Köpek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Günümüze pek çok kişi evinde ya da bahçesinde köpek beslemektedir. İnsanlara oldukça iyi bir dost olan köpeklerin bakımları d abu nedenle önemlidir. Aynı evde yaşamanın getirdiği bazı olumsuzluklara neden olmaması bir yana, köpeğinizin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesi için bakım kurallarını da iyi biliyor olmanız gerekir.  Köpeğinizin sağlık durumunu iyi tahlil etmelisiniz ya da rahatsızlığı olduğunu iyi bir gözlemle anlamanız önemli bir detaydır. Her şeyden önce bir köpek sahibi iseniz mutlaka veteriner hekime düzenli olarak götürmeli ve kontrollerini yaptırmalısınız. Düzenli veteriner muayeneleri oluşabilecek sıkıntıları da önceden görmeyi ve tespit etmeyi sağlayacağından ve aşı takvimine uygun olarak tüm aşılarının yapılmasından dolayı köpeğiniz çok daha sağlıklı olacaktır. 

Sorumluğa Hazır Mısınız?

Köpek bakmak sorumluluk işidir. Bu nedenle onu evinize getirdiğiniz ilk an itibariyle onun sorumluluğunu da üstünüze almış olursunuz. Köpek bakımında uzman olmasanız da birlikte yaşayarak ve araştırarak öğrenebilirsiniz. Köpek balımı için genel olarak önce onun hareketlerini gözlemlemelisiniz. Genel sağlık durumuna dair yaptığınız gözlemler önemlidir. Köpek hastalıkları hakkında bilgi edinmeniz de sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Herhangi bir hastalık söz konusu olduğunda köpeğinizin bu hastalıktan tamamen kurtulduğuna emin olmanız gerekmektedir ve tedavinin de doğru şekilde yapıldığını görmelisiniz. Köpek bakımı ile ilgili bir başka öneli husus da onun hangi durumlarda veterinere götürmeniz gerektiğini iyi bilmenizdir. 

Köpek bakımı için öncelikli kuralların başında onu yaşadığı yeri sevecek rahat ir ortamda bulundurmanızdır. Özellikle kuru ve taze bir yatak onun için iyi bir seçim olacaktır. Suyunun taze olmasına da dikkat etmelisiniz ve aynı zamanda vakit geçirebileceği ve oynayabileceği bazı oyuncaklar da onu mutlu edecektir. Evinizde köpeğinize zarar verecek nesneleri uzak tutmalısınız veya ortadan kaldırmalısınız. Özellikle bir takım elektrik kablolarını kemirme ihtimalini düşünerek hareket etmeli ve onları saklamalısınız. 

Beslenmelerine Özen Gösterin

Köpek bakımında en önemli şeylerden biri de elbette beslenmeleridir. Köpek beslenmesi onun tüm yaşamını olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Köpek beslenmesinde öncelikle en iyi mamaları araştırmalı ve yaşına, cinsine uygun bir mama ile beslemeye özen göstermelisiniz. 

Köpek bakımında bir başka önemli nokta ise elbette yıkanma meselesidir. Tabi ki tarama işlemi de köpek bakımının en önemli kısımlarından birini oluşturmaktadır.  Köpeğinizi yıkarken mutlaka özel ilaçlı sabun kullanmanız uygun olacaktır. Pirelerden ya da bitlerden veya zararlı parazitlerden koruyan ürünleri tercih etmenizde büyük fayda vardır. Bu sayede köpeğinizin tüylerinin de sağlıklı ve güzel görünmesini sağlamış olursunuz. Köpeğinizin tüylerini de en az bir iki günde bir taramanız gerekmektedir. tüyleri taradığınızda köpeğinizin kan dolaşımı rahatlayacaktır ve aynı zamanda egzama gibi cilt hastalıklarından da onu korumuş olursunuz taranan köpeklerin tüylerinin etrafa daha az döküldüğünü göreceksiniz ve bu sayede köpeğiniz de daha az kaşınacaktır. Tüm bunlar onun hayat kalitesini artıran önemli etkenler arasındadır.

El ve Göz Muayenesi Yapın

En az iki günde bir köpeğinizi hem gözle hem de elle muayene edin. Ellerinizi derisinin ve tüylerinin üzerinde gezdirerek olağan dışı bir şey olup olmadığına bakın. Köpeğinizin derisinde bulunan kesikleri, yaraları ya da kızaran bir yer olup olmadığını bu muayenede öğrenebilirsiniz. Ayrıca siz bu muayeneyi yaparken köpeğinizin size nasıl tepkiler verdiğine de dikkat etmeniz gereklidir. Tırnaklarına ve patilerine de bakmalısınız. Patisinde onu rahatsız edecek bir şey olup olmadığına bakın. Tabi ki kulaklar da çok önemlidir. Kulak içinde herhangi bir iltihap ya da nemlenme olup olmadığını kontrol edin ve dişlerine de aynı muayeneyi yapın.