Köpeğe Etrafında Dönme Hareketi Nasıl Öğretilir?

Kendi etrafında dönme, öğretmesi kolay ve eğlenceli bir köpek oyunudur. Köpeğinize basitçe tek yönde dönmeyi ya da sağı-solu ayırt etmeyi öğretebilirsiniz.

Nelere İhtiyacınız Var?

Köpeğinizi eğitmek için ihtiyacınız olan tek şey bir avuç dolusu ödüldür. Eğer clicker eğitimi veriyorsanız bir de clicker’a ihtiyacınız olacaktır.

Nasıl Yapılır?

1.Köpeğiniz ayakta iken eğitime başlayın. Eğer bilmiyorsa, köpeğinize “kalk” komutunu öğretmeniz bu eğitim öncesinde faydalı olacaktır. 

2.Köpeğinizin burnunun önünde bir ödül tutun ve “dön” komutunu verin.

3.Yavaşça ödülü kafasının yanına doğru çekin ve onun dönerek izlemesini sağlayın.

4.Ödülü köpeğinizin etrafında tam tur döndürerek onun ödülü takip etmesi için kendi etrafında dönmesini sağlayın.

5.Köpeğiniz tam turu tamamladığında “aferin” diyerek veya clicker’ınızı tuşlayarak ödülünü verin. 

6.Günde birkaç defa 5’er dakikalığına bu eğitimi verin. Köpeğiniz hızlı bir şekilde bunu öğrenecektir. 

Yön Ekleme

Köpeğiniz komutunuz ile dönmeye başladıktan sonra ona yönleri öğretmeye başlayabilirsiniz. Bu oyunu nasıl öğreteceğinizi aşağıda görebilirsiniz:

1.Adım 1’deki gibi köpeğinizin burnunun önünde ödül tutarak başlayın.

2.Bu sefer komutu “sağa dön” veya “sola dön” olarak değiştireceksiniz. Komutu verin ve ödülü yavaşça söylediğiniz yöne doğru çekin.

3.Her gün birkaç kez bu eğitimi kısaca çalışın. Sadece tek yön (sağ ya da sol) ile başlayın ve köpeğiniz iyice öğrenmeden diğer yöne geçmeyin.

4.Köpeğiniz komutla hem sağa hem de sola dönmeyi öğrendikten sonra biraz değişiklik yapabilirsiniz. Bir eğitim seansında farklı yönlere dönmesini isteyebilirsiniz. Köpeğiniz bu komutlara sürekli olarak doğru tepki vermeye başladığında yönlerin ayrımını kavradığından emin olabilirsiniz.

Sorun Giderme

1.Birçok köpek ilk seferinde tam tur dönme konusunda sorun yaşayacaktır. Bu durumda küçükten başlayarak yavaş yavaş tam tur dönüşe geçebilirsiniz.  Bu tekniğe “şekil verme” denir ve özellikle clicker ile çok işe yarar.

Kendi etrafında tur atma davranışına şekil vermek istiyorsanız, köpeğinizin bir tarafına doğru ödülü çekerek başlayın. Kafasını çevirdiği anda clicker’ınızı kullanın veya ona “aferin” diyin. Her seferinde kafasını çevirmeye başladığında, sadece kafasını çevirdiği ve dönmek için adım attığı anda clicker kullanmaya ve ödül vermeye başlayın. Bu şekilde yavaş yavaş ilerleyerek köpeğinizin tek ödül ile tam tur dönmesini sağlayabilirsiniz.

2.Eğer köpeğiniz komutu biliyorsa ve hata yapmaya başladıysa, çok hızlı ilerlemiş olabilirsiniz.  Bu durumda, birkaç adım geriye giderek köpeğin başarılı olduğu son noktadan itibaren eğitimi tekrarlayın. Bu adımı birkaç seans boyunca başarılı şekilde tamamlayıp daha sonra yavaş yavaş eğitimi ilerletin.