Köpeğe Yuvarlanmayı Nasıl Öğretebilirsiniz?

“Yuvarlanma” köpeğinize öğretilebilecek eğlenceli bir oyundur. Başlamanda önce, köpeğiniz oturma ve uzanma komutlarını yerine getirebiliyor olmalıdır. Köpeğinize yuvarlanmayı öğretmek, ona bazı diğer komutları öğretmekten biraz daha zordur, ancak bir miktar sabırla köpeğiniz siz farkına varmadan yuvarlanmayı öğrenmiş olacaktır.

İhtiyacınız olan şey

Köpeğinize yuvarlanmayı öğretmek için yumuşak bir alana ve bir avuç ödüle ihtiyacınız olacak. Clicker eğitimi( bir tıklayıcının tuşuna basarak yapılan eğitim) köpeğinizin yuvarlanmayı öğrenmesi için iyi bir yoldur. Bu metodu kullanmayı planlıyorsanız, elinizde bir clicker(tıklayıcı) olduğundan emin olun.

Köpeğe Yuvarlanmayı Öğretme

Eğitime, köpeğinize “aşağı” komutunu vererek başlayın. Bir kere uzandıktan sonra, sonraki adım yuvarlanmaya başlamasını sağlamaktır. Burnuna doğru, bir ikram tutun ve sonra burnunun ucundan omuzlarına doğru çekin. Köpeğiniz ikramı takip etmek için başını çevirmelidir. Eğer yaparsa, ikramı omuzlarının çevresinde gezdirebilirsiniz, böylece onu izlemek için yana doğru yatması gerekecektir. İkramı köpeğinizin burnuna yakın tutmaya devam edin ve etrafında gezdirin böylece onu izlemek için bir yönde dönmesi gerekecektir. Eğer tam dönüşü tamamlarsa, onu övün, sevin ya da tıklayıcının tuşuna basın ve ona ödülünü verin.

Küçük Parçalara Bölün

Köpeğinizin tek seferde yuvarlanmayı öğrenmesi mükemmel olurdu, çoğu insan, köpeklerinin ilk denemelerinde ikramı izlemek için her yöne dönemediğini tespit ediyor. Köpeğiniz ödülü almayı denemek için başının etrafında diğer yana hareket edebilir, zıplayabilir ya da hareket edebilir. Eğer köpeğinizle bu durumu yaşıyorsanız, bu eğitimi daha küçük parçalar halinde bölebilirsiniz.

Köpeğinizin uzanmasıyla birlikte, köpeğinizin burnuna bir ikram tutun ve omuzlarına doğru hareket ettirin. Başını çevirdiği an, tıklayıcıya basın, onu sevin ya da ödüllendirin. Bunu tam olarak başını çevirene kadar, birkaç kez deneyin.

Daha sonra, köpeğinize her başını döndürdüğünde ödül vermemeye başlayın. Ödülleri sadece, diğer yanına daha yakın şekilde uzanmasını sağlayan kafa hareketlerinde verin. Sonra, sadece tamamen yana doğru uzanmış durumdayken onu ödüllendirin ya da sevin. Bu şekilde, her yeni davranışın yuvarlanmaya onu yaklaştırması ile birlikte, yuvarlanmaya en yakın konuma getiren davranışları yavaş yavaş seçebilirsiniz. Bir kere köpeğinizi sırt üstü pozisyona getirebildikten sonra, burnunun ucuna ödülü tutarak, onu cezp ederek oturma ya da kalkma pozisyonuna getirmek ve diğer yana döndürmek oldukça basittir.

Sorun Giderme

Eğer köpeğiniz, ters yöne başını çevirmek ya da zıplamak gibi birçok yanlışlık yapıyorsa, çok hızlı ilerliyor olabilirsiniz. Köpeğinizin iyi performans göstermiş olduğu bir ya da iki adım geriye gidin ve yavaş yavaş tamamen dönene kadar eğitmeye başlayın.

Bazı köpekler karınlarını ve sırtlarını göstermeye karşı dirençli olabilir. Bu durumda köpeğinizin, eğitimin sadece bir eğlence ve oyun olduğunu anlamasını sağlayın. Eğer göbeğinin okşanmasından hoşlanıyorsa, karnını sevdirmek istediği zaman, karnını sevin, tıklayıcıyı kullanın ya da övün ve bir ödül verin. Ses tonunuzu sakin ve olumlu tuttuğunuzdan emin olun.

Ayrıca eğitim zamanlarının kısa ve neşeli olması da önemlidir. Çok uzun eğitim zamanı, sizin ve köpeğinizin canının sıkılmasına neden olur. Eğitimi her seferinde 10 dakika tutun ve her bir eğitimi olumlu bir notla sonlandırmayı deneyin.

Yuvarlanma Komutunu Ekleme

Köpeğinize yuvarlanmayı öğretirken, genellikle köpeğiniz sürekli her yöne yuvarlandıktan sonra komutu eklemek en iyisidir. Her seferinde ikramı izleyip, yuvarlandıktan sonra komutu eklemenin zamanı gelmiştir. İkramı önünde tutun ve “yuvarlan” komutunu verin, daha sonra ödülle onu cezp edin. Bunu eğitim süresinde birkaç kez yapın.

Köpek yuvarlanmayı öğrendikten sonra ödül kullanmayı bırakın

Köpeğinize yuvarlanmayı öğrettikten sonraki son adım yuvarlanmayı çekici kılmak için kullandığınız ödülleri bırakmaktır. Köpeğiniz birkaç kez komutu duyup yuvarlandıktan sonra, ona komutu verin ve birkaç saniye bekleyin. Bazı köpekler hemen anlar ve yuvarlanırlar. Yuvarlanması sona erdikten sonra, tıklayıcının tuşuna basın ya da övün ve bir ödül verin.

Eğer köpeğiniz komuta hemen yanıt vermezse, eğitim daha yavaş aşamalı olabilir. Köpeğinize “yuvarlan” komutunu vermeye başlayın ve bu aşamayı çekici kılmak için bir ödül verin. O hareket halindeyken, ödülü ondan uzağa hareket ettirin. Her eğitim zamanında yavaş yavaş onu cezp etmeyi azaltın. Çoğu köpek hemen anlayıp, kısa sürede komuta kendini bırakır.