Köpeğe Çekil Komutu Nasıl Öğretilir?

“Çekil” komutu, köpeğinize patilerini bir yerden çekmesi için verilir – mutfak tezgahı, yatağınız, oturma odası kanepesi. Bir köpeğe çekilmeyi öğretmek, köpekler hoşuna giden şeylere, örneğin uyumak için yumuşak bir yatağa hemen atladığı için biraz zahmetli olabilir. Sadece sabırlı ve ısrarcı olun, köpeğiniz eninde sonunda çekil komutuna tepki verecektir.

Evinizin farklı noktalarında biraz ödül saklayın. Köpeğinize bir yerden çekilmesi için eğitim vermeye hazır olduğunuzda bu ödüller elinizin altında olsun.

Nasıl Yapılır?

1.Köpeğinizin bir yerlere atlamasını bekleyin. Köpeğinize çekil komutunu öğretmek, diğer birçok temel komutu öğretmekten farklıdır. Eğitim seansların planlamak yerine köpeğinizin bu komutu gerektirecek uygunsuz hareketler yamasını beklemelisiniz. 

2.Komutu verin. Köpeğinizin tezgaha patilerini dayadığını veya kanepenize kurulduğunu gördüğünüzde ona “çekil” diyin. 

3.Köpeğinizi cezbetmek için ödül verin. “Çekil” komutunu verdiğinizde köpeğinize bir ödül gösterin. Dikkatini çekmek için adını söyleyerek ödülü sallayabilirsiniz. Tüm patiler yere indiğinde ödülü ona verin.

4.Tekrar edin. Köpeğiniz her tezgâha ya da mobilyaya tırmandığında “çekil” komutunu vermeye devam edin. Her seferinde yere indiğinde onu ödüllendirin.

Eğitim İpuçları

1.Israrcı olun. Köpeğinizi mobilyalarınızdan ve basmasını istemediğiniz diğer yerlerden uzak tutmanın tek yolu, oraya her zıpladığında onun inmesini sağlamanızdır. Bunu birkaç kez atlarsanız köpeğiniz arada bir yemek tırtıklama veya kanepeye kurulma fırsatına izin verdiğinizi düşünerek bunu “denemeye değer” olarak görmeye başlayacaktır. 

2.Siz yanında olmayacaksanız kafes kullanın. Köpekler, siz ortalıkta yokken yasaklı bazı şeyleri yapabileceklerini çok çabuk öğrenir. Siz ortalıkta yokken mobilyalara veya tezgâha atlamaması için kafes eğitimi verin.

Sorun Giderme

1.Başka bir komut eklemeniz gerekebilir. Köpeğinize “çekil” komutu öğrettiğinizde karşılaşabileceğiniz bir sorun, onda neyin üzerine atlarsa atlasın bir ödül alabileceği algısının oluşmasıdır. Siz onu bir yerden çekilmek için eğitirken o sizi ödül vermeniz için eğitir hale gelebilir. Bu durumda, köpeğinizi daha sık şekilde bir yerlere zıplarken bulabilirsiniz. Bu sorunu aşmak için köpeğinizin ödül için çalışmasını sağlayın. Yukarıdaki adımları aynen uygulayın, fakat ödülü vermeden önce ona “otur” ya da “aşağı” gibi başka bir komut daha verin. Ödülü sadece bu komutu da yerine getirirse verin. Bu şekilde köpeğinizin kurduğu bir yerlere zıplama-ödül alma bağlantısını yıkabilirsiniz.

2.Köpeğinize gidecek başka bir yer verin. Eğer köpeğiniz kestirecek rahat bir yer arıyorsa, onu sadece ödülü alana kadar çıktığı yerden indirebilirsiniz. Ödülü aldıktan hemen sonra tekrar mobilyanızın üzerine çıkmak isteyebilir. Bunun önüne geçmenin tek yolu köpeğinizin kendine özel bir yerinin olmasıdır, örneğin bir köpek yatağı. Köpeğinize “yerine git” komutunu öğreterek sizin yatağınız/koltuğunuz yerine kendi yatağına gitmesini sağlayabilirsiniz.

3. Tezgâha çıkmaması için eğitin. Eğer köpeğiniz tezgâhtan yemek aşırmayı başardıysa “çekil”. Bu durumda köpeğinize tezgâha çıkmama eğitimi vermeniz gereklidir.