Köpeğinizle Nasıl Seyahat Edersiniz?

Eğer bir seyahat planlıyorsanız, köpeğinizi beraberinizde getirip getirmemeyi düşündünüz mü? Köpeğinizle nasıl seyahat edeceğinizi biliyor musunuz? Köpeğinizle seyahat etmek eğer doğru düzenlemeleri yaparsanız, eğlence dolu olabilir. Ancak, zayıf planlama gerçek anlamda herkes için tatili berbat edebilir. Köpeğinizi geride bırakmanın çok daha iyi olacağını düşünüyorsanız, bir evcil hayvan bakıcısı arayın ya da köpeğinize kurabileceğini bir köpek kulübesi bulun. Tüylü arkadaşınızın gezinin bir parçası olması gerektiğine karar verdiyseniz, planlamayı başlatın. Köpeğinizin üzerinde her zaman bulunacak geçerli bir kimliği olan bir tasma edinmekle başlayın. Bir mikroçip ekstra güvenlik için faydalı olabilir. Seyahatten önce, köpeğiniz temel eğitimlere sahip olmalıdır, böylece, seyahat süresince uslu duracaktır. Daha sonra, ulaşım, konaklama ve günlük aktiviteleri planlayın. Köpeğinizle nasıl seyahat edeceğinizi öğrenmek daha az stresli ve çok eğlenceli bir deneyim yaratabilir!

Hava Yoluyla İle Seyahat

Hava yoluyla ulaşım köpekler için her zaman iyi bir fikir değildir. Köpekler bizlere, evcil hayvan ailelerine yük olmasalar da, hava yoluyla ulaşım genellikle düşünülmelidir. Yük ambarı keyifli bir seyahat deneyimi değildir, rahat köpekler için bile. Bu uçmak bir seçenek değildir demek anlamına gelmez, sadece ideal olanı değildir. Küçük köpek sahipleri şanslıdır. Bazı havayolları, önünüzdeki koltuğun altına koyabilirseniz, evcil hayvanınızı bir taşıyıcı içinde getirmenize izin verecektir. Uçuşunuzu almadan önce, havayolunun köpeklerle ilgili ince ayrıntılarını öğrenin, böylece tamamen bilgilendirilmiş olabilirsiniz.

Hayvan sever girişimciler, ekonomik olabilen evcil hayvan dostu havayolu firmaları geliştirdi. Sadece evcil hayvanları alan bir şirket olan Amerikan Pet Airways, hayvanların yük kabinindense ana kabinde uçmasına imkan sağlıyor. Ancak, bu uçuşlar sadece limitli şehirlere gerçekleşiyor. Bu tip havayolu şirketleri erişilebilir olana kadar çoğumuzun kurallara uyması ya da kiralık bir uçak için güçlükle para toplaması gerekecek.

Otomobil İle Seyahat

Otomobil genellikle köpeklerle seyahat için en iyi yoldur. Eğer bir aracınız varsa, veteriner, park ve benzeri gezilere götürmek için köpeğinizi içine önceden bindirmiş olma şansınız var . Eğer yoksa, şimdi başlamanın zamanı. Bazı köpeklerin araba yolculuğu kaygısı vardır. Otomobil deneyimi ne kadar pozitifse, sürme keyfine o kadar fazla varacaktır. Köpeğiniz sadece arabaya veteriner ziyaretlerinde biniyorsa, veterinerden nefret eder, kaygısı anlaşılabilirdir. Onu parkta, köpek mağazasında(oyuncak ya da ikramlar alabileceği bir yer) ya da başka keyifli bir yerde sonlanan kısa, sık araba yolculuğuna çıkartın. Köpeğiniz araca uyum sağlamazsa, araba yolculuğu pek de iyi bir seçenek olmayacaktır. Köpeğinizi uzun bir araba yolculuğuna çıkarmanız gerekiyorsa, veterinerinize, yolculuğu herkes için daha kolaylaştıracak muhtemel anti-anksiyete ilaçları ile ilgili danışın. Aksi takdirde, diğer seçenekleri bulmanız gerekir. Unutmayın, ilaçlar dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Eğer Rover’ın geziyi kaldırabileceğine karar vermişseniz, tüm uygun düzenlemeleri yaptığınızdan emin olun.

