Köpek alerjisi engellenebilir mi?

Hastalara köpeklere karşı alerjik olduklarını söylendiğinde bile ilk sordukları şey köpeğinden ayrılmaksızın maruz kaldığı alerjen madde miktarını nasıl azaltılabileceğidir. Diğer sordukları sorularsa genellikle, sağlık açısından sahip olunması en az sakıncalı köpek türü, köpek alerjilerinde yer döşemelerinin ve köpeğin yaşadığı yerin önemi ya da köpeğin kısırlaştırılmasının gerekliliği gibi konular üzerine.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kedilerdeki alerjen madde üretimi miktarının nelere bağlı olduğunu göstermekte oldukça kararlı. İçerisinde ya da bahçesinde köpek yaşayan evlerin %25’ini oluşturduğu deney grubu evlerin yatak odalarında Can f 1, ana köpek alerjen maddesi, seviyesi ölçümleri yapılmış. Deneye katılan evlerin nerdeyse hepsinin (%90’dan fazla), köpek yaşamayan evlerin de yarısının (%50) yatak odasında ölçülebilir miktarlarda Can f 1 bulunmuş.

Köpeğin yaşamakta olduğu bölge yatak odasında bulunan Can f 1 miktarında etkili. Köpeğin özellikle Evin dışında kendine özel bir bölgede yaşamasının, yatak odasında bulunan Can f 1 değerini azalttığı gözlemlenmiş, ancak bu seviye bile daha önce hiç köpek yaşamamış evlere oranla bir hayli yüksek. Eğer köpek evin içinde yaşıyorsa, evin içinde belirli bir bölgede yaşaması, mutfak gibi, evin içinde dolaşan bir köpeğe göre daha az Can f 1 salgılamasını sağlar.

Evin içindeki zemin kaplamasının türü de tespit edilen Can f 1 miktarını etkileyen faktörler arasında. Ancak çeşitli halı varyasyonları ile parke zemin arasında Can f 1 seviyesi bakımından kayda değer bir farka rastlanmamış.

Şaşırtıcı bir biçimde, köpeklerin döktüğü tüy miktarının ve post tipinin (tek veya çift; kısa veya uzun; kalın veya ince), yaşadığı ev içerisinde bulunan Can f 1 miktarı üzerinde bir etkisi yoktur. Malesef bu bilgi, alerji sahibi olması sebebiyle hipoalerjenik bir köpek arayışı içerisinde olan insanları hayalkırıklığına uğratacak nitelikte. Ayrıca, kedilerin tam aksine, kısırlaştırılmış köpeklerin salgıladığı Can f 1 miktarının kısırlaştırılmamış köpeklere kıyasla daha fazla olması da oldukça ilgi çekicidir.