Köpeğim Neden Yorgun ve Bitkin?  

Köpeğiniz bu sıralar her zamankinden daha yorgun, daha bitkin ve enerjisiz mi? Bu çok belirsiz bir işaret olsa da çoğu zaman köpeğinizin hasta olduğunun göstergesidir. Kimi zaman basit kimi zaman ise ciddi olabilen bu hastalıklar köpeğinizin enerjisinin düşmesine, sürekli yatmasına, uyumasına neden olabilir. Köpeğinizin yorgun ve bitkin olması konusunda endişeliyseniz köpeklerde sıklıkla görülen hastalıklar ve tedavileriyle ilgili bu yazıyı okumanızda fayda var.

Enfeksiyon

Köpekleri bitkin yapan en büyük nedenlerden biri enfeksiyonlar. Bu enfeksiyonlar bazen beşinci hastalık olarak bilinen Parvovirüs B19, distemper, Kennel Cough, sıtma ya da kalp kurdu gibi çok ciddi problemlerden biri olabilir.

Parvovirüs B19: dışkı yoluyla bulaşan bir enfeksiyondur. En belirgin belirtileri yorgunluk, Bitkinlik, kusma, ishal ve Karın ağrısıdır. Tedavisi antibiyotikler, Mide bulantısını önleyen ilaçlar ve sıvı ilaç takviyeleri ile yapılır.

Distemper: köpeklerde ateş, bitkinlik, göz ve burun akıntısı, öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Ama unutmayın ki belirtiler köpekten köpeğe çok fazla değişir. Distemper tedavisi de antibiyotikler, sıvılar ve antikonvülsanlar ile yapılır.

Kennel Cough: solunum yollarıyla ilgili bulaşıcı bir hastalıktır. En büyük belirtisi kuru ve şiddetli öksürüktür. Kennel Cough sendromuna yakalanan köpeğiniz gününü bitkin ve ateş içerisinde geçirebilir. Antibiyotikler, bronkodilatör ilaçlar ve de öksürük şurupları ile tedavi edilir.

Kalp Kurdu: köpeklere sivrisinek ısırığı ile bulaşan bu hastalık onların kalbinde oluşan kurtçukları ile ciddileşir. Zayıflık, bitkinlik, yorgunluk, ateş ve Depresyon gözlemlenebilen belirtileridir. Köpeğinizi kalp kurdu gibi ciddi bir hastalıktan korumanın en iyi yollarından biri özellikle akşamları dışarıda olmalarına çok fazla izin vermemek. Çünkü sivri sinekler geceleri ısırmaya daha meyillidir. Ayrıca köpeğinizi korumak için ona her ay düzenli olarak koruyucu ilaçlar içirmenizde fayda var. Kalp kurdu düzenli olarak devam eden iğneler ile iyileştirilir ve buna ek olarak onu uzun bir süre boyunca evinizde yatağında dinlendirmelisiniz.

bitkin köpek

Metabolik ve Kronik Hastalıklar

Kronik hastalıkların birçoğu köpeğinizin sürekli bitkin olmasına neden olabilir. Bunlardan bazıları kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, diyabet ve düşük kan şekeri.

Kalp Hastalıkları: köpeklerde konjestif kalp yetmezliğinin ilk belirtilerinden biri yorgunluk. Hastalık ilerledikçe de belirtiler artıyor, iştahsızlık ve hızlı nefes alıp verme bunlardan diğerleri. Tedavi tamamen hastalığın durumuna bağlı olarak değişiyor. Ace inhibitörü, diyüretikler ve beslenme değişiklikleri bunlardan bazıları.

Karaciğer Hastalıkları: yorgunluk, bitkinlik, depresyon, iştah kaybı, sarılık, karın ağrısı ve şişkinlik… Bunlar köpeklerde karaciğer hastalıklarının habercileri. Kendisi de tedavisi de kritik olan bir sorun. İlaçlar, beslenme alışkanlığında yapılacak değişiklikler ve durumun ciddiyetine göre ameliyat gibi tedavi yolları var.

Diyabet: yorgunluk, bitkinlik, kilo kaybı, susuzluk ve beslenme alışkanlığındaki değişimler köpeğinizde diyabet olduğunu işaret ediyor olabilir. Diyabetin etkilerini en aza indirerek köpeğinizin huzurlu bir hayat sürmesinin yolu ise beslenme alışkanlığında değişime gitmek ve insülin iğneleri kullanmak ile mümkün.

Düşük Kan Şekeri: diyabetin tam tersi olan düşük kan şekeri de köpeklerin bitkinlik sebeplerinden. Ayrıca ciddiyetine göre hastalık nöbetlerine de yol açabiliyor. Tedavisi de ciddiyete göre değişiyor ama genellikle kısa süreli tedaviler glikoz ya da mısır şurubu takviyesini kapsıyor.

Köpeklerde yorgunluk ve bitkinliğe yol açan diğer sorunlar;

Tümörler

Ağrı

Travmalar

Kronik ya da akut ishal

Yılan sokması

Hipotiroidizm ve diğer hormonsal sorunlar

Anemi

Zehirlenme

Kronik sorunlardan enfeksiyonlara, travmalara kadar köpeklerde yorgunluk ve bitkinliğe yol açabilecek bir sürü hastalık bulunuyor. Bu durumda yorgunluk ve bitkinliğin sebebini anlamak da bir o kadar zorlaşıyor. Siz de köpeğinizin bir süredir garip davrandığını, eskisi gibi enerjik olmadığını düşünüyorsanız onun için yapabileceğiniz en sağlıklı şey bir veterinere danışmak ya da köpeğinizi muayene ettirmek olacaktır.