Köpek alerjisi neden olur?

Köpeklerin salgıladığı en önemli alerjen madde, köpek salyasında yüksek miktarlarda bulunan “Can f 1”. Derilerinin altındaki yağ bezleri ile alerjen üreten kedilerin aksine, köpeklerde deri üzerinde salgılanan Can f 1 miktarı önemli bir seviyede değil. Kanda bulunan bir protein olan köpek albümini de diğer memeliler tarafından salgılanan albüminler ile çapraz tepkimeye girebilen önemli bir alerjen.

Köpek alerjisi sıklıkla görülür mü?

Köpek alerjisi, köpek alerjenlerinin kreşler dahil birçok kamusal alanda bulunması sebebiyle, nispeten sıklıkla rastlanılır bir durum. Ancak Kedi alerjisi, belki de kedilerin deri döküntülerinin daha etkili alerjenler olması sebebiyle, çok daha sık rastlanan bir durum. Tabii ki kedilerin köpeklerle aynı sıklıkla yıkanmaması bu durumun sebeplerinden biri olarak kabul edilebilir. Evcil hayvanların, özellikle köpeklerin, düzenli olarak yıkanması hayvanların salgıladığı alerjen madde miktarının düşürülmesine çok ciddi katkıda bulunur.

İnsanın en iyi dostu gerçekten köpekler midir?

Yapılan son araştırmalara göre köpek sahibi olmak küçük çocukları alerji gelişimine karşı koruyor. Bunun sebebi köpekler tarafından salgılanan (ve özellikle çiftlik hayvanları olmak üzere diğer hayvanlar tarafından da) ve bağışıklık sistemini alerjilere karşı uyaran bir protein olan endotoksin. Kısacası, bir köpekle aynı evde yaşayan bebek, köpekle aynı evde yaşamayan bebeğe kıyasla daha az nefes darlığı yaşar.

Ancak, belirtmekte fayda var ki evde astım hastası ya da alerjik bünyeye sahip bir birey varsa, endotoksin bu bireydeki rahatsızlıkları tetikler.

Köpek alerjisi semptomları nasıl kontrol altına alınır?

Köpek alerjisi olan kimseler için en iyi tedavi yöntemi köpeklerden uzak durmak. Alerji ilaçları da semptomların kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir, ancak eğer kişi evinde bir ya da daha fazla sayıda köpek besliyorsa çok büyük ihtimalle semptomlar devam edecek. Alerji iğneleri de evcil köpeklerine karşı alerjisi olan birçok insan için iyi bir tedavi seçeneği.

Köpek sahipleri, çektikleri alerjik sıkıntılara rağmen evcil hayvanlarından ayrılmak istemeyebilirler. İşte alerjik bünyeye sahip köpek sahiplerinin alerjen madde tesirini azaltmasına yardımcı olacak bazı tavsiyeler:

•    Köpeğinizin kısırlaştırıldığına emin olun
•    Köpeğinizi haftada en az bir ya da iki kez yıkayın
•    Köpeğinizi günde en az bir kez nemli bezle silin
•    Köpeği yatak odasından uzaklaştırın, yatak odasının kapısını kapatın ve yatak odasının havalandırma deliklerini kapatın
•    HEPA filtreli bir elektrik süpürgesi kullanın ve sık sık temizlik yapın
•    Öncelikle yatak odanızda kullanmak üzere HEPA tesisatlı bir hava temizleyicisi kullanın (Daha fazla toz kalkmaması için HEPA filtresini zemine doğru yönlendirmeyin)
•    Yatak odanız ve evinizin diğer bölümleri için filtreli bir hava temizleyici alın
•    Ev tozu akarlarından korunmak için gerekli önlemleri alın.

Yukarıdaki bütün önlemleri aldıysanız fakat alerjik semptomparınızda hala azalma olmadıysa köpeğinizi dışarı vermeniz gerekebilir. Özellikle astım rahatsızlığı olan hayvan sahipleri ciddi tehlike altında.

Köpek alerjenleri köpek evden ayrıldıktan aylar hatta yıllar sonra bile evinizde varlığını sürdürebilir, bu nedenle evinizi iyice temizlemeniz çok önemli.

•    Bütün halılarınızı ve döşemeli mobilyalarınızı buhar ile temizleyin
•    Bütün nevresim ve perdelerinizi yıkayın veya kuru temizlemeye verin
•    Bütün sert yüzeyleri elektrik süpürgesi ile süpürün
•    Bütün mobilyalarınızı ve sert yüzeyleri bir bez yardımı ile silin
•    Klima ve ısıtıcılarınızın hava filtrelerini değiştirin

Bazı cins köpeklerin diğerlerinden daha az alerjiye yol açtığı doğru mu?

Olabilir. Bazı insanların belirli cins köpeklere alerjik olup diğer cinslere karşı alerjik olmadığı rastlanılabilen bir durum. Bazı köpek cinsleri diğer cinslerden daha az alerjiye sebep olsa bile “alerjiye sebep olmayan köpek” diye bir şey yok.