Önceden Planlama

Köpeğinizle seyahat ediyorken yol üzerindeki duraklama alanlarını bulun ve köpeğinize bacaklarını esnetmesi, su içmesi kendini rahatlatması için izin vermek amacıyla her 3-5 saatte bir durmayı planlayın (köpeğinizin ihtiyaçlarına bağlı olarak daha çok ya da daha az). Tercihen herhangi bir noktadan bir saatlik measfede, rotanızdan kolayca erişilebilir olan birçok veteriner hastanesinin bir listesini yapın. Seyahatiniz boyunca açık olup olmayacağını kontrol edin.

Araba yolculuğu için yanınızda şunları getirin:

•Mola yerlerinin listesi ve veteriner klinikleri

•Tasma kayışı

•Köpek emniyet kemeri ya da köpek külübesi/sandığı

•Su ve kaseler

•İkramlar

•Bir ya da iki oyuncak

•Battaniye ve/ veya köpek yatağı

•Atık için çantalar, kaplar

•Varsa ilaçlar

•Köpeğinizin medikal kayıtları

Oteller ve Köpekler

Köpeğinizle seyahat ederken bir otelde kalacaksanız, önceden tüm esaslara hakim olun. Evcil hayvan dostu bir otel, hayvanlara izin veren bir otelden daha iyidir, onları hoş karşılayan bir yerdir. Bazı oteller özel köpek yatakları(yastığın üzerinde bir ikramla), oda bakım hizmeti, köpek spa servisleri ve köpek günlük bakımı sunar. Özelliklerinden hangisinin köpeğiniz için uygun olduğunu sorun, fakat bedelini sormayı unutmayın. Çoğu otel, girişte iadesi olmayan bir hayvan depozitosu, daha sonra günlük hayvan bedeli talep eder. Hatta bazılar özel bir temizlik ücreti de ekler. Dipnot, seçmeden önce hayvan dostu otellerle ilgili araştırmanızı yapın. 

Oda ve Kahvaltı / Köpekler için Konuk Evleri

Pansiyon ve oda-kahvaltı genellikle köpek donanımı değildir. Ancak, onlar mevcuttur. Planlarınızı önceden sonuçlandırarak yolculuk hazırlığını nasıl yapacağını bilmeniz gereklidir. Köpeğinizi oda-kahvaltı otellere getirme konusunu öğrenin, daha sonra köpek dostu bir konum arayın. 

Köpeklerle Kamp Yapma

Köpeğinizle kamp yapmak, doğanın parçası olurken, birlikte zaman geçirmek için harika bir yol olabilir. Ancak, köpekle kamp yapmak her zaman akıllıca bir seçim değildir. Köpeğinizi getirmeye karar vermeden önce, düşündüğünüz kamp alanında köpeklere izin verildiğinden emin olun. Çoğu devlet ve ulusal parklar köpeklere izin vermez. Her şeyden önce, kamp yaparken, nasıl güvenli kalınacağını ve eğlenileceğini öğrenin.

Hazır Olmak

Acil durumlar sadece eve yakınken olmaz, köpeğinizle yolculuk yaparken de gerçekleşebilirler. Geziyi planlama bu acil durumları daha az stresli bir hale getirir. Yolculuktan önce, harita ile birlikte kalacağınız alandaki veteriner kliniklerin bir listesini yapın. Köpeğiniz aniden hastalık belirtisi gösterirse, bu liste köpeğinizin hayatını kurtarmaya yardım edebilir. Seyahat için ayrılmadan önce, hiçbir şeyi unutmadığınıza emin olun. Valiz hazırlarken, bir kılavuz olarak bu listeyi kullanın. İhtiyacınız olan kişisel dokunuşları ekleyin. 

1.Yolculuk boyunca veteriner kliniklerin ve mola yerlerinin listesi ( Arabayla yolculuk yapıyorsanız)

2.Kaldığınız konuma yakın veteriner kliniklerin listesi

3.Köpek kulübesi

4.Tasma kayışı

5.Su ve kâseler

6.Köpek maması

7.Ödüller/ikramlar

8.Bir ya da iki oyuncak

9.Battaniye /Köpek Yatağı

10.Atık için çantalar

11.İlk yardım seti

12.Gerekirse bakım malzemeleri

13.Varsa ilaçlar

14.Köpeğinizin medikal kayıtları ( aşı öyküsü dâhil)

15.Sağlık sertifikası ( veterinerinden temin edilmiş)

Şimdi artık hazırsınız, kendinize dikkat edin ve yolculuğun keyfini çıkarın!