Köpeğe Bir Yere Gitmesi Gerektiği Nasıl Öğretilir?

Köpeğinize yerine gitmeyi öğretmek onun rahatlaması için ve ayaklarınızın altından uzaklaştırmanız gerektiğinde yardımcı olacak bir eğitimdir. Yerine gitmesini söylediğinizde köpeğinizi yollamak için her odada farklı bir yer ya da evinizde bir yer seçebilirsiniz. Bu komutu köpeğinize öğretmek oldukça kolaydır. Şu şekilde yapılır:

Neye İhtiyacınız Olacak

Köpeğiniz yerine gitmeyi öğretmeden önce, uzan komutunu biliyor olmalı. Bununla ilgili olarak bir kaç eğitim süresi kadar zaman ayırın. Köpeğiniz bir kez uzan komutuna hakim olduktan sonra, yerine gitme komutuna geçmeye hazırsınız demektir.

Daha sonra, onu yollamak için bu komutu verdiğinizde, köpeğinizin nereye gideceğine karar verin. Bir yatak ya da alan işe yarar. Eğer bu komutu herhangi bir odada kullanmayı isterseniz, odadan odaya kolaylıkla hareket ettirebileceğiniz portatif bir yatak ya da mat kullanın.

Ayrıca, bir avuç ikram ve eğer clicker eğitimi kullanıyorsanız, bir clickera (tuşlayıcı) ihtiyacınız olacak.

Bir Komut Seçin

Kullanmak üzere bir komuta karar verin. Genellikle en fazla işe yarayacak bir kelime kullanın. “Yer” sık kullanılır, fakat “yatak” ya da “mat” da işe yarar.

Köpeğinizin Yerini Cazip Kılın

Köpeğinizin yeri olarak hizmet verecek olan mat ya da yatağa yakın durarak başlayın. Ona “yer” komutunu verin ve sonra bu noktayı cazip kılmak için bir ödül kullanın. Dört ayağı da matın üstünde olduğu an, onu övün ya da clickerın tuşuna basın ve ona bir ödül verin. Bunu bir kaç kez tekrarlayın. Çoğu köpek birkaç kısa eğitimden sonra, yatağa ya da mata gidecektir.

Aşağı Komutunu Ekleyin

Komutu verdiğinizde, köpeğinizin dört ayağını da mata ya da yatağa koyduktan sonra, ondan uzanmasını isteyin. “yer” komutunu verin ve mata geldikten hemen sonra, ona “aşağı” komutunu verin. Bunu birkaç kez tekrar etmesi birkaç dakikasını alacaktır, fakat bir kaç denemeden sonra ona “yer” komutunu verdikten sonra uzandığında, onu övmeniz ve ödüllendirmeniz gerekir.

Süreyi Arttırın

Ona “yer” komutunu verdikten sonra, köpeğiniz sürekli olarak uzanıyor olduğunda, matın ya da yatağın üzerinde geçirdiği zamanı arttırabilirsiniz. Bunu yapmak için, komutu doğru şekilde cevapladığı zaman ve ikramı aldığı zaman arasındaki zamana azar azar birkaç saniye ekleyin.

Köpeğiniz yanlışlık yaparsa ve ödülü vermeden önce yerinden kalkarsa, ona basitçe “otur” komutunu yeniden verin ve köpeğinizin başarılı olduğu son noktaya geri dönün. Yavaşça köpeğinizin yerinde kalma süresini arttırın, akşam yemeğindeyken ya da bir program izlerken, onun yerinde kalmasını sağlamanız mümkün olacak.

Diğer Odalara Taşıyın

“Yer” komutunu diğer odalarda da kullanabilmek istiyorsanız, Köpeğiniz bir yerde komuta hâkim olana kadar bekleyin. Bir kez bunu yaptıktan sonra, yatağını ya da matını başka bir odaya taşıyın ve eğitime tekrar başlayın. Ya da, yatağı odadan odaya taşımayı tercih etmiyorsanız, “yer” komutunu verdiğinizde, her odada köpeğinizin gideceği bir nokta belirleyin.

Çoğu köpek yeni odada komutu verdiğinizde, hızlı bir şekilde anlar ve hemen yatağına ya da mata gider ve uzanırlar. Diğer köpekler yeni davranışı neredeyse bunun üzerinde hiç çalışmamışsınız gibi yeni bir odada aynı şekilde öğrenmeye ihtiyaç duyacaklardır. Eğer köpeğinizle bu durumu yaşıyorsanız,  ona komut vererek ve mat üzerine çıkması için cezbederek başlangıçtan başlayın. Daha sonra, yerinde uzanmayı öğretmek için adımları izleyin. Tekrar, sonraki odaya taşımadan önce, yeni odada  “yer” komutuna hâkim olana kadar bekleyin.

Çoğu köpek bu komutu oldukça hızlı bir şekilde öğrenir. Birkaç kısa eğitimle, yatağını ya da matını komutla bulabilen bir köpeğiniz olmalıdır.