Köpeğinizi Kısırlaştırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Evcil hayvan kısırlaştırmasını destekleyenler de var, buna karşı çıkanlar da. Fakat neredeyse tüm uzmanlar ortalama bir ev köpeğinin kısırlaştırılması gerektiği konusunda hemfikir. Cerrahi kısırlaştırma üremeyi imkânsız hale getirerek evcil hayvan popülasyonunun artışı ile mücadele etmektedir. Kısırlaştırmak aynı zamanda hayati tehlike yaratabilecek kanser de dâhil olmak üzere üreme sistemi ile ilgili sağlık sorunlarına da engel olabilmektedir. 6 aylıkken kısırlaştırılan köpekler, cinsiyet ile ilgili hormonal davranış bozuklukları geliştirmezler.

Köpeğinizin sahibi olarak, köpeğinizin kısırlaştırılıp kısırlaştırılmayacağına karar verme hakkı size ait. Ancak sorumluluk sahibi köpek sahipleri hem köpek, hem toplum, hem de tüm evcil hayvan popülasyonu için en iyi alternatifi seçeceklerdir. Kısırlaştırılmamış hayvanlar evden kaçma girişimleri ve beklenmeyen hamileliklere karşı daha dikkatle izlenmeyi gerektirir. Kısırlaştırılmamış dişilerde kızışma döneminde vajinal kanama olur ve koruyucu giysi giydirilmeleri gerekebilir.

Kısırlaştırmamak Ne Zaman Kabul Edilebilirdir?

  • Köpek safkan olup geçerli üreme kayıtları varsa, ırk standardına uygunsa ve profesyonel bir ıslah kapsamında ise (bu köpekler ideal olarak konformasyona katılacaktır),
  • Köpeğin cerrahi müdahaleyi çok riskli hale getirecek bir sağlık durumu varsa (veteriner tarafından verilen karar ile).

Ne Zaman Kısırlaştırmanız Gerekir?

  • Köpeğiniz safkan değilse,
  • Köpeğin yavrusuna geçebilecek sağlık sorunları ve/veya davranış bozuklukları varsa,
  • Kısırlaştırmak kanun gereğiyse

Kısırlaştırmamanız İçin Kötü Bahaneler

  • Nitelikli bir köpek üreticisi değilsiniz fakat köpeğinizin kısırlaştırılmadan önce “bir kerecik” doğurmasını istiyorsunuz. Bu bahane sadece popülasyon artışı sorununa bir halka daha ekleyecektir ve tıbbi olarak faydası kanıtlanmamıştır.
  • Tüm enikler için ev buldunuz. Eğer yavru köpek isteyen tanıdıklarınız varsa onları yakınınızdaki bir köpek barınağı ve kurtarma birimlerine yönlendiriniz. Bir eve yerleştireceğiniz her yavru için belki de bir başkasına ötenazi yapılıyor.
  • Köpeğinizin şişko ve tembel olacağını düşünüyorsunuz. Hormonal değişikliklerin bazı etkileri olsa da kilo artışı ve enerji seviyesindeki değişiklikler genellikle normal yaşlanma sürecinin sonuçlarıdır. Köpeğinize sağlıklı bir diyet verin ve bol bol egzersiz yaptırın.
  • Çocuklarınızın hayatın mucizesine tanıklık etmesini istiyorsunuz. Köpeğiniz bir eğitim aracı değildir. Etrafınızdaki bir çiftçi veya köpek üreticisi ile iletişim kurarak çocuklarınız için eğitici bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Köpeğinizin “uzuvlarını” özleyeceğinden endişe ediyorsunuz. Hadım etmek erkek köpeklerinizin emasküle olmuş hissetmesine sebep olmaz, kısırlaştırmak da dişi köpeklerinizde bir boşluk duygusu oluşturmaz. Köpekler temel olarak bu şekilde düşünmezler.  

Kısırlaştırmanın Alternatifleri

Kısırlaştırılmayan köpekler, kazara çiftleşmelerin olmaması için sınırlandırılmalıdır. Bazı şirketler, evcil hayvanınız için Bekaret kemeri görevi yapan kıyafetler üretmektedir fakat bu evcil hayvanlarınızın çiftleşme çabasının önüne geçmeyecektir. Kimyasal kısırlaştırma henüz uygulanabilen bir teknik değil ve güvenli/efektif olmayabilir. Cerrahi kısırlaştırma evcil hayvan popülasyonu kontrolünde hala en etkili seçenektir. Tüp ligasyonu veya vazektomi, geleneksel kısırlaştırmanın cerrahi alternatifleri olsa da tüm veterinerler bu prosedürü uygulamayacaktır. Ek olarak bu prosedürler %100 efektif olmayabilir ve üreme organlarını ortadan kaldırmayacaktır, bu da demektir ki evcil hayvanınızın vücudunda belirli üreme davranışlarını tetikleyen hormonlar üretilmeye devam edecektir. Evcil hayvanlarda tüp ligasyonu veya vazektomi hakkında veterinerinizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sorumlu bir köpek sahibi olarak doğru seçimi yaptığınıza emin olun. Endişeleriniz veya sorularınız varsa, ya da sadece bilgi almak istiyorsanız veterineriniz ile ve diğer köpek uzmanları ile görüşün.