Köpeğinize Ayağa Kalkmasını Nasıl Öğretirsiniz?

Ayağa kalkma, köpeğinize hareket etmeden ayağa kalkmasını anlatabileceğiniz bir komuttur. Muayene ya da bakım için ayağa kalkmasına ihtiyacınız olduğu zaman ya da ileri seviye itaat eğitimi yapmayı planladığınız zaman kullanışlıdır. Öğretmesi oldukça basit bir komuttur. Nasıl yapılacağı aşağıdadır:

Neye İhtiyacınız Olacak?

Köpeğinize ayağa kalkmasını öğretmek için tüm ihtiyacınız olan, eğer bir clicker eğitimi kullanıyorsanız,  bir avuç ödül(bisküvi) ve bir clicker(tuşlayıcı) dır. Bu ayrıca köpeğinize ilk kez oturma ya da aşağı komutunu öğretmenize yardımcı olabilir. 

Kalkma Eğitimi

Köpeğinizin oturma ya da uzanması ile başlayın. Burnunun önünde bir ödül tutun ve ona “kalk” komutunu verin. Çok hafifçe ödülü burnundan uzağa hareket ettirin. Köpeğinizi ödülü izlemek için ayağa kalkmalıdır. Ayağa kalktığı an, onu sevin(övün), clickerı tuşlayın ve ona ödülünü verin. Eğer ayağa kalkmasıyla ilgili bir problem yaşıyorsanız, heyecanlı bir sesle onu cesaretlendirerek ya da önünde bir oyuncak sallayarak onu ikna edebilirsiniz.

Kalk komutunu uyguladığınız ilk birkaç kez, çok az hareket etse bile, ayağa kalktığı her zaman onu övmeli ve ödüllendirmelisiniz. Bir kez kavradıktan sonra, onu yerinden hareket ettirmeden doğrudan ayağa kalktığı hareketi seçmeye başlayabilirsiniz. Herhangi bir yöne hareket etmeden ayağa kalktığında, sadece onu sevin, övün, clickerı tuşlayın ve ödül verin. Birkaç kısa eğitim denemesinde kalk komutunu iyileştirebilmeniz mümkün.