu oldukça sakıncalı ve yanlış bir davranıştır. Özellikle köpeklerin günlük besin ihtiyacını karşılayacak şekilde mamalar üretilmiş olduğu gibi bu miktar bellidir. Bunun üzerine çıkmamak gerektiği gibi, altına da düşmemek gerekir. Veteriner hekiminizin tavsiye ettiği miktarın altına inmemeli ve üstüne de çıkmamalısınız. Bu şekilde doğru ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinecek ve köpeğinizin de sağlığını korumuş olacaksınız. 

Eper Golden bir köpeğe sahipseniz bilmelisiniz ki bu köpeklerin oldukça özel bir bakıma ve beslenmeye ihtiyaçları vardır. Yanlış beslendikleri takdirde çok çabuk hasta olan bu köpeklerde bir takım deri ve tüy hastalıkları da oluşabilir ki bu durumlar genellikle yanlış beslenmenin bir sonucudur. Golden besleyen kişiler mutlaka onlara uygun bir bakım uygulamalı ve aynı zamanda veteriner kontrolleri esnasında önerilen şekilde beslemeye dikkat etmelidirler. 

Aşırı Beslemeyin

Köpek beslenmesine en uygun olanları pek çok pet shop ve markette satılan köpek mamalarıdır. Oldukça fazla çeşitliliğe sahip olan mamalarda pek çok ayrı içerik bulabilirsiniz. Tabi bu durum köpeğinizin cinsine ve yaşına uygun olanlara göre seçim yapmanızı gerektirecektir.  Örneğin bir yaşına kadar olan süreçte vereceğiniz mamaları farklı olduğu gibi, bir yaşından sonra verilecek olan mamalar da ona göre değişim gösterecektir.  Tabi bebek köpeklerin bir yaşına kadar geçirecekleri süre için de çok farklı mamalar kullanılmalıdır. Erişkin ve yaşlı köpekler için üretilen mamalar da böyle bir köpeğiniz varsa tercih etmeniz gerekenlerdendir. Eğer çok fazla hareket etmeyen, hantal bir köpeğe sahipseniz o zaman vereceğiniz mamalar da ona göre olmalıdır. Bazı istisnalar hariç genellikle bu tip durumlara uygun mama tercihinde bulunmak gerekir.

Köpek beslenmesinde en önemli hususlardan biri de mama seçimidir. Mama seçimi yaparken hem market tercih edebilir hem de pet shoplardan mama temin edebilirsiniz. Ancak asla rastgele bir mama seçmemeniz gerekir. Bu konuda hem hassas hem de titiz olmalısınız. Ucuz bir mama tercihinde bulunmak yerine, kaliteli ve doğru mamayı tercih etmelisiniz. Köpek sahibi olmanın çok ucuz bir şey olmadığını ilk başta düşünmeli ve ona göre bir karar vermelisiniz. Pek çok popüler köpek maması markasını inceleyebilir ve içeriklerini okuyabilirsiniz. Aynı zamanda fikir sahibi olamıyorsanız ya da karar vermediyseniz o halde bir uzman yardımı ile doğru mama tercini yapabilirsiniz. Her şekilde köpeğinizin yaşına, cinsine ve özelliklerine uygun, doğru mama tercihi yapmanız onun sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmesi için son derece önemlidir.