Köpeğimin Besin Alerjisi Mi Var?

Köpeğiniz durmadan kaşınıyor, sürekli kafasını sallıyor… Veteriner de bunun yiyeceklerden kaynaklı olduğunu yani köpeğinizin Besin alerjisi olduğunu söyledi. Bu durumda ne yapmak, nasıl davranmak gerekir? Onu nasıl beslemek doğru olur?

Köpeklerde besin alerjisi yaygın değil ama çok da nadir bir sorun diyemeyiz. Çünkü köpek alerjilerinin yaklaşık %10’u besin alerjilerinden oluşuyor. Ayrıca besin intoleransı adı verilen bir problem de var, bunu besin alerjisinden ayrı düşünmek gerek.

Köpeklerde besin alerjisi belirtileri

Besin alerjisi köpeklerde çok çeşitli şekillerde sinyal verebilir; kronik kulak enfeksiyonu, kronik gaz, kronik ishal, sırt kaşınması ya da köpeğin ayaklarını yalaması bunlardan bazıları. Köpeklerde besin alerjisini tetikleyen temel sebep ne yazık ki genetik faktörler. Yani köpeğinizin neye alerjisi varsa ona maruz kaldığında alerji bir anda tetikleniyor. En yaygın alerjen besinler; biftek, süt ürünleri, yumurta, un, tavuk eti, kuzu eti, soya, domuz eti, tavşan eti ve balık eti. Unutmamanız gereken bir diğer önemli nokta da çoğu köpeğin bunlardan yalnızca birine değil birçoğuna aynı anda alerjisi olduğu. Yani örneğin tavuk etine alerjisi olduğunu anladığınız köpeğinizin aynı zamanda yumurta ve kuzu etine de alerjisi ortaya çıkabilir.

köpek besin alerjisiKöpekte besin alerjisi olduğu nasıl anlaşılır?

Köpek sahiplerinin sorduğu en yaygın sorulardan biri de köpeğin besin alerjisi yüzünden mi yoksa başka bir sorundan dolayı mı hasta olduğu. Köpeğinize besin alerjisi olup olmadığını anlamanın tek bir kesin yolu var. Bu da ona bu besin türleri ile ilgili bir diyet yaptırmak ve sonucu görmek. Diyet yaptırmanın yoluysa ona bu güne kadar yedirdiğiniz hiçbir mamayı vermemek. Bunun yerine onu şu ana dek hiç yemediği türden bir mamayla beslemek. Bu mamayla besledikten sonra zamanla eski yiyecekleri sırasıyla tekrar vermeyi deneyin, eğer belirtiler geri geliyorsa hangi yiyeceğe alerjisi olduğunu anlamanız kolaylaşacaktır.

Köpeğimin yıllardır yediği bir mamaya bir anda alerjisi başlayabilir mi?

Evet, yıllardır yediği bir besine karşı bir anda alerjisi başlayan köpekler olabiliyor. Köpeğiniz eğer yeterince küçük yaştaysa alerjisi kendiliğinden yok olabilir. Alerjiyi en iyi şekilde atlatmasını sağlamak için ise ona 2 ya da 3 farklı diyet türü belirleyebilirsiniz. Bu diyetleri birkaç ayda bir değiştirerek sırayla uygulamak alerjiyi en kolay şekilde atlatmak için iyi bir fikir olabilir.

Yavru köpekte besin alerjisi engellenebilir mi?

Köpeklerde de kedilerde de besin alerjisi genetik. Ama tabii ki bazı önlemler sayesinde köpeğiniz yavruyken bu soruna yakalnmasını önleyebilirsiniz. Uzmanlar bu konuda probiyotikleri öneriyor. 6 aydan bir yaşına kadar yavru köpeğinizi probiyotiklerle beslemeniz besin alerjisine karşı korunmasını sağlayabilir. Uzmanlar ayrıca köpeğinizi antibiyotiklerden uzak tutmanızı öneriyor. Çünkü köpeklerde ve kedilerdeki besin alerjileri ile ilgili birçok araştırma yapılıyor. Bunlar yavru köpekler ve yavru kedilerde bağışıklık sisteminin bu hassasiyeti nasıl gösterdiğine dair araştırmalar. Yavruların hayatlarının ilk haftalarında aldıkları besinlerle sonradan gelişecek olan problemlerin bağlantısı büyük. Örneğin köpeğiniz yavruyken antibiyotik takviyesi almışsa bu bağışıklık sistemini bi şekilde etkiliyor ve ileride oluşabilecek besin alerjisini tetikleyebiliyor.

Hangi ırklar risk altında?

Besin alerjisinin diğerlerine göre daha sık rastlandığı bazı köpek ırkları var. Bunlar Retriever türleri, Dachshund, Alman çoban köpeği ve İngiliz Cocker Spaniel. Köpek sahiplenirken alerji konusunda endişe ediyorsanız bunu anlamanın en kolay formülü köpeğinizin ırkını iyi bilmeniz ve aldığınız kişiye bunu sormanız. Eğer sahiplenmek istediğiniz köpeğin atalarında besin alerjisi varsa bu sizin köpeğiniz için de riskli bir durum olabilir anlamına geliyor.