Köpeğe Kafes Eğitimi Nasıl Verilir?

Kafes eğitimi yavru köpek hırsızlığı için iyi bir araçtır. Bir köpek kafesi aynı zamanda, yavru köpeğe bir yetişkin olana kadar güvenli bir sığınak da sağlayabilir. Eğer yavru köpeğinizi eğitmek için bir kafes kullanmayı planlıyorsanız, kafesi ona tanıtmak için doğru şekilde zaman ayırmanız önemlidir. 

Aşağıdaki ipuçları yardımcı olabilir:

Doğru Boyutta Kafes Seçin

Kafes söz konusu olduğunda, boyutu önemlidir. Seçtiğiniz köpek kafesinin türünün bir önemi yoktur, önemli olan boyutları konusunda çok dikkatli olmaktır.

Kafesler yavru köpeğin uzanması ve etrafında rahatça hareket edebilmesi için yeterli büyüklükte olmalıdır. Çok küçük bir kafes yavru köpeğinizin dar ve rahatsız bir alanda olmasına yol açacaktır. Çok büyük bir kafes köpeğinizin uyuması ve lazımlık alanı olarak ayrı bir alana sahip olmasına yol açabilir. Köpeğinizin kafesine daha kolay alışabilmesini sağlamak doğru boyutta kafesi seçmekle başlar.

Kafesi Rahat Bir Yer Haline Getirin

Köpeğinize kafesi tanıtmadan önce, onu olabildiğince rahat bir hale getirmeye çalışın. Çoğu köpek uzun süre soğuk sert bir alanda yatarak zaman geçirmek istemez. Kafesin zeminine yumuşak, sıcak ve tercihen yıkanabilir bir şeyler ekleyerek başlayın. Küçük battaniyeler, havlular ya da kafes içi yastıklar oldukça işe yarar. Yavru köpeğiniz kafesi pisletiyorsa, kafes pedini temizlemek daha zor olabilir.

Köpeklerin ilk günlerini ve gecelerinin olduğu yeni yaşamlarını kolaylaştırmak için, marketlerde tasarlanmış çeşitli ürünler vardır. Bunlar genellikle annenin kalp atışlarını taklit eden cihazlar ve içine sokulacak sıcak su şişesine sahip olmanızı sağlayan pelüş oyuncaklardır. Bazı yavru sahipleri bu tip ürünleri kullanmanın faydalı olduğunu söyler, bu yüzden onu daha da rahat ettirmek için bir tane edinmeyi düşünmek isteyebilirsiniz. 

Kafesi İlgi Çekici Hale Getirin

Bir kez konforlu hale getirdikten sonra, köpeğinizin kafesin içinde sıkılmadan nasıl duracağı ile ilgili düşünmeye başlamanın zamanı gelmiştir. Kafesin içine bazı çiğneme oyuncakları, cızırtılı oyuncaklar, doldurulmuş hayvanlar ya da gıda oyuncakları koymak isteyebilirsiniz. En iyi sonuç için, iki ya da üç oyuncağı aynı anda koymayı deneyin ve her birkaç günde bir oyuncakları değiştirin. Bu şekilde köpeğiniz yeni ve ilginç şeylerin kafesine girdiğini görecek.

Köpeğinizin Kendi Kendine Keşfetmesini Sağlayın

Sandık hazır olduğunda, yavruyu içine koymanın zamanı gelmiştir. Onu gördüğü ilk anda kafese ittirip arkasından kapıyı kapatmayın. Onun yerine, kafesi kendi kendine keşfetmesine izin verin. Kafesin içinde ve dışında gezinmesine izin verin. Eğer kafesin içine adım atmada tereddütlü görünüyorsa, içine birkaç ikram atmayı deneyin.

Kısa Periyotlarla Kapıyı Kapatın

Köpek kafesin içinde ve dışında rahat gezinebildikten sonra, arkasından kapıyı kapatmaya başlayabilirsiniz. Kısa periyotlarla, her seferinden birkaç dakikadan uzun olmayacak şekilde ve daha uzun periyotlara çıkararak başlayın.

Kafesin kapısını ilk kapattığınızda, odada kalın. Birkaç kere kapıyı kapatmanın sonrasında, köpek sakin kalabildikten sonra, odanın dışına adım atmaya başlayın. İlk kez, birkaç saniye için dışarı adım atın ve sonra geri gelin. Büyük bir olay haline getirmeyin ve hemen kafesin kapısını açmayın. Yavaşça daha uzun süre köpeği kapalı kafeste bırakmak üzerine çalışın.

Asla Uzun Süre Yalnız Bırakmayın

Köpeği denetlemek mümkün olmadığında, bir köpek kafesi köpeğin davranışını yönetmede iyi bir araç olsa da, bütün zamanını geçirdiği yer olması gerekmez. Yani, köpeği kafeste ne kadar uzun tutmak gerekir?

Köpeğiniz eğer kafeste bırakılırsa, rahatsız olacağından, onu kafesin içinde, tuvaleti ve yemek kâselerinden daha uzun süre bırakmamanız önemlidir. Altı aylığın altındaki yavru köpekler, kafeste üç ya da dört saatten daha uzun bırakılmamalıdır. Genç yavruların, kafesteki kazaları önlemek amacıyla daha kısa sürelerde tutulması gerekebilir.